יום שני, 28 בספטמבר 2020, י' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

השלב שאחרי פתיחת התיק

על המשימות שנדרשות אחרי שכבר פתחנו תיק משכנתה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

השבוע, פנתה אליי השבוע אחת מקוראות הטור שלי וביקשה שארחיב מעט על המשימות שנדרשות אחרי שכבר פתחנו תיק משכנתה.
את המשימות האלו אני מחלק לשתי קבוצות: מה שתלוי בכם, כלווים, ומה שאינו תלוי בכם.

משימות שתלויות בלווים:

א. רישום משכון ברשם המשכונות: לגשת לרשם המשכונות שנמצא באזור שלכם ולרשום על שמכם משכנתה. הרישום נעשה באמצעות טופס מיוחד שהבנק ייתן לכם, כמו כן תידרשו להוציא 'עיון משכון' עבור בני הזוג שמהם רכשתם את הדירה. נכון להיות, חלק מהבנקים מציעים לבצע עבורכם את השירות הזה, ולדעתי המחיר שהם גובים עבור השליחות (כ-100 שקלים) שווה את הזמן שלכם בעמידה בתור והחזרת המסמך לבנק. 
ב. שמאי: הבנק ייתן לכם רשימה אקראית של שלושה שמאים שמהם תצטרכו לתאם עם אחד מהם. השמאי מוסמך מטעם הבנק לבצע שמאות בדירה שרכשתם. כאשר תזמינו אותו הוא יבקש מכם מספר מסמכים (נסח טאבו/ תשריט בית משותף וכו'). מומלץ מאד לתאם עם השמאי מיד בתום הפגישה עם הבנק, שכן עד שהבנק יקבל את השמאות יעברו כמה ימים.
ג. ייפוי כח נוטריוני: לאחר שהבנק ייתן לכם מסמך ייעודי לנוטריון, עליכם לקחת אותו ולהתייצב במשרדו של הנוטריון ולהחתימו על המסמך. הפעולה אורכת כ-10 דקות. לרוב, יש משרדי נוטריונים בסמוך לסניפי בנקים והאגרה היא אחידה, כך שלא תצטרכו לרוץ במיוחד. עלות הנוטריון כ-200-300 שקלים (תלוי במספר הלווים).
ד. ביטוחים: עליכם להעביר לבנק שני ביטוחים: חיים ומבנה. כעקרון, אינני ממליץ לעשות ביטוח דרך הבנק, שכן עלותו יחסית יקרה.
ה. תצהיר דירה יחידה: הבנק ידרוש שתחתמו בפני עורך דין על תצהיר שזו הדירה היחידה שלכם ובמקרה שהיא לא, אז הבנק ידרוש שתחתמו על תצהיר שאתם מתכוונים למכור את דירתכם הנוכחית בתוך 24 חודשים (בדירה להשקעה – אין צורך לחתום על תצהיר זה).

המשימות שאינן תלויות בלווים:

א. קבלת ההון העצמי: המוכרים יצטרכו לחתום על מסמך רשמי של הבנק ובו הם מאמתים כי שילמתם להם כבר כסף על חשבון הדירה ובאילו סכומים. מסמך זה יאומת על ידי עורך דינם של המוכרים.
ב. כתב התחייבות: זהו מסמך שבו מתחייבים המוכרים ועורך דינם למספר דברים מול הבנק, כמו למשל התחייבות להחזיר לבנק את כספי המשכנתה במידה והעסקה תתפוצץ בכל שלב שהוא ועוד.
ג. לאן להעביר את הכסף: חתימת המוכרים על מסמך של הבנק, שבו יירשם לאיזה חשבון בנק יועברו כספי המשנכתה ולהוכיח שחשבון זה אכן על שם המוכרים (בדרך כלל מבקשים צילום של צ'ק מבוטל).
ואז, הכדור שוב חוזר אליכם:
לאחר שקיבלתם את כתב ההתחייבות של המוכרים, עליכם לגשת לטאבו ולרשום לטובת הבנק הערת אזהרה. בטאבו יחזירו לכם עותק אחד של כתב ההתחייבות ובנוסף אליו יוציאו נסח טאבו עדכני כשהבנק שממנו לקחתם משכנתה מופיע גם הוא בנסח הטאבו, יחד איתכם.
זהו. את כל המסמכים שציינתי למעלה, אתם מחזירים (מקוריים) לבנק ומשם, הבנקאי יעביר את הניירת לבחינה סופית, שרק לאחריה, ישוחררו כספי המשכנתה.
את כל זה יש להספיק תוך 24 ימים קלנדריים (כולל סופ"שים, חגים וכו'), זמן די סביר להשלמת כל המשימות.
זה אולי נשמע ארוך ומייגע, אבל בהחלט ישים. עשו את זה לפניכם ויעשו את זה גם אחריכם.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: