יום רביעי, 30 בספטמבר 2020, י"ב תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

רגע לפני שנופלים...

ברגעים הקשים אנשים חוששים לפנות לייעוץ משום שהם חושבים שאין פתרון אלא לקחת עוד ועוד הלוואות ואולי ככה הבעיה תיפתר | אז זהו, שלא...

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

זה התחיל בעוד שיחה שגרתית: "היי, קיבלתי המלצה עליך, ורציתי להתייעץ לגבי המשכנתה הקיימת שלנו". קבענו יום ושעה וכשהגעתי לפגישה הבנתי שיש משהו נוסף שבני הזוג לא סיפרו לי עדיין.
כשהמשכתי לשאול את השאלות המנחות הצלחתי לקבל את התמונה הכוללת, שהייתה די עגומה: בני הזוג לקחו על עצמם התחייבות גבוהה מאד של משכנתה ביחס להכנסות שלהם. החזר חודשי של 6150 שקלים ליתר דיוק על הכנסות של 16,000 נטו, רק שמאז התא המשפחתי התרחב, האישה ירדה ל-75% משרה והחובות רק הלכו ותפחו.
במקרים כאלה לצערי, הבעיה לא ממש מתגלה ישר מההתחלה אלא היא 'מתגנבת' לאט לאט: היתרה בחשבון הולכת ופוחתת, מתחילים לעבור מפלוס למינוס בחשבון העובר ושב, פה ושם נכנסות הוצאות לא מתוכננות כמו טיפול גדול לרכב ואז לפתע – הבעיה צצה ומסתערת עליך במלוא העוצמה כמו חיית טרף שבשקט בשקט עקבה אחרי הטרף שלה, וברגע האמת הסתערה עליה.
הסימן הכי בולט לבעיה הזו היא הפחד של כל משק בית: שיחת טלפון מהבנק.
"היי, החשבון נמצא בחריגה..", אומרת הפקידה מעברו השני של הקו, ובמיומנות משכנעת מציעה להם לקחת הלוואה קטנה של 20,000 שקלים לכיסוי המינוס, אבל משם הדברים הלכו והידרדרו ונכון להיום בני הזוג חייבים קרוב ל-90,000 שקלים + משכנתה. וההחזר החודשי? הוא כבר עבר את רף ה-7400 שקלים...
הפגישה איתם הייתה מאד קשה ואמוציונלית, והפחד הגדול שלהם היה שהם יתחילו לפגר בתשלומי המשכנתה והבנק יעקל לבסוף את הבית שלהם, בית חלומותיהם שחסכו ועמלו בשבילו כמעט 5 שנים עד שהיה בידם סכום מספיק בכדי לרכוש אותו.
לאחר הפגישה נכנסתי מיד לעבודה: אספתי מהם את כל הניירת הרלוונטית ופניתי לבנק לברר עד כמה חמור מצבם. למרבה המזל הם פנו אליי רגע לפני שהחמצן הפיננסי שלהם אזל. הסברתי לבנק בדיוק את מצבם, והתחלתי במשא ומתן שארך כחודש. בדרך כלל המשא ומתן לוקח פחות זמן, אבל כאן הבנק שלהם פשוט לא הסכים להוזיל להם את המשכנתה בטענה מאד פשוטה: אין סיבה להוריד מהרווחיות שלהם על ההלוואות הקיימות ולהמיר אותן בהלוואות פחות רווחיות - הרי זו בדיוק מטרתו של הבנק.
רק אחרי שהראיתי הצעות נוספות מבנקים אחרים, הבינו בבנק שלהם שהם עומדים להפסיד את הלקוחות שלהם למתחרים, כך שבסופו של דבר הצלחתי להוריד להם את ההחזר החודשי בכ-970 שקלים ועל המשכנתה הקיימת לקחת הלוואת משכנתא נוספת ל-20 שנים בכדי שבני הזוג יפרעו את כל ההלוואות היקרות והרבות שלקחו, כך שבסופו של התהליך, ההחזר החודשי של בני הזוג יהיה כ-5,500 שקלים כל חודש.
כשחזרתי וישבתי שוב עם בני הזוג והראיתי להם את התוצאות הם לא ידעו את נפשם מרוב אושר. "אז מה שאתה אומר לנו בעצם שאנחנו לא צריכים למכור את הבית?".
ברגעים הקשים אנשים חוששים לפנות לייעוץ משום שהם חושבים שאין פתרון אלא לקחת עוד ועוד הלוואות ואולי ככה הבעיה תיפתר. אז זהו, שלא...
העצה שלי לכל אותם אנשים: משק הבית שלכם צריך להתנהל כמו כל עסק: מעקב שוטף של חשבון הבנק ותזרים המזומנים, וכשאתם נתקלים בבעיה, אפשר ורצוי ליצור קשר עם יועץ משכנתאות שיוכל לתת לכם מגוון פתרונות יצירתיים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: