יום שני, 24 בפברואר 2020, כ"ט שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

טיפים לחיים טובים במבשרת ציון

מנטליות הקורבן

רגעים בחיים נבנים על רגעי העבר. נוף ילדותינו הוא המשקף את הווייתנו ואת דפוסי חשיבתנו והתנהגותנו * כאשר אנו מתייחסים לעצמנו כקורבנות של החיים, נזמן לנו סיטואציות אלו לפתחינו לתוך ביתנו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ענבר עזרי

מטפלת בשיטת איזון חיים ויועצת משפחתית וזוגית. מגשרת בהליכי גירושין. מנחה ומרצה בתחום הזוגיות. טלפון: 054-2425508.

inbarezri@gmail.com

"כל השבוע שעבר עליי היה נוראי. כל הזמן עסקתי בשאלה למה ילדיי ניתקו איתי את הקשר. הרי אני משווע לקשר טוב איתם ושום דבר לא קורה. ניסיתי לפשפש בעברי איתם ולמצוא אם עשיתי משהו לא טוב ולא מצאתי דבר", סיפר יהודה (שם בדוי, כיתר השמות במאמר) כשדמעות נשקפות מעיניו.

"כבר אתייחס לשאלות ששאלת. אך קודם לכן ארצה לשמוע על הוריך. ספר לי מי הם היו. כיצד התנהלו בתור הורים? כיצד התנהלו בתור בני זוג?".

"מה הקשר להוריי?", יהודה התפלא.

"הרבה מדפוסי חשיבתנו והווייתנו מקורם מהבית שבו גדלנו", הסברתי.

"טוב, אין משהו מיוחד. די הורים רגילים...".

"האם זכורה לך איזשהו דרמה בחיי המשפחה שלך?".

"דרמה... או כן. אני זוכר שלפני הבר מצווה שלי, אמי חשדה באבי שהוא מנהל רומן ואז היא ניסתה להתאבד. אוי אלוהים כמה שהדחקתי את זה. ואז היא כל הזמן שאלה את עצמה בקולי קולות למה זה מגיע לי? מה עשיתי רע? את כל חיי הקדשתי למשפחה...". ואז נפל ליהודה האסימון... "עכשיו אני מבין שאני ממש מחקה אותה. כך בדיוק אני מדבר על ילדיי".

ברגע שהגענו לתובנה נפלאה, מכאן יתחילו השחרור והצמיחה.

"יהודה, אתה נהדר, שים לב לתובנה שהגעת אליה. עכשיו אתה יכול להבין ששאילת השאלה למה אינה מקדמת אותך לשום מקום, אלא רק לצעדים אחורה. אתה בנית לך תבנית של קורבן וייתכן מאוד שכך ניגשת לילדיך עם דפוסים של קורבנות. חשוב על עצמך כילד. האם אהבת לשמוע את אמך מדברת כך?". "ממש לא אהבתי ואני זוכר שכל הזמן ניסיתי להתחמק ממנה", ענה.

"אז עכשיו תוכל להבין מה ילדיך מרגישים. כשאתה נמצא בתוך מנטליות הקורבן, לא נעים להתקרב אליך. אני רוצה שתבין שזה הזמן לשנות ולהשתנות. לכן חזור על המשפטים הללו: אין בי הפחדים והמגבלות של הוריי. אלו הן רק מחשבות סרק שנתקעו במוחי. ביכולתי לנקות אותן כמו שמנקים אבק ממדפים. אני בוחר לשחרר את דפוס הקורבן ולהכניס לתוכי אהבה עצמית. אני אוהב את עצמי ושלם עם כל מה שיש בי".

"את יודעת, אני באמת אדם נפלא. נאווה, בת זוגתי, כל הזמן אומרת לי את זה. עכשיו אני מתחיל להאמין בכך".

אהבה עצמית פירושה הערכה לאדם שהננו. כולנו אנשים בעלי ערך גבוה ובנו מצויים אוצרות נפלאים. מצאו את הטוב שבכם הגדילו אותו בזכוכית מגדלת וכך השלילי יקטן.

שבת נפלאה מלאה בשמחה וחיים בריאים.

על המשך מסעו המרתק של יהודה: בטור הבא.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: