יום שישי, 21 בפברואר 2020, כ"ו שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

פסטיבל ׳מיפו עד אגריפס׳ 2019

ק.ט.מ.ו.ן - קבוצת מחול בירושלים, גאה להציג: ארבעה לילות של מחול וקולינריה בשוק מחנה יהודה ובבית אליאנס

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

משה שפיבק

עורך 'זמן מבשרת'

moshe_spievak@walla.co.il

פסטיבל המחול 'מיפו עד אגריפס' 2019 יוצא לדרך. הפסטיבל מפגיש בין שוק מחנה יהודה למחול עכשווי והוא חגיגה תרבותית קולינרית ייחודית המעניקה לצופה חוויה אותנטית ובלתי אמצעית המשלבת בין מחול ואוכל בלב השוק התוסס והצבעוני.  פסטיבל 'מיפו עד אגריפס' מציג מופעים ייחודיים וחדשניים, המתאפיינים ביחס הלא שגרתי שנוצר בין הקהל לאמנים, בין מחול לאוכל, תוך שימוש בקרבה שכופה השוק.  כך נוצר קשר אותנטי ובלתי אמצעי שמחבר בין האוכלוסיות השונות השותפות בשוק מחנה יהודה ושמשתתפות בפסטיבל.

 

הפסטיבל יתקיים בשישה מוקדי התרחשות במתחם הרחובות יפו עד אגריפס בשוק מחנה יהודה:

Dinner & A Show: מופעי מחול וארוחות שף, בתשלום ובהזמנה מראש (1-2/9/2019). מנות השף במסעדות נרקחו בשיתוף ובהשראת יוצרי המחול והכוריאוגרפים ויוגשו כחלק אינטגרלי מהמופע. המופעים יתקיימו במסעדות הבאות: מסעדת ׳האטלייה׳ של טלי פרידמן; מסעדת ׳הדקל 3׳ של קבוצת 'מחניודה', מסעדת ׳רחמו׳ הוותיקה של משפחת רחמו.

מופעי מחול לקהל הרחב ללא תשלום (1-2/9/2019) יתקיימו במקומות: בר גלריה ׳פרדי למון׳ בבית הקפה 'Power Coffee Works'.

מופעי מחול בפאטיו ההיסטורי של 'בית אליאנס' תחת כיפת השמיים בתשלום (3-4/9/2019).

במסגרת הפסטיבל יוצגו 10 עבודות מחול, שבע מהן בבכורה עולמית אשר נוצרו במיוחד לפסטיבל, בניהולה האמנותי של סופיה קרנץ.

יוצרי המחול אשר יציגו השנה: עידן כהן, אפרת רובין, איריס נייס, דנה מרכוס, שרון הללי אסא, אימן סייפה, רנד זיאד טהה, חלא סאלם, מירה רובינשטיין, ישי כרסנתי, דנה חפוטה, צוקי רינגרט, אנאבל דביר, וכן מלני דמרס מקנדה.

 

פירוט המופעים והמיקומים

Dinner & A Show: מופעי מחול וארוחות שף בתשלום ובהזמנה מראש (1-2.9):

מסעדת ׳האטלייה׳ של טלי פרידמן: ארוחת שף ושני מופעים  - בשעה 19:00 וסבב נוסף בשעה 21:00. המופעים: ׳אורפיאו כליצן׳ מאת עידן כהן ׳ופרסונה׳ מאת היוצרות אפרת רובין ואיריס נייס.

מסעדת ׳הדקל 3׳ של קבוצת 'מחניודה' – ארוחת שף ומופע מחול (ראשון, 1.9, 21:00 ו-שני, 2.9, 19:00):  המופע: ׳Don't Break My Heart Please' דואט של היוצרת דנה מרכוס עם יואב קליינמן.

מסעדת ׳רחמו׳ הוותיקה של משפחת רחמו – אוכל ביתי ומופעי מחול: ׳Parallel׳ מאת רנד זיאד טהה וחלא סאלם. בשעה 19:00 וסבב שני בשעה 21:30 ו'לחם' מאת שרון הללי אסא ואימן סייפה. בשעה 20:15 וסבב שני בשעה 22:30.

 

מופעי מחול בכניסה חופשית (1-2.9):

בר גלריה ׳פרדי למון׳: המופע: ׳סבע ד'רו'אח שבע נשמות׳ - מאת דנה חפוטה. בשעה 20:45 וסבב נוסף 21:45; והמופע: ׳ימה וקדמה׳ – מאת מירה רובינשטיין וישי כרסנתי.  בשעה 21:15 וסבב נוסף ב 22:15;

בית הקפה 'Power Coffee Works' בשעה 20:45: המופע: ׳Present | Tense׳ מאת צוקי רינגרט.

 

מופעי מחול בפאטיו ההיסטורי של 'בית אליאנס' תחת כיפת השמיים,
בהזמנה מראש באתר:

שלישי (3.9): מופע בפאטיו ההיסטורי של בית אליאנס, בשעה 20:30: 7 INCH OF SLAM ו-The Full Body Soundscape, בכורה עולמית מאת אנאבל דביר (בקו פרודוקציה עם פסטיבל 'צוללן')

רביעי (4.9): מופע בפאטיו ההיסטורי של בית אליאנס, בשעה 20:30: 'Animal Triste', בכורה בישראל! מופע אורח ממונטריאול - קנדה, של הכוריאוגרפית מלני דמרס. המופע קצר שבחים רבים ברחבי העולם ולאחר מופעים בדרום אמריקה, שבדיה, צרפת וקנדה, מגיע בפעם הראשונה לישראל.

קבוצת המחול ק.ט.מ.ו.ן  תקיים במהלך ימי הפסטיבל סדנאות בנושאי מחול ואמנות.
 

ק.ט.מ.ו.ן - קבוצת מחול בירושלים

קבוצת מחול ייחודית שהוקמה ב 2012 על ידי הכוריאוגרף והרקדן אלעד שכטר. הקבוצה היא גוף תרבותי צעיר השואף לקיים דיאלוג פעיל ומתמשך עם הקהל הירושלמי על כל גווניו. דיאלוג המוצג ברחבי הארץ ובפני קהלים שונים בעולם כולו. הקבוצה מפתחת פרוייקטים שמתעסקים בחווית החיים בגוף אנושי בתוך מקום ספציפי כירושלים. ק.ט.מ.ו.ן יוצרת אירועי מחול ומביאה לקהל הירושלמי קול חדש, רענן ועדכני במרחב בו הוא חי. תוך שימוש בייחודיות של העיר, בהשראה הרבה שהיא מהווה לתושביה ותוך שימוש בכוחות אומנותיים ירושלמיים מקומיים ושיתופי פעולה עם אמנים מרחבי הארץ והעולם. בקבוצה חברים אמנים מדיסיפלינות שונות שהמשותף ביניהם הוא הרצון העמוק לפתח, לחיות וליצור אמנות בירושלים. מקום מושבה של הקבוצה ב׳בית אליאנס׳ - בית לקהילות יוצרות של ׳רוח חדשה׳. הבית הוא התגשמות החזון של הקבוצה, לקחת חלק פעיל בפנים המתחדשות של ירושלים ולהוות חוד חנית לתרבות פעילה, מעורבת ויוצרת, המשמשת קורת גג למגוון התרבויות שמתקיימות יחד בירושלים.

ק.ט.מ.ו.ן מאמינה ביכולת של אמנות להוות מנוע ליצירה של שינוי חברתי.  פסטיבל 'מיפו עד אגריפס' מציג מחול המחבר בין אנשים.  מחול שמציג את התרבות הישראלית הייחודית במיטבה, ונותן לגיטימציה לקהל לחשוב, להרגיש, לטעום, לרקוד, לשמוח ולהיחשף לאומנות איכותית וטובה בברים ובמסעדות הכי טרנדיים בעיר, וכמובן בבית אליאנס הייחודי שהוקם בלב העיר.

לקריאה בהרחבה על המופעים שיתקיימו ומוקדי המופעים: כנסו לכתבה על הפסטיבל, המופיעה במדור 'תרבות ופנאי' שבאפליקציית 'מבשרנט', www.zmz.co.il.

לפרטים נוספים, מועדי מופעים ורכישת כרטיסים יש להתעדכן באתר:  www.catamon.com.   

מתוך המופע 'פרסונה' (צילום: דן בר דב)

 

על המופעים

מופעים ב'אטלייה' של טלי פרידמן

'פרסונה' - אפרת רובין
היצירה בודקת את הופעתה של הפרסונה, המסכה החושפת את הופעתה החיצונית של הדמות. הפרסונה היא למעשה ייצוג שלנו, הפועל כפי שהחברה מצפה מאיתנו. דרך שפת הגוף, אינטונציה בדיבור והמפגש בין שתי הנשים, נוצר עימות בין הפרסונה שהיא פרי יצירתן הנובעת ממערכת ציפיות חברתיות, לבין הקולות הפנימיים המודחקים ובהופעת ה"צל" - הפחדים, הרגשות המביכים וכל מה שאנו נוטים להסתיר.  בהשראת ציורים של נשים על רקע פירות ופרחים מימי הבארוק נבנות תמונות ומסכות אשר מתפרקות לביטויים מורכבים יותר של הופעה נשית. פרקי המחול מתבססים על הסוויטה ה-4 לצ'לו של באך. היצירה משלבת וידאו דוקומנטרי על הרקדניות, המורכב מציורי דיוקנאות מאת היוצרת, אשר מודבקים על פניהן כמסכות במציאות רבודה.

'אורפיאו כליצן' - עידן כהן
בהשראת דמותו המיתולוגית של ׳אורפיאו׳, אל למחצה, מיוצג מיתוס האמן. דמותו של אורפיאו לקוחהֿ מהמיתולוגיה היוונית והונצחה באינספור יצירות, ביניהן פס הקול של יצירה זו, האופרה 'אורפיאו ואֶוּרידיצה' לכריסטוף וילבלד גלוק. בסיפור המיתולוגי מתואר אורפאו כמי שבנגינתו ובשירתו המופלאה הצליח להפנט את כל שומעיו באשר הם: בני אנוש, אלים וטבע. כאן מוצג אורפיאו כמעין ליצן- בדרן. בכך מעלה הסולו שאלות לגבי מקומו של האמן בחברה המערבית. הרקדן- ליצן משקף עולם חברתי- דקדנטי המזוהה עם החוויה האופראית בעודו מוצב בין הסועדים. נוכחותו בינינו מעלה שאלות לגבי מהותה של ההתרחשות האמנותית- בידורית.


מופעים במסעדת 'רחמו'

'Parallel'  - רנד זיאד טהה וחלא סאלם 
תישעני עליי, היא אמרה, תישעני עליי ותנשמי. תישעני עליי וזה ייגמר בקרוב. הכאב הוא אמיתי, הכאב מדבק, אבל זה ייגמר בקרוב.תטהרי את הנשמה שלך, תנקי את ליבך והעיניים שלך יראו את האור. הכאב ייעלם והפצעים יחלימו.

'לחם' - שרון הללי אסא - אימן ספייה
"למדני את השיר הפשוט של הלחם ופרוס לי חלק משלומך" / רחל שפירא. כמו קמח ומים נפגשים שרון ואימן – וחוברים. פורסים חלק מהשלום הפנימי שמארגן את המרכז של כל אחד מהם ויוצרים מרחב משותף שמתהווה ליחידה אחת – לחם.

 

מופע ב'דקל 3' (קבוצת 'מחניודה')

'Don’t Break My Heart Please'  - דנה מרכוס
יצירה קומית על מפגש בין גבר ואישה בדייט ראשון, המביאה לידי ביטוי שתי נקודות מבט על הסיטואציה ומאפשרת לסובבים "לקבל רשות להציץ ולבהות" במהלך המתפתח בין השניים באותו ערב חד פעמי. ביצירה זו, היוצרת קוראת תיגר על הניסיון האנושי לשמור על אינטימיות במרחב ציבורי ומנסה לשבור את מימד הפרטיות, על ידי פתיחה של מערכת יחסים ראשונית בין בני זוג, וקיומה בצורה חשופה בפני הנוכחים במסעדה – הזוג נמצא במרחק נגיעה מהנוכחים ללא הפרדת קהל- במה ומרחב אישי לסובבים את בני הזוג.


מופעים בפרדי למון

'סבע ד'רו'אח שבע נשמות' - דנה נעים חפוטה
ל'קטטא ענדהא סבא ד'רו'אח. שפה היא עולם ומלואו. עולם גדוש בהקשרים תרבותיים, חברתיים ואישיים. דנה נעים חפוטה מפרקת ומשבשת את פתגמי ה'מענא' המרוקאיים, כדי ליצור משמעות אישית וייחודית משלה. שפה זמנית חדשה הבנויה משברי צליל, תנועה וקול.

׳ימה וקדמה׳ -  מירה רובינשטיין וישי כרסנתי
שני בתים. אחד בתל אביב, אחד בבאר שבע. שתי משפחות- אשכנזית ומרוקאית. היצירה מעמידה את הבתים זה לצד זה ובוחנת את הדומה והשונה ביניהם. האם יש נקודות משיקות או שהקונטרסט גדול? מה מייצג המושג "תרבות" בכל אחד מהבתים? מה מייצג המושג "חינוך"? מהי "אהבה" בכל אחת מהמשפחות? מתוך פיסות של זכרונות מילדותם של היוצרים נרקם פאזל. האם החתיכות יכולות להתחבר? האם שני אנשים שגדלו בסביבה כל כך שונה יכולים למצוא מכנה משותף?   במדינת ישראל שהיא קיבוץ גלויות ובתקופה בה יש שסע גדול ופילוג בעם, העבודה מציבה מראה לחברה הישראלית מאז ועד היום.

 

מופע ב ' Power Coffee Works'

– 'Present | Tense' צוקי רינגרט
ב present | tense -נוצרת הזדמנות להשתהות באזורים החשוכים שבנו ולנסות להתמסר אל חוסר השליטה שקיימת בהם. דרך המפגש בין סאונד לבין גוף- נפש ששדים אפילפטים נמצאים ב- DNA שלו, נסדקות חומות ונפתחת אפשרות לחגיגה של חוסר שלמות.


מופעים בבית אליאנס

 7INCH OF SLAM 
The Full Body Soundscape

אנאבל דביר יצירת מקור בשיתוף פסטיבל 'צוללן'. שבע נשים באלבום מופע חי לפס-קול ההטחה ו"הגוף של קולן", פוגשות בתרגול הדחף האנרגטי, אינסטרומנטלי-מוסיקלי והתחושתי-מוחשי, שבמפגש בין הגוף לרצפה; גופן כאינסטרומנט המוקף אינסטרומנטים ממשיים - סט תופים וגיטרות חשמליות. כולן יחדיו בוחרות בבחינת הריטואל המצוי בפעולת ההטחה, חוות מחדש את המתח שבין כאב להנאה; כפייה לעצמאות, תוך התמקדות בצורתו הפיזיקלית, ריתמית והתנהגותית של קולן, כתוצא של האקט. הנוף-קול (Soundscape) מעובד באמצעות טרנספורמציה של ארכיטיפים אודיאליים ו"שירת אינסטרומנטים", ומבקש להתמיר את משמעותן הפרפורמטיבית-נגטיבית של פעולות הגוף הבשרי, ולהבנות קונוטציות חדשות עבורן. אנו שואלות - כיצד מושפעות הצורה הפיזית - ויזואלית והתחושה של פעולה ארכיטיפית, הנתפסת כמכאיבה, מסוכנת, אלימה, על ידי דימויים אודיאליים-סונוריים משתנים?

'Animal Triste ' - מלאני דמרס (קנדה) 
בני אדם אוהבים להאמין שהם נמצאים במרכז העולם, אבל הם יודעים מה קרה לדינוזאורים, הם יודעים שאימפריות נופלות וקרחונים נמסים, הם יודעים את גורלם אבל מאמינים בנצח, ביום בהיר הם עלולים לראות את עצמם עניים ומתכלים. למחרת, חופשים, מפוארים ומנצחים במצעד הגדול של העולם. בני האדם אינם אלא בעלי חיים קטנים ועצובים. בעלי חיים המתנחמים ביופי ובתשוקה לאלמוות, בשביל זה ימציאו דתות, פילוסופיות ותרבויות. לכבוש, להשתלט, לדכא ולהתרבות, הם ימציאו סיפורים ויכתבו את ההיסטוריה, אך רק לעתים נדירות הם יבינו היכן הם עומדים ולא יברחו באמת ממצבם, ועמוק בפנים, בני אדם הם בעלי חיים חסרי משמעות שרק שואפים יותר. 'Animal Triste' היא עבודה שמנסה להיות מסגרת להבנת טבעו ומצבו של האדם בכל אנושיותו.

'האטלייה' של טלי פרידמן (צילום: שירלי פוקס)

 

על המקומות

בית אליאנס
בית 'אליאנס' נבנה בסוף המאה ה-19, כחלק ממתחם חינוך של ארגון כי"ח (כל ישראל חברים), והוא היחידי ששרד במתחם עד היום. זהו בית-חצר מלבני בן שלוש קומות, בנוי מחזיתות אבן ומקורה בגג רעפים. במשך שנים רבות הוא היה אחד הבניינים הגדולים ביותר בעיר. ׳אליאנס׳ היה אחד מבתי הספר המודרניים הראשונים בירושלים. הוא פעל כ-60 שנה בקירוב ובשנות ה-90 של המאה שעברה, כשהמגרש נרכש על ידי יזם פרטי, ננטש המבנה ועמד כעזובה בלב העיר ומשכנם של מחוסרי דיור וחיות רחוב.  אל בית החצר הגדול, שעמד נטוש במשך כ-20 שנים, נכנסו במחצית הראשונה של 2016 רקדנים, ציירים, מוזיקאים, אנשי תיאטרון, צלמים, קולנוענים, הייטקיסטים ויזמים צעירים, דיירים זמניים שמפיחים בו חיים חדשים. למעשה כיום משמש הבנין כבסיס האם של ארגון ׳רוח חדשה׳ וכחממה להיווצרות קהילה יוזמת, יצירתית ומקצועית בירושלים. הבית הוא מרחב יצירתי חי ופועם בו פועלים למעלה ממאתיים אמנים ויזמים. הבית משכן 14 קולקטיבים של אמנים ואנשי היי-טק הפועלים מתוך חללי עבודה משותפים; הבית מעודד יצירה ירושלמית מקורית ולא מתפשרת, ומהווה חממה ליוצרים בדרכם האמנותית. קהילת הבית יוצרת ופועלת יחד ולחוד, לאור ערכים משותפים. כמו-כן בבית פינות עבודה זמניות ליוצרים וכותבים, גלריה, תוכנית רזידנסי, הופעות חיות, מסיבות ואירועים. כיום, התזכורות לבית הספר הן שער הכניסה לחצר, אשר הועתק ממקומו והוא ניצב כיום ברחוב יפו, בכניסה לבית המשרדים, ושער הכניסה לבית הספר מרחוב אגריפס, המשמש כמעבר בין רחוב אגריפס לחניית שוק מחנה יהודה.

׳האטלייה׳ של טלי פרידמן
בשנת 2009 פתחה השפית טלי פרידמן את ׳האטלייה של טלי׳, סטודיו לבישול בלב שוק מחנה יהודה הצבעוני. ׳האטלייה של טלי׳ הפך עם השנים למוסד אותו פוקדים קבוצות מהארץ והעולם. ב ׳אטלייה של טלי׳ חברו צוות קולינארי מוביל בניצוחה של טלי פרידמן שיוצר סיורים, ארוחות אווירתיות בניחוח ירושלמי וכמובן סדנאות קולינאריות מרגשות הכוללות רכישות בשוק וסדנאות אקטיביות שמסתיימות כמובן בארוחות גורמה מופלאות. הסטודיו ממוקם בקומה עליונה מעל השוק וצופה אל צבעוניות השוק, מעל הסטודיו גג המשמש אף הוא לאירועים מיוחדים וסדנאות פרונטאליות בחודשי הקיץ.

רחמו
׳רחמו׳ משוק מחנה יהודה היא מסעדה ירושלמית אסלית אותנטית. כשנכנסים בשעריה מקדמים את פני הבאים ניחוחות המאכלים המהבילים על פתיליות במטבח. כל התבשילים הינם ביתיים וכשרים, אוכל איכותי שמוצאו עיראקי וטעמיו הנפלאים עשירים בתיבול ירושלים ובאהבה אמיתית לבישול והסעדה. המסעדה, אשר פתחה את שעריה בשנות ה-50, שוכנת בבניין אבן, בעל מראה שניחן בפשטות כובשת לב, ותמיד שורה בו אווירה ירושלמית מקורית נהדרת.

הדקל 3
׳הדקל 3׳ - מועדון חברים סגור של קבוצת 'מחניודה' הפך למסעדה לכל דבר בניצוחם של שפים אסף סרי ואורן אסידו. בחלל קטן ומעוצב, מתחת לצילומים של רון קדמי, מתארחים בכל סרוויס כ־30 סועדים בלבד. בתפריט: מנות מתוחכמות המוגשות בכלים של מעצב העל טום דיקסון.

Freddy Lemmon
׳פרדי למון במה בשוק׳ - הוא בר גלריה אמנותי בלב שוק מחנה יהודה. ב ׳פרדי למון׳ אפשר למצוא מגוון רחב של אלכוהול וקוקטיילים, אוכל מצוין וכל זה לצד גלריות מתחלפות על הקירות, הופעות מוסיקה חיות, תיקלוטים, הקראות שירה, תיאטרון, Spoken Word, מחול ועוד.

Power Coffee Works
מפעל קלייה משפחתי עם בית קפה בשוק מחנה יהודה. בית הקפה מציע מגוון משקאות קפה, תה, בירה וכריכים מלחם.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: