יום רביעי, 12 באוגוסט 2020, כ"ב אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

יופי לאפר

אמנים מרחבי העולם מעניקים את יצירותיהם לניצולי שואה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

יצחק רביחיא

פרויקט ייחודי ומחמם את הלב מתקיים בימים אלה ברחבי ישראל ביוזמת עמותת 'יד לעזרה ישראל'. העמותה גייסה אומנים מתנדבים מרחבי העולם שהגיעו לישראל והביאו עימם אחדים מיצירותיהם, אותם העניקו במסגרת תערוכות שנערכו ברחבי הארץ לניצולי שואה החיים בישראל.

את הפרויקט 'יופי לאפר' (Beauty for Ashes) החל ביורן לנג, אומן בעצמו שצירף אליו קבוצת אמנים מרחבי העולם המציירים ציורים עבור ניצולי שואה. האמנים, מגלה ביורן, אדם מאמין, התפללו לפני שהחלו לצייר וחלקם מאמין כי אלוהים יכול לדבר עמם באמצעות אמנות.

מספר תערוכות בהשתתפות מאות ניצולי שואה והאומנים התקיימו החל מן ה-23 ביוני ועד היום בכל רחבי הארץ (בין השאר גם באזור ירושלים, בקצרין, מעלות, כרמיאל, קיסריה, תל אביב ועוד). בתערוכות משתתפים באופן קבוע כשמונה אמנים מישראל ומרחבי העולם וניצולי שואה מהאזור שהוזמנו כאורחי הכבוד לאירועים. כל התמונות ויצירות האומנות ניתנו במתנה לניצולים בסוף התערוכה כאות הוקרה מטעם האומנים.

ד"ר אנדרי גשירובסקי, שיזם ומפעיל את ארגון 'יד לעזרה ישראל' – עמותה המסייעת לעשרות אלפי ניצולי שואה בישראל - מדגיש כי מטרת הפרויקט כמו יתר פעילות העמותה היא לזכור ולסייע לניצולי השואה בכל דרך, גם באמצעות האמנות.

האומנים, מיותר לציין, התרגשו מאוד מהמפגש עם ניצולי השואה והיכולת לסייע ולשמח אותם. כך לדוגמא, אחת מניצולות השואה שהשתתפה בתערוכה סיפרה לאומנית קלאודיה, כי התאהבה בציור שלה שניתן לה לבסוף כי הציור היה של ילד קטן יושב ביער וקורא ספר ואור בוהק מתוך הדפים, מאיר את פני הילד. בדמעות בעיניה סיפרה הניצולה לקלאודיה, כי הציור הזכיר לה את אחיה הקטן שמת במהלך המלחמה. "הילד בציור שלך דומה מאוד לאחי. הציור שלך בביתי הוא בשבילי כאילו אני מחזירה את אחי הביתה. קלאודיה אמרה כי היא גאה ושמחה להעניק את הציור. זה היה כאילו הניצולה מקבלת זיכרון, הארה או חתיכה קטנה של אחיה בחזרה, אחרי כל השנים האלה".

ניצולה אחרת התאהבה בציור של ידיים שהזכירו לה כי בזמן שהותה בגטו בהיותה ילדה נהגה להתפלל עם תנוחת הידיים כפי שבציור.

כל היצירות שהובאו לישראל על ידי האמנים ניתנו להם במהלך התערוכות ובמיוחד לניצולי שואה שהתאהבו ביצירות ממבט ראשון. 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: