יום רביעי, 30 בספטמבר 2020, י"ב תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

לא התחתנתם עם הבנק...

הדעה הרווחת היא, שמי שכבר לקח משכנתה, אין כל כך מה לעשות איתה, ולמעשה "התחתנו עם הבנק ל-30 השנים הקרובות" * זאת הדעה הרווחת שהבנק מאד רוצה שתאמצו לעצמכם....

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

בימים אלה סיימתי לטפל בלקוחות, שלקחו משכנתה לפני כ-9 שנים, שלא בדיוק הבינו למה מתכוונים כשמדברים על מיחזור משכנתה. כשבני הזוג העבירו לי את היתרה העדכנית שנשארה להם במשכנתה, הנתונים היו מכעיסים מאד.

כשרכשו את הבית, הבעל והאישה לקחו משכנתה מהבנק בסך 780,000 שקלים לתקופה של 30 שנים, והסתמכו על המידע שקיבלו מהבנקאית. "למה לכם לקחת סיכונים?", שאלה. "ממליצה לכם לקחת את הרוב בריבית קבועה, וככה תוכלו לישון בשקט שאין לכם הפתעות...". האמנם?

נכון להיום, ולאחר ששילמו במשך 9 שנים החזר חודשי של כ-3,900 שקלים מידי חודש, נדהמו בני הזוג לגלות שיתרת המשכנתא עומדת על 702,000 שקלים, כלומר, 72,000 שקלים פחות ממה שלקחו. "זה לא יכול להיות", אומר לי הבעל וממשיך "בחישוב מהיר, כל השנים האלו שילמנו יותר מ-400,000 שקלים  והחוב שלנו ירד רק ב-72,000 שקלים?".

כששאלתי אותו האם הוא בדק את המשכנתה שלו אחת לשנה (כפי שמומלץ, אגב), הוא ענה לי שהעומס היומיומי לא מאפשר לו את זה: הלחץ בעבודה, עמידה ביעדים, גידול ילדים, טיפול בדברים שוטפים – למי יש בכלל זמן להסתכל על המשכנתה? בנקודה הזו האישה התערבה ואמרה לי שלפני שפנו אליי היא בעצמה יצרה קשר עם הבנק שלה ובדקה אפשרות למיחזור המשכנתה. "חבל לך למחזר, יש לך קנסות מאד גבוהים שלא שווה לגעת במשכנתה", ענו לה בבנק. כמה גבוהים אתם שואלים? למעלה מ-24,000 שקלים.

אתם יכולים לתאר לעצמכם את התסכול שבני הזוג חוו באותו הרגע. נכנסתי לעבוד, ביררתי את הצרכים הפיננסים של בני הזוג, בניתי להם מספר הרכבי הלוואה שמותאמים לפרופיל הפיננסי שלהם ופתחתי מיד במשא ומתן עם הבנק שלהם ועם עוד בנקים. כצפוי, הבנק שלהם לא התייחס לבקשת המיחזור בהתחלה ונתן הצעה לא תחרותית ביחס לשאר הבנקים, וכשסיימנו לעשות את הבדיקות, בנק אחר נתן הצעה שמוזילה את ההחזר לבני הזוג גם ב-420 שקלים לחודש, גם קיצור של 5 שנים במשכנתה וגם חיסכון לאורך התקופה של כ-135,000 שקלים.

כאשר הבנק שלהם הבין שהלקוחות שלו עומדים לעזוב אותו, הוא יצר קשר מיידי איתם ואמר שהוא מוכן להתחרות על כל הצעה שיקבלו. "לפני חודשיים אני דיברתי איתך ואתה בעצמך אמרת, שלא שווה לי למחזר. רק חודשיים עברו והתמונה היום אחרת לגמרי? חוסר ההגינות הזה לא מאפשר לי להמשיך להיות לקוחה שלכם", אמרה האישה וסיימה את השיחה.

תבינו, האינטרס של הבנק הוא להרוויח כמה שיותר, והוא מנצל את חוסר ההבנה של הלקוח ונותן לו הצעה שמעצימה את רווחי הבנק ולכן מומלץ לבצע בדיקה שנתית על המשכנתה. איך? פשוט מאד: מבקשים מהבנק דו"ח יתרות עדכני לסילוק ובודקים יחד עם איש מקצוע האם ניתן להוזיל אותה.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: