יום רביעי, 29 בינואר 2020, ג' שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

אישור עקרוני מהבנק

מה זה בעצם אישור עקרוני מהבנק? על כך ועל דברים חשובים נוספים: בשורות הבאות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

האישור העקרוני מאפשר לנו אישור לכך שהבנק למשכנתאות מוכן לתת לנו את סכום המשכנתה שאנחנו מבקשים לרכישת הדירה. האישור העקרוני מבוסס על הכנסות הלווים, הפרטיים האישיים והיסטוריית האשראי. עם זאת, קיימת התייחסות לאזור הרכישה, סכום הרכישה ואחוז המימון הנדרש. האישור העקרוני מאפשר לנו לחפש נכס בסכום (ולפעמים גם באזור) שאושר בבנק למשכנתאות.
יש לזכור, כי הנכס שאנחנו מחפשים עתיד להיות ביתנו בשנים הקרובות ועל כן, הוא צריך להתאים למקום העבודה, לחינוך ואף למשפחה. זוגות צעירים רבים שוכחים, שמגורים ליד ההורים יכול להוות חיסכון משמעותי בשמירה על הילדים.
בשלב בו מצאתם את בית החלומות ועורכי הדין שלכם ושל הצד השני מתחילים במשא ומתן על מחיר ותנאי הרכישה, כדאי שתעבירו את העתק חוזה רכישה ואת נסח הטאבו/ אישור זכויות של הנכס הנרכש, לאישור הבנק.
למה? מפני שהבנק למשכנתאות 'שותף' שלכם לעסקת הרכישה והוא עלול לאשר לכם משכנתה אך לא על הנכס שבחרתם. הסיבות לכך יכולות להיות טיב הנכס, הערת אזהרה מיוחדת על הנכס, ואף סעיפים כגון פיצוי מוסכם בהסכם הרכישה. לדוגמה: בבקשה של 75% מימון, לרוב הבנק לא מאשר משכנתה על דירות בקומה רביעית בבניין שאין בו מעלית.

התמהיל שלנו למשכנתה

בבנקים למשכנתאות קיימים מסלולים רבים, כאשר בכל מסלול קיימים יתרונות ואף חסרונות שעלולים לגרום לשינוים בהחזרים החודשים ואף להחזר כולל גבוה לבנקים למשכנתאות. לווים, אשר לא קובעים מראש את תמהיל המשכנתה על בסיס הצרכים, תוך כדי הבנה מלאה של מסלולי המשכנתה, לוקחים סיכון שעתיד לעלות עשרות אלפי שקלים. תמהיל המשכנתה המותאם מועבר לבנקים למשכנתאות והבחירה בבנק תהיה על בסיס הריבית הנמוכה ביותר שתתקבל. במשכנתא של 650,000 שקלים לתקופה של 25 שנה, ההבדל בין 0.1% במשכנתא יכול להגיע להבדל בהחזר הכולל של 15,000 שקלים.

פתיחת תיק משכנתה בבנק

ביום החתימה על תיק המשכנתה תתבקשו להגיע עם תעודות זהות וכל המסמכים המקורים והעדכניים שמסרתם בשלב האישור העקרוני בצירוף חוזה רכישה מקורי. תהליך החתימה על תיק המשכנתה מחולק לחתימות ובטחונות, הבנק יעביר לכם במעמד הפגישה 'טופס טיולים' על מנת שתוכלו לעקוב בצורה מסודרת על השלבים והמשימות עד לקבלת כספי המשכנתה.
תיק המשכנתה מורכב בעיקרו משעבוד הבטוחה. הבנק מבקש לשעבד את הזכויות של הלווים בנכס הנרכש לטובתו (ברשם המשכונות) ולרשום הערת אזהרה בנסח הטאבו/ אישור זכויות לטובת הבנק, עם זאת, הבנק ידרוש מהלווים להזמין שמאי בעלות מסובסדת לצורך קביעת שווי הנכס. חלק מהמשימות שנדרשים הלווים כולל אישור קבלת תשלום הון עצמי והתחייבות לרישום משכנתה מהמוכרים ומעורך הדין וחתימת הלווים על ייפוי כוח נוטריוני לטובת הבנק למשכנתאות.
מסמכי הביטחונות המועברים בחזרה לסניף הבנק, מועברים למחלקת הביצוע של הבנק לצורך בדיקתם ואישורם. מיד לאחר האישור הסופי של התיק יהיה ניתן להעביר את כספי המשכנתה למוכרים (בצ'ק או בהעברה בנקאית).

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: