יום רביעי, 29 בינואר 2020, ג' שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

מתחברים לנוער

על תכנית משולבת של מספר משרדי ממשלה למען הנוער במרכזי ערים ובחופים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

פרויקט מתחברים לנוער בחופים - פועל בשותפות של חמישה משרדי ממשלה בהובלת משרד הרווחה ומשרד  החינוך במסגרת "קיץ אחר לילדים ולנוער". 3600 התכנית הלאומית לילדים ולנוער בסיכון אחראית על תכלול עבודת המשרדים וחיזוק שיתופי הפעולה בפרויקט.  יפעלו שישה מתחמים ברחבי הארץ במהלך חופשת הקיץ. 
בשנת 2018, אחרי שמונה שנות פעילות, נערך מחקר הערכה לתוכנית על ידי  מכון סאלד וממנו עולה כי 97% מבני הנוער שהגיעו למתחמים מרוצים מהתוכנית ו 75% מהם היו ממליצים גם לחבריהם להגיע. 58% מהם סבורים כי המתחמים מפחיתים את התנהגויות הסיכון גם בסביבת המתחמים. בכך הם מסכימים עם משטרת ישראל שמדווחת כי המתחמים מורידים את רמת האלימות והשימוש באלכוהול וסמים בתקופת פעילותם.
התכנית מתחברים לנוער בחופים נועדה לאלפי בני הנוער המתכנסים באתרי הבילוי מחוץ לבית במהלך חופשת הקיץ. בני הנוער מציפים את חופי הים, ומרכזי הערים בניסיון להפיק את המרב מהחופש הגדול. אך לצד הרגיעה וההנאה צופנים אתרים אלה גם סיכונים: לחץ חברתי, שימוש לרעה בסמים ואלכוהול, מיניות לא מוגנת או מובחנת, אלימות וסיכון לניצול מסוגים שונים. מבוגרים מיטיבים, חלקם קרובים בגילם לבני הנוער וחלקם אנשי מקצוע מנוסים, יוצרים עם הנערים והנערות קשר בלתי אמצעי ויכולים להיות מקור לרגיעה, הגנה והכוונה לנערים והנערות לנוכח מצבים אלה. 
המתחמים והמאהלים המופעלים בחופי הכנרת, אילת ובערים תל אביב, ירושלים וצפת הם הדרך שמצאו משרדי הממשלה השותפים לתכנית 3600 "להיות שם" עבור בני הנוער. המתחמים, הפועלים בשעות הערב והלילה, מיועדים להוות מקום בטוח אליו יכולים בני הנוער להגיע, לעצור לרגע, ליהנות ממשקה חם, שיחה עם בני נוער אחרים, משחק קלפים או קופסא, נגינה שקטה בגיטרה או סתם אתנחתא מהבילוי הסוער בחוץ. במתחמים פועלים אנשי מקצוע משירותי הנוער, קידום הנוער והרווחה הרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול ברשויות בהם נמצאים המתחמים וכן מתנדבים המעמידים עצמם לרשות בני הנוער לשיחה או לעצה. בני נוער הנקלעים לצרה או משבר, או כאלה הזקוקים לעזרה רבה יותר, מקבלים תשומת לב מיידית מאנשי המקצוע במתחם. במקרה הצורך ובהסכמת בני הנוער, אנשי המקצוע והמתנדבים יקשרו אותם עם שירותי הרווחה והחינוך ביישובים מהם הם מגיעים. 
מאז שנת 2010, בעקבות החלטת ממשלה, פועלת התכנית באמצעות 3600 התוכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון. הרשויות המקומיות הראשונות שהפעילו את המתחמים  היו אילת, טבריה ומועצה אזורית גולן שהפעילה את המתחם בכנרת.
בשנת 2013 כחלק מפעילות הקיץ של משרד החינוך "מחנכים סביב השעון" החליט המשרד להקצות משאבים להפעלת שני מתחמים נוספים בירושלים ובתל אביב ובכך הורחבה משמעותית האפשרות להיות שם עבור בני הנוער.
בשנת 2016 משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים הרחיב את פעילותו וגם העיר צפת הצטרפה לתוכנית.
בשנים בהן פעלו המתחמים פגשו המתנדבים וסייעו לאלפי בני נוער במפגשים מזדמנים, שיחות קבוצתיות ושיחות אישיות. בשנת 2018 קיימו אנשי המקצוע והמתנדבים במתחמים שיחות משמעותיות עם כ 3500 נערים ונערות – בכללם יהודים וערבים, דתיים וחרדים. כמאתיים מתוכם הסכימו והופנו להמשך טיפול וסיוע סמוך לבתיהם. בין אלה ניתן למנות נערים ונערות שנשארו ללא מקום לימודים והיו בסכנת נשירה, נערים ונערות שחוו הזנחה ודחיה במשפחותיהם, נערים ונערות שביקשו סיוע בגיוס לצה"ל ועוד. 
המתחם קרוב ביותר באוזרנו יפעל בירושלים, חצר ביה"ס הניסויי: 14.7 - 8.8.
 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: