יום רביעי, 29 בינואר 2020, ג' שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

לא להתעלם מכלום

גם אם יש לכם חשבון בנק צדדי, כדאי שתעקבו אחריו | לעולם לא תדעו לאלו 'הפתעות' הוא יכול לגרום

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

רוצה לספר לכם על גדי (שם בדוי) שסיימתי לטפל בו בתיק משכנתה מורכב לפני שבועיים. גדי הוא מהנדס תוכנה שהגיע אליי בבקשה שאוציא לו משכנתה כי "יש לו בעיות" והבנקים לא מוכנים לתת לו משכנתה.
ביקשתי מגדי שיוציא לי "דו"ח נתוני אשראי" וכן פירוט דפי בנק במטרה להבין את חומרת הבעיה ובבדיקה שערכתי גיליתי כי אכן, ללקוח נתונים שליליים בדו"ח נתוני האשראי. כשבדקתי את דפי החשבון בכדי להבין מה מהות החריגה, גיליתי כי בסך הכול מדובר בחריגות מזעריות של כמה עשרות שקלים שבגינן החזירו לו חיובים כאשר העמלה על כל החזר חיוב כזה היא 53 שקלים בתוספת התראה שלילית בדו"ח נתוני האשראי.
רק לאחר מאמצים מרובים והפעלת לחצים על הבנקים, הצלחתי לאשר לגדי את המשכנתה המבוקשת.
כששאלתי את גדי, למה לא היה במעקב שוטף על החשבון שלו? הוא ענה לי, שזה לא החשבון העיקרי ולכן הוא גם לא ביקש בו מסגרת אשראי. אגב, באותו זמן שחזרו לו חיובים וצ'ק על סכומים מגוחכים, הוא היה ביתרת זכות של עשרות אלפי שקלים בחשבונו העיקרי, אבל הוא פשוט לא בודק את החשבון הזה באופן יומיומי והוא יודע באופן כללי יש שם מספיק כסף והוא לא חלם שחריגה כזו קטנה תוביל לבלגן כל כך גדול.
למרבה הצער, הוא לא היחיד שחושב כך, והוא לא היחיד שחוזרים לו צ'קים בגלל חוסר של עשרות שקלים. הוא גם אינו היחיד שפונה אליי לאחר שקיבל סירוב לקבלת משכנתה מהבנק והוא על סף הפרת חוזה של הדירה שרכש.
אז בואו ניתן כאן מספר דגשים:
א. חובה לעשות מסגרת אשראי לחשבון, גם אם אין בה צורך, כדי שבמקרה הכי גרוע שתחרגו בטעות, לא יחזרו לכם צ'קים או חיובים ותגרמו לעצמכם נזק בדירוג האשראי שלכם.
ב. אין היגיון להיות עם חשבון בנק שאינו פעיל. רוצים לעבור בנק? אל תשאירו את החשבון בבנק הקודם ללא פעילות, גם אם כיום יש לכם שם מסגרת אשראי. לאחר רבעון שלא תעבירו משכורת הבנק יבטל באופן חד צדדי את מסגרת האשראי ואתם מסתכנים בחריגה, החזרת צ'קים ורישום שלילי בדו"ח נתוני האשראי.
ג. אם אין לכם מסגרת אשראי, אל תכנסו למינוס אפילו לא ליום אחד, כי גם אם היום אתם חורגים והבנק לא עושה כלום, זה לא אומר שהבנק לא יכול פתאום 'להתהפך' ולהחזיר לכם במכה אחת 10 צ'קים ולהפוך את החשבון שלכם למוגבל, דבר שיהרוס לכם את הסיכוי לקבל אשראי כלשהו בשנים הקרובות. הדבר רלוונטי גם למי שיש מסגרת אשראי. חשוב להקפיד לא לנצל אותה עד הסוף ולהשאיר סוג של מרווח בטחון.
ד. גם אם חזרו לכם צ'קים או חיובים בחשבון, והבנק מסרב לתת לכם הלוואה או משכנתה, זה לא סוף פסוק ויועץ מקצועי יוכל לסייע לכם לקבל משכנתה מהבנק.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: