יום שבת, 16 בנובמבר 2019, י"ח חשון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

עזרה מההורים

השבוע סיימתי לטפל במשכנתה של ורדית ואוהד | זוג עם הכנסות גבוהות מאד אבל הייתה להם בעיה אחת: לא היה להם מספיק הון עצמי מינימלי לרכישת דירה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

מי שעוקב אחרי הטור שלי כבר יודע שבכדי לקבל משכנתה, נדרש להגיע עם מינימום הון עצמי בגובה 25% משווי הדירה, או 10% במידה ומדובר ב'מחיר למשתכן'. לוורדית ואוהד (שמות בדויים) היו בסך הכול 270,000 שקלים שהצליחו לחסוך. הם מחפשים למעלה מ-8 חודשים דירה והרגישו בעננים כשמצאו (לגמרי במקרה) דירה שעונה בדיוק על ציפיותיהם... עלות הדירה עומדת על 2.15 מיליון שקלים. חישוב מהיר הראה שחסרים להם כ-270,000 שקלים נוספים, בכדי שהבנק יאשר וישלים את שאר כספי הרכישה ממשכנתה.
ההכנסה של בני הזוג כמו שאמרתי גבוהה מאד: אוהד מנהל מכירות בחברה גדולה והכנסתו נטו (כולל בונוסים) היא 23,000 שקלים, ורדית היא עוזרת מנכ"ל ומשתכרת כ-9,200 שקלים. לזוג יש שני ילדים קטנים, ואין להם הלוואות.
כשנפגשתי איתם הם הגיעו יחד עם הוריה של ורדית וכשהבנתי שחסרים 270 אלף שקלים העליתי רעיון: להוריה של ורדית יש נכס בבעלותם ללא משכנתה, לכן ניתן שימשכנו את דירתם בסכום שחסר לזוג הצעיר, ומי שישלם בפועל את המשכנתה של ההורים הם הזוג הצעיר. הראיתי להם סימולציה פשוטה: על ה-270,000 שקלים שההורים ילוו מהבנק, יהיה ההחזר החודשי כ-1,800 שקלים, ואילו על המשכנתה שוורדית ואוהד ייקחו על הדירה שלהם יהיה החזר חודשי של כ-8,000 שקלים. כלומר, הם ישלמו קצת פחות מ-10,000 שקלים בחודש משכנתה.
לקחו כמה דקות עד שכולם 'עיכלו' את הרעיון. למשכן דירה של ההורים? להתחיל את החודש עם התחייבות של 10,000 שקלים? נשמע די מלחיץ, חשבו כל הנוכחים.
צריך להפריד בין סיכון מחושב לבין מחשבה מסוכנת, אמרתי. נכון שזה החזר גבוה יחסית אבל אם תחשבו לרגע – ההכנסות שלכם הם למעלה מ-30,000 שקלים, ואילו ההחזר החודשי של כל המשכנתאות אינו עובר שליש מסך הכנסות משק הבית. הראיתי להם גם איך ניתן לנהל תקציב משפחתי חודשי עם היתרה. בכדי לא להטריד את ההורים בהחזרים החודשיים נתכנן את זה כך שהוראת הקבע תרד מהחשבון של הזוג הצעיר, ואילו משכון הדירה של ההורים ישמש אך ורק השלמת ההון העצמי הנדרש (בפועל ההורים לא משלמים דבר).
ברגע שירדנו לפרטים, הבינו כולם שהשד אינו נורא כל כך: בהחלט אפשר להתנהל כלכלית עם הכנסה פנויה של 20,000, וההורים בשמחה הסכימו לסייע במה שנדרש (שכחתי לציין שהמשפחה הצעירה גרה ביחידת הדיור של ההורים).
המסר שאני רוצה להעביר לכם הוא שלכל בעיה יש פתרון, רק צריך לדעת איך לחשוב מחוץ לקופסה.
בתחילת חודש אוגוסט בני הזוג אמורים לקבל את המפתח לביתם החדש. איזה כיף לדעת שעוד זוג מימש את החלום!

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: