יום שישי, 29 במאי 2020, ו' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

טיפים לחיים טובים במבשרת ציון

הקשבה: סיפור אישי

מתי לשתוק ומתי לתת עצות? | שם המשחק: לזהות את הצורך שלו ולתת לו את זה, לדעת באמת מה רוצה מי שמולכם | אם אתם לא בטוחים מה הוא צריך - רק תקשיבו לו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון בן דור

בוחרים בטוב, אפשר לחיות מתוך שמחה. טל': 054-2520015

Puni8@walla.com

הפרלמנט הקבוע שלנו מתכנס בימי שישי בבוקר, אנו קבוצת נשים שנפגשות אחרי חדר הכושר לקפה, ושחות מלב אל לב.
החברה שלנו הטילה פצצה באותו הבוקר. "אנחנו מתגרשים. יש לבעלי מישהי מהצד כבר כמה חודשים והחלטתי שאני לא רוצה להמשיך את חיי הנישואין".
לפני שהיא הספיקה לספר את הסיפור, המטרנו עליה אין סוף שאלות. היא הפתיעה אותנו, אבל האמת - לא נתנו לה לדבר. אחת נכנסה לדברי השנייה, כי כולנו רצינו לדעת מה קרה שם. אחרי שהיא סיפרה את הכול, חלק מאיתנו המטיר עליה עצות חכמות וידעניות. הפנים שלה התכרכמו, ואז הבנתי שהיא רק רצתה לשפוך את הלב, רצתה לזכות בהקשבה שלנו.
לפתע, היא התרוממה מהכיסא הסתכלה על כולנו ואמרה, "אתן פשוט לא יודעות להקשיב. מה אתן מנסות לחנך אותי, לתת לי פתרונות? היה עדיף שתשתקו ותקשיבו". היא לקחה את התיק שלה, הסתובבה והלכה.
לפעמים חברה מספרת לכם משהו, רק כדי שתקשיבו, אבל מה לעשות, רובנו אנשים פרקטיים ורובנו רוצים לעזור לאדם שקרוב אלינו, בטח אם מדובר בחברה קרובה.
השנים והניסיון המקצועי כמטפלת רגשית לימדו אותי, שלפעמים גם אם אני רוצה לתת את עצות, אני צריכה להתאפק ולשתוק ולתת לאדם עצמו, ובטח למטופל להגיע לפתרונות בעצמו.

זוג שהיה בטיפול

לפני כשנה הגיע אליי זוג לטיפול, כאשר הטענה של הגבר כלפי אשתו שהוא הרגיש שהתחתן עם אימא שלו. אני זוכרת את הרגע ההוא היטב, כי האישה הייתה המומה ממה שבעלה אמר, ואפילו נעמדה מולו ושאלה על מה הוא מדבר.
הטענה שלו כלפיה שהיא כל הזמן מנסה לחנך אותו, לומר לו מה לעשות, מתי ואיך וככה אימא שלו נהגה כלפיו כשהיה ילד.
"אני המומה", היא אמרה לו, "אני רוצה שיהיה לך טוב, אז אני רוצה לעזור לך כי אתה לא מסתדר לבד".
תמיד היו לה עצות ופתרונות לכל סיטואציה שהוא סיפר לה, בין אם היה מדובר בילדים שלהם, במקום העבודה שלו ואפילו מול אימא שלו. עד שהוא החליט להפסיק לשתף אותה, כי נמאס לו שהיא לא מקשיבה ורק נותנת לו עצות.
לפעמים - זה חשוב לתת עצות, אבל, יש מקרים שבהם עדיף לשתוק. לפעמים האדם מולכם רק רוצה שתקשיבו לו.
לפעמים מדובר בטריטוריה שאתם לא ממש בקיאים בה, אז למה אתם מתערבים? לפעמים, מספרים לכם משהו כדי לפרוק כאב שהתיישב לו בלב, לפעמים רוצים רק הקשבה, לפעמים רוצים רק חיבוק חם ואוהב.
מתי לשתוק ומתי לתת עצות?
לשים לב לסימנים - מה רוצה באמת מי שמולכם, לזהות את הצורך שלו ולתת לו את זה, ואם אתם לא בטוחים מה הוא צריך - רק תקשיבו לו.
לא לייעץ למי שלא ביקש - אף אחד לא אוהב לקבל עצות, אם לא ביקש מפורשות. אם נתתם עצה מבלי שהתבקשתם - אנשים יכולים לחוש שאתם מתנשאים עליהם ויודעים יותר טוב מהם, וזה יגרום להם להרגיש יותר חלשים וכועסים.
חשבו -  אתם לא המרכז עכשיו, אלא מי שמולכם ולכן פשוט תקשיבו!

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: