יום רביעי, 30 בספטמבר 2020, י"ב תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

חישוב משכנתה

באמצעות חישובי משכנתאות תוכלו לדעת מספר נתונים שנחשבים בסיסיים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

מה זה בעצם 'חישוב משכנתה'? זוהי פעולה הכרחית כאשר נעזרים בהלוואה מהבנק לצורך רכישת נכס למגורים. באמצעות חישובי משכנתאות תוכלו לדעת מספר נתונים שנחשבים בסיסיים כגון:
1.  מה יהיה היקף ההחזר החודשי.
2. כמה ריבית תשלמו לאורך כל תקופת ההלוואה.
3. מה יהיה הסכום הכולל שתשלמו עבור ההלוואה.
נתון חשוב נוסף עליו מתבסס חישוב משכנתה הוא שיטת ההחזר. שיטות החזר מוכרות הן שפיצר, קרן שווה, בוליט ועוד. לשיטות אלו יש השפעה מכרעת על חישובי משכנתאות.
אז נכון: חישובי משכנתאות הם פעולה יום יומית ושוטפת אותה מבצעים בבנק בו תקבלו את ההלוואה. אולם בעוד הבנקאי מכיר היטב את המונחים השונים ויוכל להמליץ לכם על המסלול המתאים לכם, מומלץ לא להסתמך רק עליו ולבצע חישוב משכנתה בצורה עצמאית, או להיעזר ביועץ משכנתאות. תתפלאו כמה כסף תוכלו לחסוך אם תבצעו חישוב משכנתא אופטימאלי. לשם המחשה, כל תזוזה של 0.1 אחוז בריבית אותה תשלמו יכולה להסתכם בעת חישוב משכנתא של 650 אלף שקלים בפרק זמן של 25 שנה, בסכום של 15 אלף שקלים.
נשמע מסובך? לא ממש. חישובי משכנתאות הן לא פעולות מסובכות במיוחד. רבים מלוקחי המשכנתאות נעזרים במחשבונים ייעודיים לצורך כך. אבל (ויש פה 'אבל' גדול),  מחשבונים אלו שניתן למצוא ברחבי האינטרנט, אינם מדויקים במאה אחוז ואינם מאפשרים לבצע חישוב משכנתה מורכב המשלב בין שיטות החזר שונות בתקופות משתנות. הדיוק הוא כאמור חשוב ביותר.
לכן, בעת ביצוע חישובי משכנתאות, רצוי להיעזר ביועץ משכנתאות על מנת שייעזר בכלים מדויקים יותר ואמינים, כגון גיליון אקסל, שיאפשר לכם לא רק לדעת בעת הבדיקה את גובה ההחזר, עלות הריבית וכו' אלא גם יאפשר לכם לבצע שינויים לאורך תקופת ההלוואה ולבצע מחדש חישוב משכנתה בהתאם לצורך.
צורך כזה של חישובי משכנתאות מעת לעת יכול לבוא לידי ביטוי בעת שינוי בתנאים הכלכליים של המשק כמו שינוי בגובה הריבית, עליית מדד המחירים לצרכן וכו'. חישוב משכנתה מתבסס על מספר נתונים: אחד מהם הוא משך ההלוואה: אם למשל תבקשו לקצר את משך ההלוואה, נניח מ-25 שנה ל-20 שנה, תצטרכו לבצע חישוב משכנתה מחדש שישקלל את התנאים החדשים. נגישות לאקסל תאפשר לכם להזין בעמודה המתאימה את פרק התקופה ולקבל את הנתונים מיד, בלי לבצע חישובים מסובכים מחדש. אם אפשר, מדוע לא לחסוך כסף? 
זכרו שמדובר כאן ב'משחק סכום אפס', כלומר כל שקל שלא ילך לבנק למטרות רווח נשאר אצלכם בכיס.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: