יום שבת, 04 ביולי 2020, י"ב תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

טיפים לחיים טובים במבשרת ציון

כשהדברים מתפרקים

אפשר לריב בלי לשבור את הכלים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון בן דור

בוחרים בטוב, אפשר לחיות מתוך שמחה. טל': 054-2520015

Puni8@walla.com

כשאנו פוגעים באחרים, בוחרים להתבלט על חשבון אחרים, גורמים להרגיש שהם פחות טובים ופחות מוצלחים, זה נותן לנו מחזק מדומה ואנחנו מרגישים בטוחים יותר ושווים יותר, אבל לא לאורך זמן.
יש עוד דרך. כדי להעריך את עצמנו, לאהוב את עצמנו אנחנו לא חייבים להוריד את האחר. אנחנו יכולים לבנות את הכוח הפנימי שלנו מבלי לפגוע בהם.
איך עושים זאת? שאלות מיליון הדולר והתשובות תלויות בכל אדם שרוצה להשתנות ובכלים שיקבל בטיפול רגשי.

בטיפול: גלית וגלעד

לחדר נכנסו בני הזוג גלעד וגלית (שמות בדויים), בשנות הארבעים לחייו. נשואים פלוס שלושה ילדים מנסים להתמודד עם שגרה צפופה במטלות והקריירה של גלית. גלעד החליט לאחרונה שהוא עוזב את מקום העבודה שלו ומתחיל בלימודים אקדמיים. גלית מתפוצצת מזה, היא חושבת שהוא לא מגלה אחריות כלפי הילדים קטנים וחושב רק על עצמו. גלעד מצידו טוען שהיא לא מפרגנת לו וכאשר הם מתחילים לריב הם "מאבדים את זה" כמו שגלית אומרת. הם צועקים "ויורדים" אחד על השני .
באמת, מי מכיר אותנו יותר טוב מאשר בני הזוג שלנו?
גלית מרגישה כל כך פגועה אחרי כל מריבה, שהיא לא מסוגלת לדבר עם גלעד במשך כמה ימים ואז הם משלימים ושוב הם חוזרים לריב, אלא שבכל מריבה חדשה הם מגבירים את עוצמת הפגיעה באחר. גלית מתלוננת שגלעד בוחר להתרחק כאשר היא רוצה לדבר איתו על הקשיים, והוא, שלא רוצה לריב איתה, עובר לחדר אחר אבל היא מצידה רוצה להמשיך את המריבה והולכת אחריו לחדר האחר וממשיכה שם. מבחינתה זה בסדר גמור מה שהיא עושה, והוא זה שמתחמק מללבן את העניינים.
"אנחנו רוצים להתגרש", אמרה גלית, "נמאס לי מכל ההתנהגויות שלו ומזה שגלעד לא מעריך אותי שאני עובדת קשה ומנסה לבנות קריירה ולהכניס מספיק כסף הביתה, שיאפשר לנו את שינוי הקריירה שהוא החליט פתאום לעשות".
גלעד מצידו לא הרגיש חייב והתחיל למנות את כל הפגמים באופי של גלית. נקודת הרתיחה בחדר עלתה ממש. אבל כמטפלת אני מבינה שעליי לתת להם להוציא את מה שמכאיב להם ולתת להם לפתוח את ליבם.
נתתי להם להוציא קיטור במשך כמה דקות. כשראיתי שהם לא נרגעים מעצמם, התערבתי ושאלתי אותם: "אתם אוהבים אחד את השני?".
גלעד ענה מיד כן והביט בגלית במבט מלא רוך. לגלית לקח כמה דקות לענות ואמרה בקול רפה "כן" ולא הביטה בו.
גלעד שאל את גלית: "את עדיין כועסת? זו אחת הסיבות שאנחנו לא מצליחים להתקדם. מה קרה? אז רבנו, לא צריך למשוך את זה כמה ימים".
"נכון?", גלעד שאל אותי בהיסוס. חייכתי והבנתי שיש בסיס ויש אפשרות לעבוד ולבנות את הקשר ביניהם. צריך ללמד אותם איך לריב ועדיין לשמור על השני, בלי להשאיר אדמה חרוכה.
אני מניחה כאן טיפ עבורכם הקוראים:
אם אתם מרגישים שאתם רגע לפני נקודת הרתיחה שלכם, תצאו מהחדר או מהבית תעשו סיבוב בשכונה, תנשמו עמוק ותזכרו שעם האדם הזה התחתנתם ואיתו הבאתם ילדים ואתם לא באמת רוצים לפגוע בו. במצב הזה אי אפשר לנהל ריב.
אתם כועסים והמילים שתאמרו עכשיו, סביר להניח שתתחרטו עליהם אחר כך, והם עשויים לצרוב את ליבו של בן הזוג שלכם בצורה שתקשה עליו לחזור חזרה למערכת יחסים תקינה.
קחו פסק זמן מהמריבה, תבחרו לנהוג בכבוד מול בני הזוג שלכם והם יעריכו אתכם. אם אתם לא מסתדרים לבד, זקוקים למגשר כדי להעביר מסר, תוכלו לפנות לקבלת עזרה אצל איש  מקצוע.
ואסיים במשפט מאת מאיה אנג'לו: "למדתי שאנשים ישכחו מה אמרתם, אנשים ישכחו מה עשיתם. אבל אנשים לעולם לא ישכחו איך גרמתם להם להרגיש". מזדהים עם המשפט הזה?!

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: