יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

ריביות המשכנתה בשפל: מה המשמעות?

כשמזכירים את המילה משכנתה, ישר חושבים 'חתונה עם הבנק' למשך ה-25 שנים הבאות, בלי יכולת לזוז ימינה או שמאלה | אבל זה לא בדיוק ככה: זה מה שהבנק מאד רוצה שתחשבו...

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

בשבוע שעבר סיימתי לטפל בלקוחות, שלקחו משכנתה לפני כ-10 שנים, שלא בדיוק הבינו למה מתכוונים כשמדברים על מיחזור משכנתה. כשבני הזוג העבירו לי את היתרה העדכנית שנשארה להם במשכנתה, הנתונים היו מכעיסים מאד:
כשרכשו את הבית, הבעל והאישה לקחו משכנתא מהבנק בסך 760,000 שקלים לתקופה של 25 שנים, והסתמכו על ה'טיפים' שקיבלו מהבנקאי שלהם. "למה לכם לקחת סיכונים?", שאל. "ממליץ לכם לקחת את הרוב בריבית קבועה, וככה תוכלו לישון בשקט שאין לכם הפתעות...". באמת?
נכון להיום, ולאחר ששילמו במשך 10 שנים החזר חודשי של כ-4,400 שקלים מדי חודש, נדהמו בני הזוג לגלות שיתרת המשכנתא עומדת על 620,000 שקלים, כלומר, 140,000 שקלים פחות ממה שלקחו. הבעל אמר לי "בחישוב מהיר, כל השנים האלו שילמנו בערך עד עכשיו כ-530,000 שקלים והחוב שלנו ירד רק ב-140,000 שקלים?".
כששאלתי אותו האם הוא בדק את המשכנתה שלו אחת לשנה (כפי שמומלץ, אגב) , הוא ענה לי שניסה לבדוק כמה פעמים אבל המידע שקיבל מהבנק היה כל כך מבלבל ולא ברור, ובנוסף, העומס היומיומי לא מאפשר לו את זה: בנקודה הזו האישה התערבה ואמרה לי שלפני שפנו אליי היא בעצמה יצרה קשר עם הבנק שלה ובדקה אפשרות למיחזור המשכנתה. "חבל לך למחזר, יש לך קנסות מאד גבוהים שלא שווה לגעת במשכנתה", ענו לה בבנק. 41,498 שקלים ליתר דיוק. וזה נתון שמאד מרגיז!
אתם יכולים לתאר לעצמכם את התסכול שבני הזוג חוו באותו הרגע. בפגישה ביררתי את הצרכים הפיננסים של בני הזוג, ועל ידי כך בניתי להם מספר הרכבי הלוואה שמותאמים לפרופיל הפיננסי שלהם ופתחתי מיד במשא ומתן עם הבנק שלהם ועם עוד בנקים. כצפוי, בנק לאומי לא התייחס לבקשת המיחזור בהתחלה ונתן הצעה לא תחרותית ביחס לשאר הבנקים, וכשסיימנו לעשות את הבדיקות, בנק אחר נתן הצעה שמוזילה את ההחזר לבני הזוג גם ב-340 שקלים לחודש, גם קיצור של 4 שנים במשכנתה וגם חיסכון לאורך התקופה של כ-135,000 שקלים.
כשהבנק הבין שהלקוחות שלו עומדים לעזוב אותו, הוא יצר קשר מיידי איתם ואמר שמוכן להתחרות על כל הצעה שיקבלו. אבל זה היה כבר מאוחר מדי. בני הזוג לא רצו בכלל לשמוע מהבנק שלהם היות והרגישו שהוליכו אותם שולל כל הזמן הזה.
תבינו, האינטרס של הבנק הוא להרוויח כמה שיותר, והוא מנצל את חוסר ההבנה של הלקוח ונותן לו הצעה שמעצימה את רווחי הבנק. ממליץ לכולכם ליצור קשר עם הבנק שלכם ולבקש ממנו דו"ח יתרות משכנתה עדכני (שולחים לכם בפקס מיידי וזה לא כרוך בעמלה).
לרשותכם מספרי הטלפון של הבנקים: הפועלים *2401, דיסקונט *2009, מזרחי-טפחות *8860, לאומי *6062, הבינלאומי *3533, בנק ירושלים *5726.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: