יום שישי, 29 במאי 2020, ו' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

'קונצ'רטו לקולנוע': העונה ה-27

סינמטק ירושלים בשיתוף האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים פותחים את העונה עם 'בוקר של שבת עם מוסיקה וקולנוע' שיתקיים ב-16.11 * התכנית המלאה – לפניכם

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

סדרת 'קונצ'רטו לקולנוע' של סינמטק ירושלים, בשיתוף האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, הפכה למסורת שהחלה לפני 27 שנים בסינמטק ירושלים. הסדרה, הכוללת 15 מפגשים, מוקדשת לשילוב בין שתי אמנויות אהובות של קולנוע ומוסיקה באמצעות סרט, הרצאה ומופע מוסיקלי שבמרכזם נושא מוסיקלי. ניהול אמנותי: קוסטל ספירמן וחנה אנגלראד מהאקדמיה למוסיקה ולמחול ירושלים. שעה ומיקום קבועים (11:00, סינמטק 1)

 

פירוט תכנית העונה

מחווה לפרד אסטר – במלאת 120 שנה להולדתו: כיצד הרקדן המעופף ביותר בעולם, אי פעם, הצליח למשוך כל כך הרבה דורות? 'פרד אסטר – האיש עם רגלי הזהב', הוא מחווה לאמן וסרט מרהיב המציג את ההיסטוריה האמנותית שלו. 'פרד אסטר נותן את הטון' חוזר לשיתופי הפעולה הייחודיים שלו עם שלושה אמנים גדולים: ארווינג ברלין, ג'רום קרן וג'ורג' גרשווין. בימוי: איב ריו, פיליפ פושן. שבת, 16.11.

ג'נט בייקר - האדם והאמן: הזמרת הקלאסית הבריטית הגדולה דיים ג'נט בייקר מדברת באופן פתוח ורגשי מאי פעם על הקריירה שלה ועל חייה כיום. בין קטעים מתוך תפקידיה הגדולים על הבמה וכמו כן מהופעותיה באולמות הקונצרטים ובאולפני הקלטות היא מביטה אחורה על ההתרגשויות והקשיים בהופעות ציבוריות. בימוי: ג'ון ברידקט, 90 דקות. שבת, 30.11.

פיאצולה: צריך שניים לטנגו...? נגן הבנדונאון והמלחין הארגנטינאי אסטור פיאצולה חולל מהפכה בטנגו. ה'טנגו נואבו' שלו, עם השפעותיו הקלסיות והג'אזיות, עשו אותו לדמות שנויה במחלוקת בארצו שלו, משום שהמהפכה שלו התנגשה במסורת. חומרים ייחודיים מהופעות רבות וסרטי משפחה אינטימיים משתלבים עם חומרי ארכיון כדי לצייר פורטרט חי של פיאצולה. בימוי: דניאל רוזנפלד, 93 דקות. שבת, 7.12.

קברט – כיצד מבטאים דקדנס והתפוררות חברתית במוסיקה? המוסיקה של שנות ה-30 וה-40 בין המלחמות בגרמניה של רפובליקת ויימאר. המוסיקה של המלחינים היהודים ג'ון קאנדר וקורט וייל, מוסיקה שייצגה את ההתפוררות של תקופת הקברט, ונשארה דקדנטית עד ימינו. 1931, ברלין לפני המלחמה, עיר מקלט להתנוונות מוסרית ואי-בהירות מינית. זמרת האופרה האמריקאית סאלי בולס נפגשת עם האקדמאי הבריטי בריאן רוברטס למרות המיניות המבולבלת של בריאן. השניים נעשים למאהבים, אלא שהופעתו של נער שעשועים עשיר מסבכת את שניהם. הסרט זכה בשמונה פרסי אוסקר  (1973). בימוי: בוב פוסי, 124 דקות. שבת, 21.12.

באך 'אותנטי' מול באך 'אישי' - על סגנוניות ואינדיבידואליזם במוסיקה: האמן המבצע הוא גורם מתווך בין המלחין לבין הקהל. עד כמה עליו להיות נאמן לכוונות המלחין, וכיצד ביכולתו לדעת מהן? האם יש 'נכון' ו'לא נכון' בפרשנות מוסיקלית? 'ז’ואו, המאסטרו', בימוי: מאורו לימה, 117 דקות. סיפורו האמיתי של המוסיקאי המפורסם ז’ואו קרלוס מרטינס, שעבר ילדות קשה כילד עם בעיות בריאותיות. יום אחד, הפסנתר נכנס לחייו ובמהלך השנים הפך לאחת מההבטחות הגדולות במוזיקה הקלאסית העולמית. ביוגרפיה מוסיקלית, שמתבוננת באהדה בפסנתרן המחונן, מילדותו הקשה ועד לרגעי השיא. שבת, 4.1.2020.

בוא רוח היוצר על יצירה אירופאית יהודית בימי שקיעתה של תרבות המערב: לפני עלייתו של היטלר ב-1933, גרמניה היוותה את מרכז עולם המוסיקה. תוך חמש שנים, אלפי מוסיקאים ברחו מהמדינה, כשהשלטון הנאצי הידק את חוקי הגזע שלו ועיצב את דמותה התרבותית. הסרט חוקר את חייהם של חמישה מלחינים ואת הדרכים בהן הגלות עיצבה את זהותם ואת הקריירה שלהם. גלות ומוסיקה, בימוי: ג'יימס מורדוך, 83 דקות. שבת, 18.1.2020.

אמנות הקול האריסטוקרטי: זמר הטנור אלפרדו קראוס: אלפרדו קראוס היה זמר טנור ספרדי מפורסם מהאיים הקנריים, אשר נודע ברחבי העולם כמאסטר הגדול של סגנון ה-"בל קנטו". סרט זה נוקט בגישה נועזת, שאינה חפה מביקורת לגבי עולם האופרה העכשווי, וכולל כמה שיאים מעונת 1993 במילאנו, וינה וניו-יורק, יחד עם חומרים מסדנת האמן של קראוס ברומא. בימוי: חוזה מונטס באקר, 83 דקות. שבת, 8.2.2020.

הטרובדורית הראשונה - על מפעל חייה של ג'ואן באאז: הסרט התיעודי הראשון המתעד את החיים הפרטיים והקריירה הציבורית של ג'ואן באאז, 'כמה מתוק הצליל', בוחן את ההיסטוריה שלה כאמנית אולפן ומבצעת ואת המסע יוצא הדופן שלה כמצפונו של דור שלם. הסרט עשיר בחומרי ארכיון היסטוריים וצילומים שמעולם לא נראו לפני כן. בימוי: מארי ווארטון, 84 דקות. שבת, 22.2.2020.

זמרת הסופרן אנה נטרבקו: דיווה במבט אישי: סרט תיעודי על זמרת הסופרן הגדולה אנה נטרבקו. הקולנוען הרוסי דימיטרי סאפון מציג אותה בביתה ברוסיה ובניו יורק, ובדרכים כאשר היא מתכוננת להופעותיה. הסרט 'אנה הגדולה: החיים למען במת האופרה' כולל גם ראיונות עם אנה עצמה, עם משפחתה, ועם דימיטרי חבורוסטובסקי, פיוטר בצאווה ורבים מתומכיה, כמו ואלרי גרגייב ופלסידו דומינגו. בימוי: דימיטרי סאפון, 50 דקות. שבת, 7.3.2020.

ז'אק ברל – המשורר של הארץ השטוחה: פיליפ קוהלי יצר שחזור סוחף ומרתק של הזמר והיוצר הגדול, פלמי במוצאו ובנשמתו, שהתחיל את חייו כבורגני טוב והמשיך אותם כאמן ומבצע שהתפרסם בעולם כולו. הסרט 'ז'אק ברל, השיגעון לחיים' מביא קטעי ארכיון מהפנטים וכן שורה של דוברים שהכירו וראו מקרוב את הפלא הזה. בימוי: פיליפ קולי, 115 דקות. שבת, 21.3.2020.

בעקבות גיבורי הצ'לו: הצ'לו היה האחרון מכלי הקשת שזכה למעמד קאנוני. בכל תקופה קידמו אותו כמה מלחינים ומבצעים יוצאי דופן - מבאך ובוקריני ועד קזאלס ורוסטרופוביץ'. סיפור חייו של הצ'לן, הפסנתרן והמנצח, מסטיסלאב רוסטרופוביץ', אהבת האדם שבו ואהבת הקהל אליו. הסרט 'רוסטרופוביץ', קשת וחץ יורד' מביא קטעי ארכיון רבים, כולל קטעים מוסיקליים וראיונות, ומצייר דמות של מוסיקאי, שידע למצוא את מקומו בכל מקום בעולם. בימוי: ברונו מונסנז'ון, 79 דקות. שבת, 4.4.2020.

פאדו - השיר העממי בעטיפה אמנותית: פאדו הוא גורל, הוא תקווה, הוא חיים ומוות. פאדו זו לא סתם מוסיקה, כי אם חלק עמוק ממרקם החיים הפורטוגלי בליסבון. נדמה שהפאדו הוא הפסקול של חיי העיר, והוא הסיבה העיקרית לגאווה לאומית שניכרת במשתתפי הסרט המוסיקלי 'פאדו, הפסקול של פורטוגל', שמספר על הפאדו ומקומו בחיי פורטוגל. בימוי: רובן אלווז, כריסטוף פונסקה, 84 דקות. שבת, 18.4.2020.

האומץ, התשוקה והחדשנות של ריי צ'ארלס: ביוגרפיה קולנועית חכמה ויעילה המבוססת על החיים והקריירה של המוסיקאי האגדי ריי צ'ארלס – מאיבוד חוש הראייה בילדותו המוקדמת, לקריירה הנוסקת שלו בשנות החמישים והשישים, דרך הבעיות שלו לאור הגזענות, השימוש בסמים, מערכות היחסים הכושלות והרעיון שלו לשנות את המוסיקה על ידי שילוב 'רית'ם אנד בלוז' וגוספל. בימוי: טיילור האקפורד, 152 דקות. שבת, 2.5.2020.

פליקס מנדלסון: האמן המושלם: פליקס מנדלסון נולד עם כישרון מוסיקלי שאיננו נופל מאלה של באך או מוצרט, למשפחה בעלת אמצעים בלתי נדלים. עם זאת, תהליך היצירה שלו הסתמך על ביקורת עצמית קשה ובלתי מתפשרת. הסרט התיעודי 'מנדלסון הלא-נודע' אודות פליקס מנדלסון מבוסס על המכתבים המקוריים של המלחין ואחותו פאני, יחד עם מספר תמונות מרגשות מהתקופה. באמצעות שילוב של מוסיקה ומילים, המומחים העכשוויים הגדולים ביותר למנדלסון מוליכים את הצופים דרך סיפור חייו המרתק והקריירה של המלחין. בימוי: אנג'לו פוזוליני, 54 דקות. שבת, 16.5.2020.

שני צעדים לפני כולם: היצירתיות האינסופית של ג'רום רובינס, הכוריאוגרף-במאי ששינה את ברודוויי: הסרט 'ג'רום רובינס: סיבה לרקוד' חוקר את החיים והקריירה של ג'רום רובינס – הרקדן והכוריאוגרף אשר חולל מהפכה בעולם המחול ובברודוויי, בעבודותיו האגדיות 'פנסי פרי', 'ריקודים במפגש', 'סיפור הפרברים' ו'כנר על הגג'. סרט זה, העשוי בקפידה, מציג קטעים מרתקים מתוך יומנים אישיים, תצלומי ארכיון וסרטונים מחזרות. בימוי: ג'ודי קינברג, 82 דקות. שבת, 6.6.2020.

מחיר כרטיס: 90 שקלים, פנסיונרים וחיילים: 70 שקלים, כרטיס ירושלמי: 80 שקלים, מנוי חופשי: 55 שקלים לאירוע. מנויי הסינמטק יכולים לרכוש כרטיסיה הכוללת כניסה חופשית לעשרה מאירועי הקונצ'רטו לקולנוע בתוספת מחיר של 290 שקלים על מחיר המנוי.

לרכישת כרטיסים ומידע נוסף: 9377*.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: