יום רביעי, 08 ביולי 2020, ט"ז תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

בריאות ויופי במבשרת ציון

מרפאת עיניים חדשה עבור חולי בלוטת התריס

ב'הדסה עין כרם' נפתחה מרפאת מומחים משולבת, המציעה לראשונה טיפול בתחום רפואת העיניים והאנדוקרינולוגיה, לחולים הסובלים מהפרעה בבלוטת התריס עם פגיעה עינית משנית

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

לירן פוקס

מרפאת מומחים משולבת חדשה נפתחה ב'הדסה עין כרם'. המרפאה מציעה לראשונה טיפול בתחום רפואת העיניים והאנדוקרינולוגיה, לחולים הסובלים מהפרעה בבלוטת התריס עם פגיעה עינית משנית. עד היום חולים אלה טופלו במסגרות נפרדות בשני התחומים וללא תקשורת בין המומחים.

ד"ר רינה פולק, רופאה בכירה במחלקה לאנדוקרינולוגיה, וד"ר שי קהת-אופיר, רופא בכיר במחלקת עיניים, מסבירים כי מחלות בלוטת התריס נגרמות לעיתים קרובות ממחלה אוטואימונית אשר גורמת לסיבוכים רפואיים שונים. "כ-60%-80% מהחולים עם פעילות יתר של בלוטת התריס סובלים ממחלת 'גרייבס' העלולה לגרום להגדלה של בלוטת התריס, אי סבילות לחום והזעה, קצב לב מהיר, עייפות וחולשה ושינויים עוריים. העין עלולה גם היא להיות מעורבת במחלת 'גרייבס'. כאשר המחלה בעיניים יכולה להתבטא בצורה חריפה או בשינויים איטיים וממושכים, הגורמים בין היתר לבלט עין, יובש, נסיגת עפעפיים ובמקרים קשים אף להפרעה בתנועת העיניים ובחדות (איכות) הראיה".

"אנו מציעים היום טיפול משולב בחולים במחלת TED, המבוצע על ידי אנדוקרינולוג ורופא עיניים מומחה באוקולופלסטיקה (רפואת עיניים פלסטית). מטרת הטיפול היא השגת איזון של תפקוד הבלוטה והקלה על התסמינים העיניים. מאחר ומדובר בשני תחומים שונים (אנדוקרינולוגיה ורפואת עיניים), עד כה היה על החולים להגיע לכל רופא בתחומו, במקום ובזמן שונים. ישנם חולים רבים הסובלים ממחלה זו והטרטור של אלו אינו מוצדק" מסביר ד"ר קהת-אופיר, אשר יזם את רעיון המרפאה המשולבת. 

קיימים מגוון טיפולים המותאמים לכל חולה באופן אישי על פי אופי הפגיעה העינית וחומרתה. המרפאה החדשה נותנת מענה משולב – הכול תחת קורת גג אחת - מרפאת בלוטת התריס. במרפאה זו המטופל פוגש רופא עיניים ואנדוקרינולוג באותו יום. כך מתאפשרת קבלת החלטות במקרים מורכבים הדורשים טיפול משולב סיסטמי ומקומי עיני, ובמידת הצורך מעורבים בטיפול אנשי מקצוע נוספים כמו מומחה פזילה, אורתופטיסט, עובד סוציאלי ועוד. 

ד"ר רינה פולק וד"ר שי קהת-אופיר מדגישים, כי הרופאים יכולים להתייעץ ביניהם על מנת להתאים את הטיפול הטוב ביותר עבור המטופל, ובכך לייעל את תהליך קבלת ההחלטות ואת הטיפול עצמו בלי לטרטר את המטופל. מטופלים הזקוקים למעקב יכולים למצוא את הפתרון הטוב ביותר במרפאה המשולבת.

מנהלת המחלקה לאנדוקרינולוגיה פרופ' רבקה דרזנר-פולק ומנהל מערך עיניים פרופ' איתי חוברס מסכמים: "הרפואה המודרנית היום מתפצלת לתחומים שונים, ודורשת התמקצעות בתת תחומים, דבר המקשה על חולים הזקוקים לפתרונות מתחומי רפואה שונים. ב'הדסה' אנו רואים בראש ובראשונה את החולים וצרכיהם, ולכן המגמה היא ליצור מרפאות רב-תחומיות, משולבות. מרפאה משולבת עוזרת למטפלים השונים לתקשר ביניהם ולהתאים את הטיפול הכוללני הנכון ביותר עבור החולה. החולה מקבל את כל מה שנדרש לו במקום אחד בביקור אחד מבלי להיטלטל ממקום למקום". 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: