יום שני, 01 ביוני 2020, ט' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

'שאריות של סמרטוטים'

חודש 'מוזיאון חי' של עמותת אמני פרפורמנס בישראל בבית בו חי ופעל חוני המעגל ז"ל

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

במהלך חודש אוקטובר 2019, דקה אחת לפני פינוי דירת מגוריו של הפרפורמר הראשון חוני המעגל ז"ל, ייפתח ביתו לחגיגת תרחישים אמנותיים, פרפורמנס, מוסיקה, שירה, פרוזה, הקרנות סרטים ותיאטרון המתכתבים עם משנתו. ניהול אמנותי והפקה: בת חביב

דירתו הייחודית, ברחוב בוגרשוב (מס' 80) השוקק, תהפוך למשך חודש ימים למוזיאון חי בו יוכל הצופה לחוות את עולמו האנרגטי ויוצא הדופן של חוני להיחשף לפרץ היצירתיות ולדרכה האמנותית של קבוצת 'סמרטוט' - עמותת אמני פרפורמנס בישראל, הפועלת מסוף שנות ה-80 ומהווה את הגרעין להתרחשות אמנותית ייחודית זו, הצופה מוזמן לעבור חוויה עוצמתית, מטלטלת וחד פעמית.

במסגרת חודש זה, יתקיימו חמישה ערבים: 'שאריות של סמרטוטים' ו'חגיגה נגד עין הרע'. הצצה אולי אחרונה לעיזבונו, לסרטיו הנדירים, לתיעודו האובססיבי את תל אביב-יפו, בספרים, בצילומי סטילס וקטלוגים, לעושר האמנותי, לקולות מראשו ולביתו בו חי, יצר, והפיח חיים. בכל אחד מחמשת הערבים יופיעו שאריות אחרות מקבוצת האוונגרד שייסד חוני - קבוצת 'סמרטוט'. טעימות מאמנים איתם יצר והגשים חלומות לאורך עשרות שנות יצירתו הרב תחומית, שחקני הכדורגל וחברים מהים ותופעות אנושיות שליקט כמו יהלומים אחרי הגשם.

בביתו שהוסב לחלל לא שגרתי, הושאר המיצב האמנותי הרב ממדי 'בחצר היה פרה' - שיצר דוד מעיין במסגרת הזמן בו כיהן כמנהלה האמנותי של הקבוצה. עבור המיצב השתמש מעיין אך ורק בחומרים קיימים שמצא בביתו של חוני, המיצב מאפשר למבקרים לחוות את היקף יצירתו ועשייתו של חוני המעגל בדרכים מגוונות ובאינטימיות. מוזמנים לבחירתכם - לפרפורמנס עכשווי, לפטפוט עם יובל מסקין, להופעת נגנים בינלאומיים, לנישוק המזוזה של דינה בליך, לצפות באחד מהסרטים שיוקרנו עם קפה וופל לימון משובח ועוד.

חוני ז"ל אמן דאדא ישראלי, יוצר רב תחומי, קולנוען, במאי, חבר אמת ואבא. יצר ופעל בחייו מתוך תשוקה, חדווה, צניעות ואהבה כנה. בחייו כמו גם בתהליכי עבודתו, אפשר חופש אמיתי, אמנותי ואמונתי. כמעיין יצירה שנון, רבוד ואניגמטי, עודנו השראה לרבים. יצירותיו, אישיותו וגישתו לחיים מהדהדים במרחב האמנותי ובמוקדי עשייתנו ויש בהן השפעה ערך ועדות היסטורית לעיר תל אביב-יפו, לתרבות הפנאי ולאמנות הישראלית והעולמית.

בראשית שנות ה-80, הקים חוני המעגל ז"ל את קבוצת האוונגרד 'סמרטוט'. בסיס עבודתה הינו העתקת תבניות תרבותיות ופיסות חיים לבמה תוך שילוב האמנות הנייחת והניידת. מהאמנות הפלסטית, למחול, מיצג, וידאו ארט, קולנוע, תאטרון, ולמוזיקה על כל גווניה. הקבוצה מורכבת מגרעין דינמי של יוצרים ואמנים מגוונים שיוצקים כל אחד תכנים מעולמו האישי והמקצועי.

דרך ההבעה האמנותית של קבוצת 'סמרטוט' מבוססת על דימויים, אסוציאציות, עבודת מחקר תרבותי, יצירת סדר והפרתו, אימפרוביזציה שנשזרת למסגרת סדורה ונשענת על סמלים והיגדים בין אם מרומזים ובין אם חדים וישירים. הקהל נחשב לא פעם לחלק בלתי נפרד מההתרחשות, הוא עד לקקופוניה הרמונית ומוזמן לאקטיביות רגשית ואינטלקטואלית כאשר לא תמיד ברור הקשר ולא תמיד מובן הפשר ולעיתים רק בדיעבד מתחברות העובדות לכלל אמירה.

תאריכים: 17.10, 19.10, 24.10, 29.10. שעה קבועה:20:00.

מחיר כרטיס הכניסה: 30 שקלים.

פייסבוק: עמותת אמני פרפורמנס - מרכז חוני ליצירה מתמדת, חוני המעגל איצקוביץ.

אתר: http://honihameagel.com.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: