יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

'בין מוצרט לפושקין'

רביעיית 'כרמל' פותחת עונה חדשה עם קונצרט לא שגרתי בשיתוף עם תיאטרון 'מלנקי' והבמאי מיכאל טפליצקי

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

מופע שלא כדאי לפספס. רביעיית 'כרמל' פותחת את העונה ה-13 של הסדרה 'מעבר לקשת' בניהולו המוסיקלי של ד"ר יואל גרינברג, בקונצרט נפלא ולא שגרתי – 'בין מוצרט לפושקין', בשיתוף עם תיאטרון 'מלנקי' והבמאי מיכאל טפליצקי. הקונצרט יעלה במספר מקומות כפי שיפורט להלן.

המופע ייפתח במחזה מאת פושקין, 'מוצרט וסליירי',  שלאורכו שזורים קטעים מוזיקליים ממוזיקה קאמרית ויצירות לפסנתר מאת מוצרט וסליירי, שנבחרו על ידי ד"ר יואל גרינברג, המנהל המוזיקלי של רביעיית 'כרמל'.

העלילה מבוססת באופן חופשי על סיפור חייהם של המלחין האיטלקי אנטוניו סליירי והמלחין האוסטרי וולפגנג אמדאוס מוצרט ועל יחסי הקנאה-הערצה בין השניים. על פי השמועה, הרעיל סליירי את מוצרט, כי לא יכול היה לשאת את גאוניותו ומתוך קנאה יוקדת בכשרונו.

האם גאונות היא מולדת או נרכשת? האם היא תולדה של השראה או עמל? במחזה המופתי 'מוצרט וסליירי' מתמודד אלכסנדר פושקין הצעיר עם שאלות אלו, וצולל אל מערכת היחסים המורכבת ששררה בין שני המלחינים.

מיד לאחר מותו של מוצרט החלה להתפשט שמועה כי הוא הורעל בידי סליירי, מתוך קנאה במלחין הצעיר והמוכשר. כשהוא חולה בדמנציה וגוסס בבית חולים לחולי נפש, כחצי שנה לפני מותו, התפרסמה ידיעה כי הוא הודה בהרעלת מוצרט. פושקין, ביסס על סיפור זה את אחת הטרגדיות הקטנות שלו, שהפך בעיני רבים לסיפור האמיתי, על אף ההפרכות החוזרות ונשנות שהועלו בידי שלל היסטוריונים וביוגרפיים.

ב-1897 הגרסה של פושקין הפכה לאופרה מאת ניקולאי רימסקי-קורסקוב ובמאה ה-20 מחזהו של פושקין והאופרה של רימסקי-קורסבקוב היוו השראה למחזה 'אמדאוס' מאת פיטר שייפר הבריטי, שבשנת 1984 עובד לסרט קולנוע של מילוש פורמן שזכה ב-8 פרסי אוסקר. הצלחתו של הסרט גרמה לתחייה מוזיקלית של סליירי אחרי כמעט 200 שנה ועוררה עניין מחודש ביצירתו.

את דמותו של סליירי יגלם השחקן רודיה קוזלובסקי ('הבורר'), את מוצרט יגלם דודו ניב (התיאטרון 'הקאמרי') ולאורך המחזה יבצע הפסנתרן האיטלקי פייטרו בונפיליו קטעים מאת שני המלחינים. המופע יעלה בבימויו של מיכאל טפליצקי ובניהולו המוסיקלי של ד"ר יואל גרינברג.

ד"ר יואל גרינברג, חבר ברביעיית כרמל והמנהל המוזיקלי של הקונצרט: "המחזה, שנותן מרווחים מסומנים מראש לקטעי מוזיקה, מאפשר לנו המוסיקאים להיות שותפים לבמאי מיכאל טפליצקי ביצירת פרשנות ייחודית למחזה, שכן, על ידי הבחירה של הקטעים המוסיקליים אנחנו יכולים לתת פרשנות מוזיקלית משלנו לעיצוב הדמויות ולהלך הרוח שלהן".

בחלקו השני של המופע, שיהיה קונצרטי בלבד, תבוצע רביעיית הפסנתר בסול מינור של מוצרט, אחת מהיצירות הקאמריות המפורסמות ביותר שלו. "יש בה את הדרמה והאקספרסיביות של דון ג'ובאני, לצד מלודיות יפות שקשה לעמוד בפניהן" אומר ד"ר יואל גרינברג. בחלק זה ינגנו שלוש חברות ההרכב של רביעיית 'כרמל': בויולה תנגן רחל רינגלשטיין, בכינור טלי גולדברג ובצ'לו תמי ווטרמן. יחד איתן ינגן הפסנתרן האיטלקי פייטרו בונפיליו. שיתוף הפעולה שלו עם רביעיית 'כרמל', התאפשרה אודות לעמותת צפונות תרבות והמכון האיטלקי לתרבות בתל אביב.

רביעיית 'כרמל' נוסדה בשנת 2000 והיא מההרכבים הקאמרים הוותיקים, הבולטים והרבגוניים בארץ. מזה עשור, מקיימת רביעיית 'כרמל' את סדרת הקונצרטים המונחים 'מעבר לקשת' בהנחייתו של ויולן הרביעייה, ד"ר יואל גרינברג, מרצה במחלקה למוסיקה באוניברסיטת בר-אילן. חברי הרביעייה מעשירים את קטעי ההסבר בקטעי תיאטרון, דוגמאות ספרותיות, שירה ועוד. ביקורות הקהל והתקשורת לסדרה זו הן נלהבות ללא יוצא מן הכלל. הסדרה מועברת גם בשפה האנגלית, והיא הוצגה בקונצרטים באנגליה ובארצות הברית.

בשנים האחרונות, מקדישה רביעיית 'כרמל' מאמצים גוברים לביצוע והקלטה של מוסיקה ישראלית, ישנה כחדשה. הרביעייה זכתה בפרסים ומלגות, בכללן פרס ראשון בתחרות הבינלאומית לרביעיות מיתרים 'פראג וינה בודפשט' ברייכנאו, אוסטריה, ותחרויות האביב 2004 בתחום המוסיקה הקאמרית ובתחום ביצוע מוסיקה ישראלית. רביעיית 'כרמל' הופיעה בקונצרטים ברחבי הארץ, באירופה, במזרח הרחוק ובארצות הברית, בכלל זה קונצרט באולם קארנגי בניו יורק.

בתוכנית: בחלק הראשון, המחזה 'מוצרט וסליירי' מאת אלכסנדר פושקין עם אינטרלודים מוזיקליים ממוזיקה קאמרית ויצירות לפסנתר מאת מוצרט וסליירי. ביניהם פרקים וקטעים קצרים מתוך סונטה לכינור ופסנתר מאת מוצרט, קונצ'רטו לפסנתר של סליירי, שלישיית מיתרים מאת מוצרט, האופרה 'טראר' מאת סליירי ופרק הלקרימוזה המפורסם מתוך הרקוויאם של מוצרט. חלק זה של המופע יהיה כשעה. בחלק השני: מוצרט רביעיית פסנתר בסול מינור, ק. 478.

 

מועדי המופעים

זכרון יעקב, אלמא מרכז אמנויות, אולם הקיוב, רחוב יאיר 1. יום ראשון, 3.11, 20:00.

ירושלים, מרכז למוסיקה ירושלים, משכנות שאננים. יום שלישי, 5.11; יום רביעי, 6.11. שני המופעים בשעה 20:00. המופע השני עם כתוביות באנגלית.

חיפה, מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, שד' הנשיא 89. יום חמישי, 7.11, 20:00.

תל אביב הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, רח' לואי מרשל 25, יום שישי, 8.11, 11:00.

מחירי כרטיסים לתל אביב חיפה וירושלים: 135 שקלים (אזרח ותיק 120 שקלים, סטודנט וחייל 50 שקלים).

מחירי כרטיסים לזכרון יעקב: 120 שקלים (אזרח ותיק 110 שקלים, סטודנט וחייל 50 שקלים).

טלפון לרכישת כרטיסים: 058-5853353.

לרכישת כרטיסים און ליין: www.carmelquartet.com / https://kartis.carmelquartet.com/announce/64152.

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: