יום שלישי, 07 ביולי 2020, ט"ו תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

בריאות ויופי במבשרת ציון

על בריאות (חלק ב')

והפעם: הקדמה קצרה על תולדות הרפואה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

עציון בקר

לפנייה בכל נושא: עציון בקר, 052-2869120, etzion48@012.net.il

כל פעם שאני שומע שמישהו תובע רופא על רשלנות רפואית, או שרופאים ואחיות מותקפים בחדר המיון, אני צוחק מתדהמה. עד לפני כמאה ועשרים שנה, וברוב חלקי העולם הרבה פחות, לא היה לנו עם מי לדבר במקרה של מחלה. היינו מתים משן רקובה, מתוספתן שהתפוצץ בבטן והרג אותנו לאחר שצרחנו כמו מטורפים שלושה ימים.
כל הגוף של המין האנושי חולה במחלה קשה ומרה, המקבילה למחלת הסרטן, שבו האיברים לכאורה 'משתגעים' וכל אחד בעצם פולש לשכנו והורס אותו, ובהמשך את כל הגוף, ומביא למות כל האיברים. לפיכך, אי אפשר למעשה להיות 'בריא' באופן אינדיבידואלי בניתוק מכלל האנושות ומכלל הבריאה. זאת המחלה שכולנו סובלים ממנה כבר עידן ועידנים, מכוח הבחירה החופשית שניתנה לנו. הקוסמוס דורש מכולנו לחזור לאחדות הראשונית – אבל עם מודעות שלא הייתה קיימת לפני 'המפץ הגדול'.
מהרגע שבו אנו נולדים, גופנו מתחיל לסבול מכוחות ההרס הארציים. הגוף מתחיל להזדקן ולחלות מהיום הראשון להיוולדו. אולם קיימים גם כוחות רבים המאפשרים לגוף הזה לשרוד זמן רב, ולתפקד בבריאות כדי שנוכל למלא את ייעודנו עלי אדמות. זהו המסתורין של הבריאה, שהמדע עומד מולו חסר אונים.
בחפירות ארכיאולוגיות מצאו גולגלות אדם שעשו בהם ניתוחים והאנשים הבריאו מהניתוח. מצאו גולגלות כאלו בצרפת כבר לפני שמונת אלפי שנים, וגולגלות רבות כאלו נמצאו במצרים. המצרים הקדמונים ידעו כיצד לבצע ניתוחים מסובכים ומסוכנים כאלו, ולפי הממצאים, החולים הבריאו והמשיכו לחיות. בשנת 2011, ערכנו מסע שיט על הנילוס במצרים, והגענו למקדש שהיה מיועד לריפוי. רואים שם גילופי אבן של כלי ניתוח הדומים לכלי ניתוח מודרניים. 
את החיסון הראשון לאבעבועות השחורות גילתה במאה ה-11 נזירה בסין העתיקה. היא טחנה לאבקה מעט מוגלה מיובשת ששמרה מהשלפוחיות הנגועות ויצרה אבקה נגועה בווירוס מוחלש. הווירוס המוחלש הדביק את כל מי ששאף את האבקה לנחיריו, אבל המחלה שבה נדבקו השואפים אותו, לא גרמה להם לנזק. הם זכו בזכותה לחיסון מהידבקות באבעבועות השחורות המטרידות והיו הראשונים להתחסן כנגד אחת המחלות האיומות והקשות של ימי קדם.
אירופה כולה התייסרה תחת שבט האבעבועות השחורות, אך היה צורך באישה יוצאת דופן באמת ובתמים, המאמינה בצדקת דרכה, על מנת להביא למהפכה הרפואית. אישה זו הייתה הליידי מרי וורטלי מונטגיה, ששמה נזכר כיום בהיסטוריה כאדם שהביא לאנגליה את החיסון הראשון מהאבעבועות השחורות. היהודים, שהקפידו על כשרות ונטילת ידיים, סבלו פחות ממחלות מהעמים בהם התגוררו. היהודים חלו אחרונים בעת שמגפת הדבר הכתה באירופה וכילתה עשרות מיליונים. אולם עובדה זאת גם הביאה לרדיפות קשות נגדם, מאחר והעלילו עליהם את הפצת המחלה...
המדע והרפואה המודרניים של חקירת הדברים ללא מעורבות מוסדות דתיים הכופים את דעתם, החלה למעשה בערך משנת 1500, בעת שהכנסייה שרפה למוות את ג'ורדנו ברונו, עינתה את גליליאו גלילאי ואחרים, באשמת כפירה באמת המקודשת של כנסיית האלוהים. האנשים העקשנים האלו, שבחרו לעתים למות על קידוש האמת, שברו בסופו של דבר את כבלי הדעות הקדומות וסללו את הדרך לחקירה מסודרת של הדברים.
באמצע המאה התשע עשרה נכנס לתמונה דוקטור זמלווייס, רופא הונגרי שפעל בעיקר בווינה. הוא היה רופא מיילד, ושם לב כי במחלקת יולדות שלא טיפלו בנשים רופאים אלא מיילדות, אחוז הפטירות מקדחת הלידה היה נמוך באופן משמעותי. הוא החל להנהיג חיטוי ידיים וכלים, בחומר הדומה לאקונומיקה, וכך הוריד את שיעורי התמותה במחלקתו בצורה דרמטית. ממצאיו לא התקבלו על ידי רופאי בית החולים, שראו ברחיצת ידיים דבר מטופש ומעליב. רק ב-1910 פותחה האנטיביוטיקה הראשונה. הנגיפים (ווירוסים) נודעו לראשונה בסוף המאה ה-19, אבל רק ב-1931 הצליחו בפעם הראשונה לצלם נגיף במיקרוסקופ אלקטרוני. 
קרני רנטגן, המאפשרות התבוננות בפנימיות איברי הגוף ללא צורך בניתוח, התגלו ב-1895, על ידי וילהלם רנטגן. בקיצור, הרפואה המודרנית החלה בערך באמצע המאה התשע עשרה והתפתחה מאז במהירות מדהימה. 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: