יום חמישי, 28 במאי 2020, ה' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

מחזור משכנתה

מתברר שלעתים, ההחלטה הטובה ביותר שניתן לקבל בנוגע למשכנתה, היא דווקא לקחת אותה מחדש | לא כמשכנתה שנייה, אלא כמחזור שלה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

משכנתה תמיד הייתה אחד הדברים המסובכים שכל התעסקות בה מתישה ומעדיפים לסיים איתה כמה שיותר מהר. מדובר לרוב בסכומי כסף גדולים, שיכולים לדון את התא המשפחתי הממוצע לחודש נוח מבחינה פיננסית או לחודש שנסגר בקושי והוא דחוק מאוד מבחינת ההוצאות לעומת ההכנסות. מתברר שלעתים, ההחלטה הטובה ביותר שניתן לקבל בנוגע למשכנתה, היא דווקא לקחת אותה מחדש. לא כמשכנתה שנייה, אלא כמחזור שלה.
מה המשמעות של מחזור המשכנתה שלי?
מחזור משכנתה מאפשר למעשה לסלק את המשכנתא הנוכחית, עם התנאים החלים עליה, הריבית שנקבעה לה, האורך שנותר לה וכל שאר הפרמטרים עליהם חתמתם לפני כמה שנים, כשקניתם את הנכס. במקומה, תיקחו אחת חדשה, עם תנאים חדשים, אולי אפילו מבנק אחר. כמובן שהשאיפה היא לקבל תנאים טובים יותר ולהקל על הנטל הכלכלי. מחזור נכון של המשכנתה יכול, אם כך, להניב במרוצת השנים חיסכון עצום של עשרות אלפי שקלים ויותר, על ידי התאמה נכונה של תנאיה ליכולותיכם וצרכיכם באותו הרגע.
למה כדאי לי בכלל למחזר את המשכנתה?
היתרון הראשון והבולט ביותר של מחזור משכנתה  הוא כמובן פוטנציאל החיסכון. מומלץ מידי כמה שנים לבדוק את הריבית שמציעים בנקים שונים על משכנתה דומה לשלכם, ולהשוות אותה לסכום אותו אתם משלמים היום. חשוב גם לעמוד על היכולת הפיננסית שלכם בימים אלו לעומת היכולת שהייתה לכם בתקופה בה לקחתם את המשכנתה בפעם הראשונה. אם אתם שוקלים למחזר את המשכנתה שלכם, כדאי שתנסו גם ליצור מעין תחזית מדויקת ככל הניתן של היכולות הכלכליות בשנים הקרובות כדי להחליט מה מתאים לכם ביותר.
איך עושים את זה?
אם החלטתם שמחזור המשכנתה יניב לכם חסכון, עליכם ראשית לפנות לבנק ממנו לקחתם את המשכנתה ולבקש ממנו הצעה חדשה שתתאים למצב שלכם כיום. לצד זאת, יש לפנות למספר בנקים אחרים ולבקש הצעות דומות. אחרי שהחלטתם על ההצעה המשתלמת ביותר, הבנק שהציע אותה יוכל לעזור לכם בהיפטרות מהמשכנתה הקיימת ומעבר לזו החדשה.
אז למה אף פעם לא שמעתי על זה קודם?
בוודאי שאלתם את עצמכם, למה הבנק שלכם לא מציע לכם את האפשרות הזו, למחזר את המשכנתה ולהתאים אותה לצרכים הנוכחיים שלכם? ובכן, מתוך חשש שתמצאו תכנית טובה יותר בבנק אחר, בנקים רבים מעדיפים לשמור על היכולת הזו בשקט. כדאי גם שתדעו שלרוב, כשתתעמתו עם הבנק אם תרצו למחזר את המשכנתא, יאמרו לכם שעדיף להישאר עם התכנית הנוכחית. בין אם בגלל קנס יציאה שעשוי להפוך את העניין ללא כדאי או סיבה אחרת. הדבר עשוי להיות נכון, אבל כדאי לבדוק בעצמכם ולא להאמין לבנק בעיניים עצומות.
איפה האותיות הקטנות?
לפני שאתם חותמים על משכנתה בתנאים חדשים בבנק אחר, כדאי לוודא איך ייראה התהליך עצמו מול הבנק. לרוב, יש צורך בשמאי שיעריך מחדש את שווי הנכס, תשלום אגרות למיניהן ושימוש בשירותים נוספים שמן הסתם, יעלו עוד כסף. חשוב לקחת את כל אלו בחשבון, ורק אם החישוב הסופי מראה על חיסכון של לפחות 40,000 שקלים ומעלה – שווה לכם למחזר את המשכנתה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: