יום שישי, 29 במאי 2020, ו' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

טיפים לחיים טובים במבשרת ציון

הפחד מהבלתי נודע

החרדה יכולה להגביל אתכם מלחיות את החיים כפי שמגיע לכם וכפי שאתם רוצים לחיות אותם

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון בן דור

בוחרים בטוב, אפשר לחיות מתוך שמחה. טל': 054-2520015

Puni8@walla.com

לא פשוט לחיות כך בחרדה, עוד לפני שמגיעה החרדה.
התקף חרדה מוגדר, כהתקף קצר של פחד פתאומי מלווה בתסמינים פיזיים של דפיקות לב מהירות, תחושת לחץ בחזה, רעידות בגוף, זיעה קרה, תחושת ניתוק מהמציאות. זה מה שמאפיין התקף חרדה והתחושה היא שמשהו מאוד רע עומד לקרות ויש המפרשים זאת כתחושה של שיגעון או קירבה למוות.
יותר מ-10% מהאוכלוסייה יחוו לפחות התקף חרדה אחד בחייהם בנסיבות שונות, זה עשוי להופיע בעת התעוררות טראומות, גילוי מחלה, פוביות למיניהם. התחושות כל כך קשות שאין לדעת מתי ההתקף יגיע ולכמה זמן הוא יימשך.

המקרה של תרזה (שם בדוי)

אימא של תרזה, נערה מתבגרת הסבירה לי בטלפון במה מדובר. "את לא תאמיני כשתפגשי אותה שמדובר בנערה עם חרדות. למראית עין היא בסדר גמור ואפילו יותר מזה".
שאלתי אותה האם תרזה הייתה בעבר בטיפול, ונאמר לי שלא. שאלתי עוד את האם: "האם היא מסכימה לקבל טיפול? כי אם היא באה רק בגלל שאת מבקשת ממנה או מכריחה אותה, לא אוכל לקבל אותה. הרצון להוביל שינוי חייב לבוא ממנה". 
יש דברים שחשוב לברר לפני הפגישה הטיפולית, גם אם מדבר ההורה שמבקש לקבוע לילד או לילדה שלו מועד לטיפול. האם ביקשה לדעת פרטים נוספים: "האם יהיה צורך בתרופות? הסברתי לאם שהטיפול הוא רגשי ולא תרופתי". עוד הסברתי לה שיש חובת סודיות בין מטופל למטפל ולא אוכל ליידע אותה בפרטי הטיפול לגופו. אחרי שסיכמנו את כל הפרטים חיכיתי בהתרגשות לפגוש את תרזה.

הפגישה עם תרזה

תרזה היא תלמידת תיכון מצטיינת, גבוהה ומרשימה שסובלת מהתקפי חרדה שגרמו לה לצמצם את החיים שלה ולהימנע מסיטואציות שהיא חוששת שיובילו אותה להתקפי חרדה. היא מתלוננת על כאבי בטן, כאבי ראש לפני ההליכה לבית הספר ולפני יציאה לאירועים חברתיים.
היא נמנעת מלצאת למקומות ציבוריים אם היא לא חייבת, נמנעת מלצפות בסרטים עם חברות, וכן נמנעת מלצאת לקניון אחרי שעות הלימודים. בשעות הלימודים היא חוששת מהתקף חרדה שיגיע משום מקום ויהרוס את הכול לטענתה, מה יהיה אם החברות שלה יראו אותה במצב כזה, שלא תעורר לעג וצחוק בקרב התלמידים. 
זה הפחד הכי גדול שלה והפחד השתלט עליה, הפחד מהחרדה שאולי תגיע ואולי לא תגיע. "הפחד מנהל אותי ואני כבר לא מוכנה שמשהו ינהל אותי", אמרה בשקט. ניסיתי לחשוב עם תרזה מתי ההתקפים קורים לה ולמה ועם מי. 
לקח זמן להיזכר במה שהיא רצתה לשכוח ולהדחיק. היא נזכרה בטראומת ילדות מגיל חמש. היא תיארה תחושה עמוקה של חוסר אונים ופחד, והבינה שהחרדה ממשיכה ללוות אותה בסיטואציות שונות בחייה. תרזה מתמודדת עם מנגנון הפחד שלה מהעבר ומקבלת כלים כיצד לחיות ללא חרדה.

החדשות המצוינות 

אפשר לטפל בחרדה באמצעות טכניקה פשוטה ויעילה. תוכלו לחיות את החיים שאתם רוצים לחיות, ולא לחכות ש'הענק שבפנים' יתעורר וישבש לכם את שגרת היום ושגרת החיים. פגישה אחת או שתיים וזה עשוי לעבוד בשבילכם! ותזכרו את אמירתו של אריסטו: "פחד הוא כאב הנגרם מתוך ציפייה לרע".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: