יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

תרבות ופנאי במבשרת ציון

'ברוב קולות'

האנסמבל הקולי ישראלי פותח עונה בקונצרט שירה מקהלתית מרובת קולות * קונצרט יצירות רב קוליות יפהפיות מהרנסנס ועד המאה ה-20

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

המוטט של ז'סקן דה פרה, קטע מוסיקלי מרשיםהאנסמבל הקולי הישראלי בניהולו המוסיקלי של יובל בן עוזר יפתח את עונת 2019-20 בסדרת 'החוויה הקולית', בקונצרט 'ברוב קולות' - שירה מקהלתית מרובת קולות, מ-4 ועד 24 קולות וממקהלה אחת ועד שלוש מקהלות, שמקורה בכנסיית סן מרקו בוונציה בימי הרנסנס. האפשרויות האקוסטיות שיצר המבנה המיוחד של כנסיה בעלת שתי מרפסות, הפונות לקהל מתחתיו, הלהיבה מלחינים רבים אז וממשיכה להלהיב מלחינים וקהלים עד ימינו.

הכתיבה הפוליפונית - מרובת הקולות - הדורשת מיומנות מקצועית רבה ותכנון מדוקדק, תוך עמידה בחוקים מלודיים, הרמוניים וריתמיים, הלהיבה מלחינים לכל אורך ההיסטוריה המוסיקלית. כך תעמוד במרכז הערב המיסה בסול מינור מאת ווהן ויליאמס יחד עם -Te Deum מאת פליקס  מנדלסון ואיתם מוטט ב-24 קולות מאת ז'סקן דה פרה, מגניפיקט ל-3 מקהלות מאת אנדראה גבריאלי, Crucifixus ל-8 קולות מאת אנטוניו לוטי וגם יצירה עכשווית 'בעברי על פני גשר חלומות' ל-12 קולות מאת המלחינה האוסטרלית Anne Boid. יצירות רב קוליות יפהפיות מתקופת הרנסנס ועד המאה ה-20, שהמשותף לכולן הוא שהן נכתבו למספר גדול של קולות, כשלכל קול תפקיד שווה בחשיבותו.

 

המוטט של ז'סקן דה פרה, קטע מוסיקלי מרשים
 .

הכנסיות הגדולות שנבנו בתקופת הרנסנס והמבנה המיוחד של שתי מרפסות, הפונות לקהל מתחתיו, בדומה למצוי בכנסיית סן מרקו, יצרו אפשרויות אקוסטיות חדשות ומרתקות. מלחינים רבים כתבו יצירות לשתי מקהלות ובהמשך לשלוש ואף ארבע תוך שימוש חלקי הכנסייה השונים כדי ליצור אפקטים אקוסטיים מרשימים, שהותירו את המאזין נפעם ומרוגש. מוסיקה פוליפונית (מרובת קולות) נכתבת ומבוצעת עד לימינו, בדרך כלל תוך שימוש בתכונות האקוסטיות והמבניות של החלל בו מתרחש הביצוע.

יובל בן עוזר המנהל המוסיקלי של האנסמבל: "אנו מקווים שהקהל יחווה את אותה ההתרגשות של האיש היושב בתחילת המאה ה-16 כשמסביבו 24 קולות שונים בצלילי המוטט שכתב ז'וסקן דה פרה, למילים מספר תהילים, או את תחושת המאמין היושב במאה ה-17 בכנסיית סן מרקו בוונציה, כשלפתע בוקעים מארבע פינות צליליהן של ארבע מקהלות מוסיקה ללא ליווי הממלאים את החלל במוסיקה שמיימית העוטפת אותו מכל כיוון. צלילים הרמוניים הבוקעים מכל עבר ויוצרים חוויה מוסיקלית עוצמתית לאזנו ונפשו של המאזין".

פליקס מנדלסון - טה דאום.

 

האנסמבל הקולי הישראלי נוסד בשנת 1993 על ידי המנצח והמנהל האמנותי יובל בן עוזר ועד  מהרה כבש את מקומו כגוף הקולי הקאמרי המוביל בישראל. מאז הקמתו האנסמבל שם דגש על מצוינות ורמה אמנותית גבוהה, קידום יצירה ויוצרים ישראליים, והפצת המוסיקה הקולית. לאנסמבל, המורכב מזמרים מקצועיים, רפרטואר רחב המשתרע על פני תקופות וסגנונות שונים, ממוסיקת ימי הביניים ועד למוסיקה בת זמננו והקלטות פס-קול לסרטים. האנסמבל מופיע עם כל התזמורות הישראליות, משתתף בפסטיבלים בינלאומיים רבים וזכה בפרסים ראשונים בתחרויות בינלאומיות למקהלות במלטה, ספרד ובלגיה.

מועדי הקונצרטים ופרטים לרכישת כרטיסים:

ירושלים: שישי, 8.11, 11:30, הכנסייה הסקוטית, להזמנת כרטיסים: 074-7012112, מחיר: 90-110 שקלים.

זיכרון יעקב: שבת 16.11, 11:30, מרכז אומנויות אלמ"א. טלפון להזמנת כרטיסים: 074-7012112, מחיר 85 שקלים.

ווהן וויליאמס - מיסה בסול.

  

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: