יום שישי, 14 באוגוסט 2020, כ"ד אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

בריאות ויופי במבשרת ציון

רפואה היברידית ורופא היברידי: גם אצלנו

הרופא ההיברידי המקומי, ד"ר אילן גור, על הרפואה שבה הזירה הביתית הופכת גם היא לחלק מזירת הטיפול בקהילה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מערכת 'מבשרנט'

המונח היברידי הוא לא חדש ויסודותיו נטועים עמוק במדע. בשנים האחרונות שמענו את המינוח הזה בענף נרכב ועכשיו הוא נכנס חזק לתחום שחשב לכל אחד מאיתנו – הרפואה. הרפואה ההיברידית משלבת את הרפואה המסורתית עם זו החדשנית, הדיגיטלית, ונוצרת רפואה שאינה מסתיימת ביציאה מהמרפאה. זו רפואה שבה הזירה הביתית הופכת גם היא לחלק מזירת הטיפול בקהילה.

החל מהשבוע, גם תושבי מבשרת ציון והסביבה כבר לא צריכים להגיע פיסית לביקור במרפאת רופא המשפחה שלהם. אין כבר צורך לחפש מקום חנייה, לבזבז זמן וכסף על נסיעה למרפאה, להיסחב את ילדים קטנים ולחשוש שמישהו בתור ידביק או יעקוף אותך. הרופא האישי מתחבר אליך ישירות מתוך התיק הרפואי שלך במחשבי 'מאוחדת'. שום דבר לא הולך לאיבוד. שום מחלת רקע או תרופה לא נשכחת והכל תוך הקפדה על אבטחת מידע וסודיות רפואית מלאה.

רופא הילדים ד"ר אילן גור מציין: "מי שרוצים להמשיך לפגוש את הרופא פיזית ולסדר גם את העניינים המנהליים במרפאה – מוזמנים להמשיך ולעשות כן. מי שרוצים להמשיך להיבדק על ידי הרופא במרפאה, אבל מבקשים בכל זאת לחסוך את ההגעה למרפאה רק כדי לבקש מרשם לתרופות, לקבל הפנייה או אישור – מוזמנים לבצע זאת באמצעות פנייה מקוונת ישירות  לרופא האישי מתוך התיק הרפואי. המרשמים כבר ימתינו להם, חתומים דיגיטלית, בבית המרקחת – כל בית מרקחת של הקופה או בית מרקחת שבהסדר (כולל ברוב המכריע של רשתות הפארם) והאישורים? הם כבר באפליקציה או באזור האישי באתר 'מאוחדת שלי'".

הרפואה ההיברידית מסייעת להנגשת הרפואה לכלל המטופלים באמצעות דיגיטל; לצמצום הפער בין הפריפריה והמרכז בהיבט רמת והיקף השירות הניתן; לצמצום אי השוויון בבריאות; להתאמה לעידן של הדור החדש של המטופלים הצעירים, המדבר באופן מקוון; להידוק הקשר עם הרופא האישי המכיר את המטופל וכך הוא יכול לזמן את המטופל למרפאה אחרי שראה אותו בערוץ המקוון; צמצום חשיפה למחלות; להפחתת העומס; ועוד.

התיאום לביקור נעשה בדיוק כמו כל ביקור פיסי. לאחריו, כניסה לחדר המתנה דיגיטלי 15 דקות לפני הטיפול, אז המטופל צופה בסרטון הדרכה דיגיטלי. גם את הצד של הרופא שודרג, כשהוא פותח יומן מוזמנים, הוא לא יודע למה הם באו. על מסך הביקורים ההיברידי רופא רואה לכל מוזמן מה מועד התור, מה סיבת הפנייה שהמטופל מילא ובראשונה מתאפשרות לרופא שליטה ובקרה על התורים.

ד"ר גור מוסיף: "'מאוחדת' יצרה מודל חדשני, ראשון מסוגו בעולם, לקשר רופא-מטופל. אנו הראשונים בארץ המציעים ביקור דיגיטלי, המיושם בכל מקום בארץ ובעולם, כשהמטופל מרותק למיטתו, כשהילד חולה, כשנדרשת פגישת מעקב. המערכת מאפשרת עבודה מלאה בגיליון הרפואי של המטופל. זה כבר הביא להפחתת העומס בביקורים הפיסיים ב-10%, לצמצום החשיפה למחלות מדבקות. אין לנו ספק כי עולם הרפואה ההיברידית ישדרג את העולם הרפואה המסורתית שניתנה עד היום".

 

שאלות ותשובות

הקידמה הטכנולוגית מביאה איתה עידן חדש בעולם שבו הלקוח מחליט מתי והיכן הוא מקבל את השירות. קידמה זו משפיעה גם על הרפואה ומשנה באופן מהותי את אופן צריכת השירות הרפואי. העולם הופך דיגיטלי וגם אנחנו: אבל אנחנו לא משאירים מאחור את הלקוחות שעדיין מעדיפים – או חייבים -  לצרוך את השירותים שלנו באופן מסורתי. השקת הביקור הדיגיטלי איפשרה לנו להגשים את החזון שלנו: מודל שירות רב-ערוצי, שמאפשר לכל לקוח לנהל את הקשר עם הרופא בדיוק כמו שמתאים לו. רפואה היברידית הופכת את ה"זירה הביתית" לחלק מזירת הטיפול בקהילה ומחזקת את הקשר של המטופל עם הרופא, מנגישה את השירות למטופלים, מאפשרת לרופא להזמין את המטופל אליו למרפאה במידת הצורך ויוצרת חווית שירות חדשה ואטרקטיבית לצוות המרפאה, לרופאים ולמטופלים.  

 
מיהם הרופאים ההיברידיים של מאוחדת?
רופאים שנותנים שירות בכל שלושת הערוצים: מרפאות, פנייה מקוונת וביקור דיגיטלי.
השירות יפעל בכל המחוזות. 
בשלב הראשון יצטרפו לביקור הדיגיטלי: רופאי משפחה, רופאי ילדים, רופאי נשים ורופאי עור. 
צירוף הרופאים ייעשה בהדרגה.  
בעתיד יצורפו תחומים נוספים לשירות, כגון: 
תחומים נוספים ברפואה שניונית 
רפואה דחופה – בין שעות סגירת המרפאה ועד הבוקר
ביקור דיגיטלי מקצועות הבריאות – כגון דיאטנית  
ביקור דיגיטלי אחיות – כגון ליווי הריון
 
ההבדל בין שירות רפואה מקוונת בקופת חולים אחרות, ובין הביקור הדיגיטלי עצום:  
במאוחדת מציעים ללקוחות ביקור דיגיטלי עם רופאי משפחה, ילדים, עור, ונשים.
ההבדל בינינו לבין השירותים שניתנים בקופות אחרות הוא מהותי: 
אצלנו - הרפואה ההיברידית פועלת תוך שמירה על רצף טיפולי, עם הרופא המטפל המכיר את המטופל ויכול לזמן אותו לבדיקות במידת הצורך
אצלנו - רפואה היברידית מציעה מבחר אפשרויות לקשר של המטפל והמטופל, מותאמות אישית למטופל ולמצבו הרפואי 
אצלנו - הביקור מתקיים בשעות הקבלה של הרופא במרפאה
אצלנו - הביקור הדיגיטלי מתקיים מתוך התיק הרפואי של המטופל באיזימד ומתועד בו – ככל ביקור רגיל. 
אצלנו - הכניסה לביקור בקליק אחד וכמוה כהעברת כרטיס במרפאה.
 
מה ההבדל בין  ביקור דיגיטלי לבין פניה מקוונת לרופא שלי? 
פנייה מקוונת לרופא שלי נועדה לבקשת מרשמים, אישורים והפניות – אלו מקרים בהם בדרך כלל לא נדרשת תקשורת דו כיוונית בין הרופא למטופל. 
ביקור דיגיטלי מאפשר טיפול במגוון רחב יותר של נושאים ולמעשה מקביל לביקור רגיל אצל הרופא במרפאה – שיחה עם הרופא, אפשרות של הרופא לראות את המטופל, לשאול שאלות וכדומה.  
 
האם הרופא יכול להחליט שהוא בכל זאת רוצה לראות את המטופל?
כמובן! זה נתון לשיקול דעת של הרופא. אם הרופא שוחח בווידאו עם המטופל ומחליט שעליו לראותו פיזית, הוא יבקש מהמטופל להגיע למרפאה. 
 
איך מתבצע הביקור הדיגיטלי? 
הרופא מתחבר לביקור הדיגיטלי מהמרפאה דרך מסך ניהול הביקורים באיזימד, משם הוא רואה את התיק הרפואי המלא של המטופל ומתעד את הביקור, מפיק מרשמים, אישורים והפניות כבכל ביקור פיזי.
הלקוח מתחבר לביקור לאחר שזימן תור לביקור הדיגיטלי מתוך אתר מאוחדת או האפליקציה ומקיים את הביקור באמצעות מחשב, טאבלט או באמצעות אפליקציית מאוחדת בסמארטפון, מכל מקום שיבחר.  
 
כמה זמן אורך ביקור דיגיטלי? 
אורך ביקור דיגיטלי מוגדר זהה לאורך ביקור פיזי . 
 
איך המטופל קובע תור דיגיטלי? 
חשוב לציין – כי רק המטופל יכול לתאם ביקור דיגיטלי (לא ניתן לתאם דרך מוקד תקשוב או דרך המרפאה). מטופלים המבקשים לקיים ביקור אצל הרופא נכנסים לאתר או לאפליקציית מאוחדת (בדומה לביקור רגיל) ובוחרים את הרופא אליו הם רוצים לקבוע תור, בהתאם לכללי הרצף הטיפולי. ללקוח תהיה בחירה בין תור רגיל במרפאה לבין תור דיגיטלי עם הרופא שלו. התהליך פשוט וידידותי ומלווה בסרטון הסברה קצר. 
 
כל לקוח וכל מקרה יכול להיות מטופל בביקור דיגיטלי? 
ביקור דיגיטלי ייתן מענה לאותם מקרים בהם לא נדרשת בדיקה גופנית ובהתאם לשיקול הדעת המקצועי של הרופא. אם נדרש ביקור פיזי, הרופא יזמין את המטופל לביקור במרפאה. 
 
האם הביקור הדיגיטלי מתועד במערכות הרגילות של הרופא? 
כן, הביקור ככל ביקור במרפאה מבוצע ומתועד בתוך הרשמה הרפואית האיזימד 
 
מה יוצא מזה ללקוחות? 
זמינות של שירות בכל מקום ובכל זמן
שירות רפואי שאינו מסתיים ביציאה מהמרפאה
מותאם לדפוסי ההתנהגות של לקוחות דיגיטליים ולקוחות מסורתיים כאחד
ביקור דיגיטלי חוסך את הצורך להגיע למרפאה, במקרים שאינם מחייבים זאת (כשהילד חולה, כשנמצאים בעבודה ועוד)
 
לגבי לקוחות מבוגרים שלא בטוח/ה שירצו להצטרף לשירות החדש:
משמעות השירות של רפואה היברידית הנו מתן יכולת בחירה ללקוח. הלקוח יכול לבחור בין ביקור דיגיטלי, ביקור פיזי או פניה מקוונת לרופא שלו. 
לקוח שלא ירצה להשתמש בשירות הדיגיטלי החדש, יוכל לקבוע תור רגיל ולהגיע למרפאה.  

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: