יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

סדרת קונצרטים שכולה אור

אנסמבל המאה ה-21 מקדיש את הקונצרט השני שלו לעונה, ליצירות שנושאן הוא אור

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

אנסמבל המאה ה-21 יקיים את הקונצרט השני לעונה זאת, 'אור', ב-9 בנובמבר במוזיאון תל אביב, וב-10 בנובמבר במרכז למוסיקה ירושלים (שני הקונצרטים בשעה 20:00).

בקונצרט, בניצוחו של פרנק אולו, יבוצעו יצירות שנושאן הוא אור - החל מיצירתו הקלאסית של ג'ורג' בנג'מין 'באור ראשון', אל יצירתה המונומנטלית של המלחינה הפינית הידועה קאיה סאריהו 'רשמים על אור' וכלה בבכורת יצירתו המוזמנת של המלחין הצעיר עידו רומנו 'אלומות', אנו עדים להתייחסויות השונות והאישיות של מלחינים אלה אל האור.

יצירתו הידועה של ג'ורג' בנג'מין 'באור ראשון' היא מיצירותיו המוקדמות, יצירה שתרמה רבות לפרסומו. היצירה קיבלה את השראתה מציורו של הצייר הבריטי טרנר, המתאר טירה מול שמש ענקית זוהרת. בנג'מין הינו בכיר מלחיני אנגליה היום. האופרה שכתב לאחרונה, Written on Skin, הייתה הצלחה בינלאומית ענקית ומבוצעת בבתי האופרה הגדולים בעולם.

הקונצ'רטו לצ'לו של סאריהו היא מסע רוחני המתחיל ב'שקוף ומסתורי' ומסתיים בפרק החמישי ב'לב האור'. קאיה סאריהו נחשבת לבכירת המלחינים הסקנדינביים בכלל ושל פינלנד בפרט. זוכת פרסים הבינלאומיים יוקרתיים לקומפוזיציה, כמוGrawemeyer  ו-Koussevitzky. למדה בפאריס ועבדה במכון המפורסם IRCAM מיסודו של פייר בולז, המתמחה בחקר ופיתוח מוסיקה אלקטרונית, היא משלבת אלקטרוניקה מסוגים שונים ביצירותיה. החל משנות ה-90 פנתה לכתיבת אופרות בהצלחה גדולה מאד. יצירותיה מבוצעות בכל רחבי העולם.

עידו רומנו ייצג בקונצרט את המבט השונה של דור חדש - יהיה מעניין לשמוע כיצד מתייחס המלחין הצעיר עידו רומנו אל האור ביצירה 'אלומות', אותה הזמין אנסמבל המאה ה-21 במיוחד לקונצרט זה. רומנו בן ה-32 הינו מלחין צעיר, מוכשר ומבטיח. סיים את לימודיו באקדמיה למוסיקה בירושלים, תלמידם של ינעם ליף וארי בן שבתאי ונבחר לתכנית למלחינים צעירים של התזמורת הסימפונית של לונדון, חמישה מלחינים הכותבים לתזמורת מהוללת זאת.

על האנסמבל ינצח פרנק אולו, אשר זאת הופעתו הראשונה עם האנסמבל. אולו הינו מנצח רבגוני המתמחה במוסיקה עכשווית וצרפתית ומנצח באופן קבוע על מיטב האנסמבלים בעולם, ביניהם אנסמבל מודרן ואנסמבל מוזיקפאבריק הידועים.

אנסמבל המאה ה-21 נוסד בשנת 1991 על ידי המלחין דן יוהס וזמירה לוצקי. באנסמבל חברים 14 נגנים מהטובים בארץ, ומאז הקמתו, נחשב האנסמבל לגוף המוביל בארץ בכל הנוגע לביצוע מוסיקה עכשווית. מיטב המנצחים והסולנים בארץ ובעולם מופיעים עם האנסמבל, והוא זוכה להערכה בינלאומית רבה. הדבר בא לביטוי בשיתוף פעולה יוצא הדופן של המנצחים והסולנים מחו"ל עם האנסמבל, ובהזמנות הרבות להופיע במרכזים ובפסטיבלים בינלאומיים. האנסמבל המאה ה-21 קיבל באופן קבוע ציון 'מצויין' בדירוג מנהל התרבות וזכה בפרס לנדאו של מפעל הפיס על מצוינות בביצוע מוסיקה.

בשנת 2005 הקים אנסמבל  המאה ה-21 מרכז למוסיקה ואמנות עכשווית ביפו – 'התיבה', המשמש כמפגש להפקה וביצוע של מוסיקה אמנותית בסגנונות מגוונים ומופעים רב תחומיים (מחול, סרטים, וידאו, טכנולוגית מחשבים ועוד). התיבה משתפת פעולה עם מרכזים חשובים באירופה כמו מרכז פומפידו בפריז, המרכז האלקטרוני-ניסיוני בפרייבורג ואחרים נוספים. הקונצרטים של האנסמבל המאה ה-21 מוקלטים ומשודרים בשידור חי ב'קול המוסיקה'.

מחיר כרטיס לקונצרט בתל אביב: 65/130 שקלים. להזמנת כרטיסים: 03-6077070.

מחיר כרטיס לקונצרט בירושלים: 50 שקלים. להזמנת כרטיסים: 02-6241041.

 


 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: