יום שישי, 05 ביוני 2020, י"ג סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

טיפים לחיים טובים במבשרת ציון

המוצא האחרון

לפני ההחלטה להתגרש הגיעו אליי טל ושירן (שמות בדויים) עם קושי התנהגותי בזוגיות | הם כבר חוו תהליך ייעוצי שנכשל | על הקושי הרב בטיפול: במאמר שלפניכם

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

ענבר עזרי

מטפלת בשיטת איזון חיים ויועצת משפחתית וזוגית. מגשרת בהליכי גירושין. מנחה ומרצה בתחום הזוגיות. טלפון: 054-2425508.

inbarezri@gmail.com

"שלום ענבר מדברת שירן. אני ובעלי לפני תהליך גירושין. בכל זאת רצינו לנסות ייעוץ זוגי. המצב בינינו נוראי. כבר היינו אצל יועצת זוגית שלא רצתה להמשיך אתנו. פתחנו תיק בבית משפט לענייני משפחה כדי להתגרש, אבל כשדיברנו בינינו החלטנו לתת ניסיון נוסף. תקראי לזה המוצא האחרון. האם את חושבת שיש לנו סיכוי?".
"טיפלתי בהרבה זוגות מורכבים. אני עדיין לא יודעת מה הסיבה שאתם פונים אליי. לגבי השאלה אם יש סיכוי אז התשובה בוודאי שכן. תמיד כדאי לנסות ולו רק עבור השאלה למה לא ניסיתי".
אחד הרגשות העמוקים אצל אנשים שהתגרשו היא תחושת החרטה מדוע לא ניסינו ייעוץ זוגי. לכן כשאני נשאלת "האם יש סיכוי?", התשובה שלי היא "בוודאי", אך כמובן שהתוצאה תלויה רק בעבודה שבני הזוג יחליטו לעשות. אני מסבירה שאני מובילה את הדרך, אני מאירה את השבילים הסבוכים. העבודה של בני הזוג היא ליישם את הדברים שקיבלו בתהליך.
לקליניקה נכנסו שירן וטל. הרבה ניתן ללמוד מהדרך בה הזוגות נכנסים. כבר בכניסה הם לא הביטו אחד בשנייה. הפנים שלהם הראו זעם קשה. הם התיישבו בנוקשות. הביטו בי והורידו את מבטם. הצגתי את עצמי ושאלתי: "מה הסיבה שהגעתם אליי".
שניהם התפרצו וצעקו: "היא זוועתית. אישה זוועתית ומסריחה", "הוא בעל חרא, אני לא יכולה לשמוע אותו". מיד הבנתי את הסיבה: אלימות בין בני זוג. נתתי להם לצעוק במשך מספר שניות כשאני מתבוננת בפניהם ורואה זוג חסר אונים. בתוך כל הקללות והאלימות מסתתרים שני אנשים עם קושי גדול מאוד.
"תשמעי ענבר", פנה אליי טל, "אני בכלל לא רוצה להיות פה. זאת האמת. אני לא מאמין בטיפולים האלה. היינו אצל מישהי שלא הצליחה אתנו". שירן התפרצה: "זה לא שהיא לא האמינה, היא פשוט נבהלה ממך מכל הקללות שלך. אתה רק קיללת כל הפגישה ולא אפשרת לה להוציא מילה מהפה. ככה אתה, אי אפשר להיות לידך. בעל זבל". "ככה אני? ככה את! מטומטמת אחת", טל לא נותר חייב. 
"טל", פניתי אליו באסרטיביות, "אני שמעתי אותך. אני שומעת את הקושי שלך מול שירן ואת חוסר האמונה שלך מהתהליך. יחד עם זאת, הבעיות שלכם לא ייפתרו לבד אלא ייערמו וייעשו גדולות יותר. אתם בהחלט זוג מורכב ולפי מה שאני מזהה ישנה אלימות ביניכם. יש כאן שתי אפשרויות: האחת - להמשיך בדרך שלכם ולא להגיע לפתרון. אני מבינה ששירן פתחה תיק בבית משפט לענייני משפחה ולכן בלי תהליך של ייעוץ זוגי הדרך לגירושין במקרה שלכם תהיה קרובה. האפשרות השנייה היא לבחור בתהליך הייעוץ, לקבל ממני כלים מעשיים לחייכם האישיים והזוגיים".
שירן מאוד רצתה להמשיך בייעוץ, אך טל התלבט. סיכמנו שהוא יחשוב על כך וייתן לי תשובה תוך שלושה ימים. התפללתי בשבילם שיבחרו בייעוץ, כיוון שהייתי בטוחה שלבד לא יוכלו לפתור את הבעיות שלהם. אך הבחירה היא שלהם כמובן.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: