יום שישי, 14 באוגוסט 2020, כ"ד אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

בריאות ויופי במבשרת ציון

על בריאות (חלק י'): עוד כמה דברים טובים

והפעם: על חומץ, תפוחים, תה צמחים, אורז: למה וגם כמה....

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

עציון בקר

לפנייה בכל נושא: עציון בקר, 052-2869120, etzion48@012.net.il

שקדים: כדאי לאכול כל יום שבעה שקדים טבעיים, כמובן שלא קלויים, זה סתם טעים ומשמין. שקדים עוזרים לוויסות החומצה בקיבה. זה פתר לי בעיה של זליגת חומצה מהקיבה.

חומץ תפוחים: מומלץ לטיפול באבני מרה ופטריות בציפורניים. הקווים הוורודים שהופיעו לי על כמה ציפורניים אחרי שנים רבות של יובש (מזכרת מהשירות הצבאי) אולי מאשרים זאת.

תה צמחים: אני משתמש בחליטת צמחים המבוססת בעיקר על זקן-תירס. אלו השערות העוטפות  את קלח התירס, והן מועילות מאוד בבעיות של פרוסטטה (ערמונית). בקומקום קרמיקה אני מוסיף כף גדושה של זקן-תירס, קצת עלי סטיביה, מרווה, שקיק תה שחור, סירפד, לואיזה. יוצא תה טעים, שאפשר לקרר אותו כמשקה מצוין לימי שרב. זה פותר את בעיית הערמונית, יחד עם DHA וקינמון ציילוני. אם לא עוזר, לשתות שלש כוסות ביום של חליטת זקן-תירס. אם זאת בעיה חריפה שלא עוברת, אז אם אין ברירה לפנות למומחה.

אורז: אוכל מצוין שרוב אוכלוסיית העולם ניזונה ממנו. אבל גם כאן טמונה מלכודת לא פשוטה. לאורז יש את הכישרון לספוג ארסן מהקרקע ולאגור אותו בגרעין. ארסן הוא מינרל רעיל ביותר המצוי בשפע על פני כדור הארץ. זה מגיע בעיקר מהתפרצויות הרי געש, אבל גם משמש כחומר הדברה בחקלאות.

ארסן אחראי לסיכון גובר להופעת סרטן בריאות, העור וכיס השתן, וגם גורם מורסות בעור. אורז סופג היטב את הארסן מהמים המזוהמים שבהם מציפים אותו. הארסן מתרכז בהמשך בסובין ובנבט של האורז. סובין האורז הופך בייצור התעשייתי לסירופ עשיר מאוד בארסן. כל המצרכים המבוססים על אורז, כמו קמח אורז, אטריות אורז, חלב אורז ופריכיות אורז, הינם מזוהמים בארסן.

הפתרון פשוט: השתמשו באורז לבן בסמתי או יסמין מתאילנד או הודו. אל תשתמשו באורז צבעוני מצרפת, סין או ארצות הברית (למעט קליפורניה). אם אתם מעוניינים לצרוך אורז חום, השתמשו באורז בסמתי חום מקליפורניה, הודו ופקיסטאן, המכילים כשליש פחות ארסן מסוגים אחרים של אורז חום.

כיצד להפחית את כמות הארסן האי-אורגני לרמה שולית?

הכינו מרק של ליטר אחד של מים, חמישים גרם כוסברה וארבע שקיקים של תה שחור ובשלו שתי דקות. (את הכוסברה אני סוגר בשקיק בד או גרב, כדי שלא תתערבב עם האורז). הוסיפו 250 גרם אורז והרתיחו שתי דקות. אפשרו להתקרר כמה דקות. הוציאו את שקיות התה וסננו את האורז המבושל. שטפו עם כוס מים חמים. בשלו את האורז המטופל כרגיל.

עופות: בארצות הברית העופות מוזנים בתרופות המכילות ארסן. באירופה מוזנות התרנגולות לעתים קרובות באורז חום ועלולות להיות מזוהמות בארסן. אפשר להניח שתרנגולות אורגניות הניזונות מעשב וחרקים הינן נקיות.

כדי להפחית את הארסן מתרנגולת שגודלה באופן תעשייתי השתמשו במתכון הזה: עבור קילו וחצי עוף, הכינו אחד וחצי ליטר של מרק מנטרל מתכות: בשלו מאה גרם כוסברה, שלש כפות של תה שחור ומעט מלח בליטר וחצי של מים. הוסיפו את התרנגולת ובשלו עשרים דקות. הוציאו את התרנגולת מהמרק ואפו בתנור כרגיל. תרנגולת נקייה ומצוינת בטעמה.

וזה ההסבר לדברים שנאמרו בפסקה הקודמת. הצורה הרעילה ביותר של ארסן הינו ארסנייט אן-אורגני. פוליפנולים בכוזברה נקשרים לארסנייט כך שקל יותר לסלקו. הטאנינים שבתה השחור מתקשרים בחוזקה אל הארסן, מחלישים את רעילותו ומסירים אותו מהמזון. כלורלה (סוג של אצה, עליה יוסבר להלן ) נקשרת בעצמה רבה לארסן (וגם למתכות רעילות אחרות כמו עופרת, כספית וקדמיום).

לכלורלה (ליאיימה כלורלה) היכולת ללכוד ולהעלים את הארסן שיפלט עם השתן והצואה. טיפול אלטרנטיבי יעיל מבוסס על צירוף של כוסברה וכלורלה. השתמשו כל יום בחמישים גרם של כוסברה במרק או בסלט יחד עם 5-10 גרם ליאיימה כלורלה שישה שבועות, או עד שבדיקת דם תהיה שלילית. אם לא, המשיכו את התהליך.

(מתוך מאמר שכתב ד"ר אברהם בקר על הארסן)

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: