יום שישי, 14 באוגוסט 2020, כ"ד אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

פסטיבל מתוק כדבש

מועצת הדבש מזמינה לקראת ראש השנה לטעום סוגי דבש, להיפגש עם דבוראים וללמוד על עולמן של הדבורים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

כיצד יוצרת הדבורה את הדבש? למה הדבש בריא? מדוע יש רק מלכה אחת בכוורת? מדוע ללא הדבורים לא יהיה לנו מזון? לאן נעלמות הדבורים? ועוד. ב"פסטיבל הדבש" שפותחת 'מועצת הדבש' עם בוא השנה החדשה, בין התאריכים 19-21.9 וה-26-30.9, במרכזי המבקרים במכוורות ברחבי הארץ, שיקיימו פעילות חינוכית ומעשירה לכל המשפחה ללמידה על עולמן של הדבורים והדבוראים כאחד.

בפסטיבל, ייהנו המבקרים במכוורות התיירותיות מהגליל, עד הדרום ועין יהב שבערבה, ממפגש עם דבוראים בשטח הכוורות, צפייה בדבורים ובמלכת הדבורים בכוורת זכוכית, ביקור במכון רדיית דבש, פתיחת כוורת, סרטון על חיי הדבורים, סדנאות יצירה לילדים בנושא דבורים, עם מוצרי המכוורת, טעימות ממגוון סוגי דבש הישר מהמקור, ועוד.

זאב מידן, מנכ"ל מועצת הדבש: "בפסטיבל הדבש ייפגשו המבקרים, המשפחות והילדים, עם דבוראים בשטח, יכירו מקרוב את עבודת המכוורת המרתקת, וילמדו בדרך חווייתית כי, דבורת הדבש אינה רק יצרנית דבש מעולה, אלא גם המאביקה המרכזית בטבע, שאחראית להאבקת (הפרייה) של 80% מהיקף הגידולים החקלאיים. כולם מוזמנים לבקר במכוורות, ליהנות מפעילות חינוכית ומעשירה לכל המשפחה".

מנתוני 'מועצת הדבש' לקראת ראש השנה עולה, כי צריכת הדבש בקרב הציבור הישראלי מסתכמת בכ- 5,000 טון דבש ובחגי תשרי ישווקו בישראל כ-2,000 טון דבש שהם 40% מהביקוש הישראלי. כיום פועלים בישראל כ-510 דבוראים המטפלים ב-120 אלף כוורות, מתוכן מוצבות 80,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה.

 

המלצות לביקור במכוורות הקרובות אלינו:

'הכוורת' מבית שי ספקטור בכפר רות: המכוורת נוסדה בשנת 1979 וכיום היא אחת המכוורות הגדולות בישראל, בזכות פריסה רחבה של נקודות מרעה לדבורים בכל הארץ. בפסטיבל הדבש יתקיימו טעימות דבש זני בהדרכת דבוראי בחנות הבוטיק במקום, בין סוגי הדבש - פרחי אקליפטוס אביבי וקיצי, אשל, תלתן, זעתר, שלמון, דרדרי הגולן, מרווה וקורנית, הדרים, עץ השיזף ועוד. להזמנות ופרטים: 08-9762082, 052-3211360

מכוורת 'משק לין' בכפר בילו א': משפחות וילדים מוזמנים להתלבש בבגדי הדבוראי ובעזרת משחקים, פעילויות יצירה, צפייה בסרטון ובכוורת זכוכית לומדים על עבודת השדה, התקשורת בין דבורים, המלכה, הפועלות והזכרים, טעימות דבש ועוד. ימי פעילות: בתיאום מראש. להזמנות: 0542207965.

בית הדבש והדבורה בקיבוץ יד מרדכי: בימי הפסטיבל ייהנו המבקרים, מסדנת אפייה מתוקה, בה ילבשו סינר, אותו ניתן לקשט, ויכינו עוגת דבש. בהמשך, יקבלו הסבר חווייתי מפי דבוראי אודות מלכת הדבורים והפועלות, תהליכי ההאבקה וייצור הדבש, צפייה בפתיחת כוורת, טעימות דבש, הכנת נרות מדונג ועוד. מרכז הזמנות: 08-6726559, 052-3923104.

פרטים נוספים באתר מועצת הדבש www.honey.org.il ובעמוד הפייסבוק פסטיבל הדבש.

כוורת הלגו (צילום: דבורת התבור)

אל תפספסו: כוורת הלגו בשדמות דבורה

כחלק מפסטיבל הדבש, הדבוראי בועז בן זאב ממכוורת "דבורת התבור" בשדמות דבורה, הרכיב כוורת ייחודית, מחלקי לגו, בן זאב מספר על התהליך: "במכוורת שלנו החלטנו השנה לקיים פעילות בסימן  "ילדים עוזרים לדבורים", בה לומדים כיצד כל אחד מאיתנו יכול לסייע לתופעת היעלמות הדבורים ולשמור על חיי הדבורה, שכה חשובה להמשך קיומנו, בהאבקה המפרה את הגידולים החקלאיים שאנו אוכלים, וכך בשיחה עם ילדיי, עלה הרעיון לנסות ולהרכיב כוורת מלגו, שילדים יוכלו להתחבר אליה, ולעולם המרתק של דבורת הדבש" מספר בן זאב ומוסיף, "הקדשנו את חודש אוגוסט למלאכת ההרכבה, ראשית בניתי בסיס מעץ, כדי שנוכל לשמור על מידות סטנדרטיות של כוורת רגילה, לאחר מכן, התחלנו להרכיב עם קוביות הלגו ששכבו בבית 'כאבן שאין לה הופכין'. ההערכה המקורית שלי הייתה שנזדקק לכ- 2,000 קוביות. אך מהר מאוד הבנו שנצטרך הרבה יותר, תושבי שדמות דבורה ששמעו על הפרויקט התגייסו גם הם, ונתנו לנו קוביות לגו שהיו בביתם ואת השאר רכשנו. בסוף השתמשנו בכ- 7,000 חלקים!. בכל יום הרכבנו קצת, לעיתים התעייפנו, אבל כבר הרגשנו מחויבים לתהליך. לבסוף הצלחנו להשלים את בניית הכוורת, וכבר למחרת אכלסנו אותה במשפחה של דבורים אשר חיה בה בהרמוניה עד היום, ואנחנו רק שיחקנו בלגו".

בן זאב תיעד את כל תהליך ההרכבה מתחילתו ועד סופו, הסרטון עשה הדים בעולם הדבוראות העולמי, עם עשרות אלפי שיתופים ומחמאות שהגיעו מכל מיני מדינות ודבוראים בעולם, בנוסף, עמוד המעריצים של Lego העולמי, פרגן וקידם את הכוורת שלנו. את כוורת הלגו שבנה הדבוראי בן זאב וילדיו, ניתן לראות במסגרת 'פסטיבל הדבש' של מועצת הדבש, במכוורת "דבורת התבור" בשדמות דבורה, כמו כן, המבקרים ייקחו חלק בהכנת כוורת לגו נוספת.

לפרטים ולמידע נוסף: להזמנות: 04-6769598, 050-5637645.

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: