יום שישי, 28 בפברואר 2020, ג' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

טיפים לחיים טובים במבשרת ציון

דיכאון אחרי לידה

זו תקופה שהיא קשה לכל הזוגות שנולד להם ילד * צריך לאמץ אורך רוח וסבלנות רבה כדי להבין שבני הזוג צריכים עכשיו לתמוך אחד בשנייה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון בן דור

בוחרים בטוב, אפשר לחיות מתוך שמחה. טל': 054-2520015

Puni8@walla.com

"לפני הלידה הייתי אישה מלאת שמחת חיים, כעת אני לא מתעניינת בתינוק ולא בבעלי ואני רק רוצה שיעזבו אותי בשקט", אמרה מורן (שם בדוי, כיתר השמות במאמר).

"אני שמחה שהגעתם אמרתי והנחתי יד רכה על ברכה, מה הביא אתכם לטיפול?". מורן הצביעה על בעלה שישב לצידה.

רני אמר שהוא "הרגיש בודד וחסר אונים מולה ומול התינוק" וכי שאל אותה כמה פעמים מה לא בסדר והיא כל הזמן הכחישה.

מורן השפילה מבט ואמרה כמעט בלחש: "לא שיתפתי פעולה ולא יכולתי להסביר לו שאני בדיכאון. לא הבנתי שאני בדיכאון עד שהגעתי לטיפת חלב עם התינוק לחיסון והאחות זיהתה את זה מיד. היא שלחה אותי אל רופאת משפחה, שנתנה לי כדורים ואמרה לי שהמון נשים מתמודדות עם אותה בעיה וזו לא בושה".

"איך את מרגישה עכשיו?", שאלתי אותה והיא ענתה שהיא מתחילה להתאושש.

"במה אוכל לעזור לכם?", שאלתי אותם.

רני ענה: "אנחנו לא מסתדרים. אני מגיע מהעבודה וישר היא דוחפת לי את התינוק לידיים. אני כל הזמן עייף ועצבני. לא מספיק שאני כל היום עובד? אני חוזר הביתה ומורן עם פרצוף תשעה באב, ואני מבין אותה אבל אני לא אוהב את המצב הזה שנוצר. אין לנו כוח לשום דבר, בטח לא אחד כלפי השני".

מורן הרימה את קולה: "אתה לפחות יוצא מהבית ורואה אנשים, המשכת את החיים שלך כרגיל. אני כל היום תקועה בבית עם תינוק שבוכה ולא ישן".

רני נשך את שפתיו וניכר שהוא התאפק מלענות לה.

אמרתי להם ש"זו תקופה שהיא קשה לכל הזוגות שנולד להם ילד. צריך לאמץ אורך רוח וסבלנות רבה כדי להבין שגם את מורן וגם אתה רני צריכים עכשיו לתמוך אחד בשנייה. זה מצב זמני עד שהדברים יסתדרו ותסתגלו למצב שיש לכם תינוק חדש".

שאלתי אם יש להם מערך תמיכה של משפחה, חברים שיוכלו להיעזר בהם בביצוע מטלות שגרתיות של ניקיון, קניות והכנת אוכל.

"אני חושבת שמערך תמיכה כזה יכול לעזור לך מורן ולהקל גם עליך רני. מה את אומרת מורן?". מורן סיפרה שאמא שלה הציעה לה עזרה אבל היא דחתה אותה כי לא הייתה לה סבלנות ולא רצתה לראות אף אחד.

ביקשתי משניהם שינסו במשך החודש הקרוב לבקש עזרה מכל מי שיכול ו/או רוצה לעזור להם, לאפשר למורן לנוח ולישון יותר, כך היא תהיה יותר רגועה ותוכל לטפל בתינוק.

מרני ביקשתי להימנע מעימותים, שכן מורן מגיבה בצורה הורמונלית ולא רצונית ולכן אין זה הזמן להעיר לה על כך או לבקר אותה על כך.

בתוכנית מגירה שלי: להציע להם למצוא זמן אינטימי אחד לשנייה, בדומה למשהו שהם עשו בעבר גם אם הם לא יכולים לצאת לבלות, אבל מוקדם מידי לכל זה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: