יום שני, 21 בספטמבר 2020, ג' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

טיפים לחיים טובים במבשרת ציון

אימא למופת

רצתה להיות אימא אחרת, זו שבאמת מודעת לעצמה, ליכולות שלה ולדרך שהיא תחנך את ילדיה * מה השתבש בדרך?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון בן דור

בוחרים בטוב, אפשר לחיות מתוך שמחה. טל': 054-2520015

Puni8@walla.com

"לפני שהבן שלי נולד אמרתי לעצמי ולכל העולם שאני לא אהיה כמו ההורים שלי. לא משנה מה, אני אהיה אמא אחרת, לא כזו שתכריח את הילדים לגמור את כל האוכל בצלחת, לסיים את השיעורים מייד כשהם מגיעים הביתה. לא אשווה בין הילדים שיהיו לי. אהיה נעימה כל הזמן וסבלנית ולא משנה מה הם יעשו. אבל, אני מתנהגת בדיוק כמו שההורים שלי התנהגו, ממש  אותה התנהגות - העתק הדבק".

סיגלית (שם בדוי) רצתה להיות אימא אחרת, זו שבאמת מודעת לעצמה, ליכולות שלה  ולדרך שהיא תחנך את ילדיה.

התסכול מהאימא שהיא נהייתה הביא אותה לטיפול.

"אני רוצה הכול כאן ועכשיו", היא אמרה. "אני מבקשת מהם דברים לפעמים עשר פעמים והם לא מקשיבים, או שהם דוחים ואומרים אחר כך ולא עושים את מה שביקשתי. אני מתעצבנת לעיתים קרובות, ומתחילה לצעוק ואפילו לצרוח. אני מרגישה שהם מתנתקים ממני. כשהם מגיעים הביתה, כל אחד מסתגר בחדר שלו והם לא משתפים אותי בשום דבר. הם אומרים שאני לא מצליחה להבין אותם והאמת - אני באמת לא מבינה אותם".

סיגלית החזיקה את הראש בין כפות ידיה וברגע שבו התכוונתי לשאול משהו, היא המשיכה בשטף הדיבור שלה. רציתי שהיא תוציא את הכול ולכן שתקתי. ראיתי שהיא נסערת ועמוסה מאוד רגשית והיא דיברה במשך כעשרים דקות ברצף. בעוד אני כתבתי לעצמי כמה דברים שעלו, דפוסי התנהגות שחזרו על עצמם והתכוונתי לשאול אותה ברגע שתסיים.

"אני מרגישה שאני לא גמישה כלפיהם ואני לא יודעת איך להיות. אני מציבה להם גבולות אבל או שהם נוקשים מידי או שהם מאיימים מידי", אמרה סיגלית ונשענה לאחור. הרגשתי שאני יכולה לדבר.

הרגעתי אותה ואמרתי לה שכולנו מכירים את זה בתוכנו. כולנו רוצים להתרחק מהמודל ההורי שהיה לנו ולהיות אחרים, טובים יותר, קשובים יותר לצרכים של הילדים שלנו ממה שהורינו היו כלפינו. היא חייכה ושאלה "מה, גם את?".

כן, גם אני.

עברנו על כמה אפשרויות והרי הם לפניכם, איך להיות ההורה שרצינו:

הראו לילדים שלכם שדעתם חשובה: לתת לילדים להציע דרך משלהם איך זה יכול לעבוד טוב יותר, עם מטלות בית, שיעורי בית. תנסו למצוא דרך משותפת. גם אם לא תקבלו מה שרציתם, לפחות יש תקשורת.

להפעיל חשיבה יצירתית: מה שביקשתם לא עובד. נסו דרך אחרת ושלבו הומור וצחוק וספרו על הילד שהייתם ומה אתם עשיתם אז.

להציב גבולות: כי כל הילדים צריכים. לומר את מה שמצופה מהם ולהיות חיוביים שזה יצליח להם.

כדי שלא נחזור על הטעויות של הורינו, כדי שניצור חוקים חדשים משלנו איך לגדל את הילדים שלנו בשמחה, בלי מלחמות, בלי להימאס עליהם ובלי לשמוע את עצמנו חוזרים על אותם משפטים שאימא ואבא אמרו לנו.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: