יום ראשון, 27 בספטמבר 2020, ט' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

בריאות ויופי במבשרת ציון

על בריאות (חלק ז')

הבריאות מותנית בבריאות רוחנית ובריאות נפשית * מה הפירוש של 'בריאות רוחנית'?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

עציון בקר

לפנייה בכל נושא: עציון בקר, 052-2869120, etzion48@012.net.il

בריאות רוחנית הינה המצב התודעתי בו אנו מצויים, או יותר נכון, המצב בו אנו מציבים את עצמנו. בתודעה רוחשות כל העת מחשבות. מחשבות הן כנראה אנרגיה שאנו מחוללים עם המערכות הנפשיות שלנו, ומשדרים אותן לעולם באמצעות המוח. יש לנו אפשרות לחשוב מחשבות טובות או רעות. זה מה שנקרא 'בחירה חופשית'. בספירה הזאת אנו יכולים להחליט בין מחשבה טובה או רעה, וכתוצאה מכך, המילים שאנו מבטאים תהיינה טובות או רעות, וכך המעשים שאנו עושים בספירה הגשמית. רוב רובו של המין האנושי קיבל את ההחלטה המודעת לחשוב רע, לדבר רעות ולעשות מעשים רעים. זה מה שהפך אותנו לאגואיסטים חסרי תקנה, כמעט. התוצאה של ההחלטה הזאת שהפלנטה למעשה במצב של גסיסה מתקדמת.

המחשבות מתמצקות ובוראות את הספירה הגשמית. כל מה שאנו רואים וחווים – נברא על ידינו בפרקי חיים מוקדמים. כל מה שאנו רואים עלי אדמות, אינו אלא מראה החושפת את הנעשה במעמקי התת מודע, שרובו מלוכלך ומזוהם.

אבל האגואיסט סבור לחלוטין שמה שהוא עושה (או היא – אני מתכוון תמיד לזכר ולנקבה) זה טוב. הוא מגן על עצמו ועל בני משפחתו כנגד האויבים הסובבים אותו. אנחנו כל העת במצב מלחמה – אם זאת לא מלחמה פיזית הכוללת שפיכות דמים, זוהי מלחמה כלכלית שבה כל אחד שואף להרוויח יותר על חשבון השני, בלי להתחשב אם כתוצאה מכך האדם שאותו אנו עושקים אולי יפשוט את הרגל ולמעשה יאבד את חייו. המנצח במאבק הכלכלי הזה רואה את עצמו כאדם טוב – מצליחן, שזה האידיאל של האדם כיום, או הרוב המוחלט של בני האדם.

המצב הזה של מלחמה תמידית, ההורס את מרקם האחדות האנושית, דומה למעשה למחלת הסרטן ההורסת את הגוף מבפנים.

התפקיד של המין האנושי זה להחזיר את הבריאה לאחדותה הראשונית, לאחר 'המפץ הגדול' שבו האינסוף התנפץ לאינספור אינדיבידואלים. הרעיון הזה זר כעת כמעט לחלוטין למין האנושי, פרט לבודדים.

איננו תלויים בדבר – לא בחברה, לא בגנטיקה, לא בהישרדות המין האנושי ולא בקיום כדור הארץ. כל אלו דברים חולפים, כאשר אנו, המהווים תודעה נצחית, יש לנו את היכולת לברוא את העולם ולחדש את גן העדן האבוד.

הדרך החשובה לשיקום המבנה הפנימי של האדם, כדי שישוב למעמדו הנכון, תהיה בין היתר לחזק את המערכות הנפשיות הפנימיות, וזה יסייע לתודעה להתמקד על הטוב.

הדבר הראשון שבו החלתי לעסוק כבר משנות השבעים זה פיתוח הזיכרון. דרך מצוינת היא שינוי כתב היד. נהגתי להעתיק טקסטים מסוימים שריתקו אותי, למשל כתבים של מורי חכמה, פרקים מתהילים וכדומה. פעם העתקתי כך את כל ספר איוב. אחת הדרכים זה לשנן פסוק בין כמה מילים, ולכתוב אותו מהסוף להתחלה, כשאני הופך גם את כיוון מבנה האותיות. דבר נוסף שמועיל מאוד, זה ללמוד כל פעם משהו חדש. זה מנער את החלודה שמצטברת במוח.

דבר קריטי נוסף שבו התחלתי לעסוק משנות השבעים, זה מחיקת כל רגשות שנאה כלפי האחרים. התירוצים הינם אינסופיים – מספיק לעשות סיבוב ברכב כדי לכעוס על עשרה אנשים. זה החל בקורס מודעות שהשתתפתי בו בארצות הברית באותן שנים. היזם של התכנית, שבין היתר השתתפו בה מטפלים אלטרנטיביים, הילרים, כירופרקטורים וכדומה, אמר שבכל המקרים שבהם טיפל בסרטן, הוא תמיד מצא שנאה עמוקה בנפש החולה. מאז, אני בודק בכל יום אם אני חש בשנאה כלפי מישהו, ואני מוחק זאת במחשבה נגדית. אני מודע כבר מאז, שכולנו תאים בגוף אחד – הגוף של המין האנושי, וכל עוד נחוש שנאה זה לזה הרי שהגוף האנושי ילך ויתפורר עד שימות.

עד גיל 22 בערך, לא הייתה לי שום נטייה לעסוק במוזיקה. אהבתי להקשיב, אבל לא עניין אותי ללמוד לנגן. פתאום משהו זז לי בנפש והתחלתי להתאמן בנגינה. כבר מההתחלה היה ברור לי שזה לימוד ללא שום כיוון מקצועי – זה נועד לחיזוק הנפש והרחבת התודעה. זה לא היה תהליך קל, כרוך בהרבה כאבים גופניים ונפשיים. נגינה בתזמורת חובבים, שבה אני משתתף, מחייבת את הנגנים להזיז את עצמם הצידה, ללמוד להקשיב זה לזה, להקשיב ל'דיקטטור' – המנצח - שאם הוא אישיות מתאימה, יכול לשמש כזרז באיחוד האינדיבידואלים הנפרדים למקשה הרמונית אחת.

זה רמז קל למה שהתכוון הרבן משה לחולל בזמנו – להביא לעולם שירה אדירה שהייתה מאחדת את כל המין האנושי לגוף הרמוני בריא. מוזיקה היא השפה היחידה שאין צורך לתרגם אותה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: