יום שישי, 14 באוגוסט 2020, כ"ד אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

רגע לפני המפולת

ברגעים הקשים אנשים חוששים לפנות לייעוץ משום שהם חושבים שאין פתרון אלא לקחת עוד ועוד הלוואות ואולי ככה הבעיה תיפתר | לצערי, זה לא עובד ככה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

"היי שרון, קיבלתי עליך המלצה, ורציתי להתייעץ לגבי המשכנתה הקיימת שלנו", כך התחילה השיחה ביני לבין טל (שם בדוי, כיתר השמות במאמר). קבענו יום ושעה וכשהגעתי לפגישה הבנתי שיש משהו נוסף שטל לא מספר לי.
ככל שהפגישה התארכה, הצלחתי לקבל את התמונה הכוללת, שהיתה, איך נאמר, לא בדיוק אופטימית: הוא ואשתו לקחו על עצמם משכנתא גבוהה מאד של כ-920,000 שקלים. החזר חודשי של 4,700 שקלים ועם הכנסות של 14,500 נטו, לבני הזוג יש ילד אחד ועוד אחד בדרך, ואחרי ניתוח מהיר של העובר ושב שלהם הם צוברים גירעון חודשי של כ-1,000 שקלים (מוציאים יותר מאשר מכניסים).
בהרבה מקרים דומים שנתקלתי בהם, הבעיה לא ממש מתגלה ישר בהתחלה אלא היא 'צומחת' לאט לאט: הפלוס בחשבון הולך ופוחת, משם הפלוס הופך למינוס בחשבון העו"ש, תכניסו לסיפור הוצאות לא מתוכננות (החלפת ראש מנוע).
ואז זה מגיע: שיחת טלפון מהבנק.
"הי טל, החשבון חורג ב-1,500 שקלים", אומרת הפקידה מעברו השני של הקו, ומנסה לפתור את הבעיה בלקיחת הלוואה קטנה של 10,000 שקלים לכיסוי המינוס, ואתם כבר יודעים מה קורה מכאן, נכון? מצב פיננסי שמדרדר, ונכון להיום בני הזוג חייבים קרוב ל-25,000 שקלים + משכנתה. וההחזר החודשי של הכל? הוא כבר עבר את רף ה-5,300 שקלים...
פגישה לא פשוטה, הרגש משתלט על השכל, ועולות שאלות כמו "איך ממשיכים מכאן? חוששים שלא נעמוד בהחזרי המשכנתה והבנק יעקל לנו את הבית...".
קשה לנתק את הרגש מהשכל אבל אחרי תיאום ציפיות מאד מדויק, התחלנו לעבוד: ראשית, פניתי לבנק לברר לעומק את מצבם הכלכלי. למרבה המזל הם פנו אליי רגע לפני שהחמצן הפיננסי שלהם אזל. הסברתי לבנק בדיוק את מצבם, והתחלתי במשא ומתן לאפשר להם מרווח נשימה פיננסי. הבנק שלהם לא מיהר להוזיל להם את המשכנתה, אבל הבין מאד מהר שאם לא ילך צעד אחד לקראתם, משק הבית של טל ומשפחתו ייכנס לפשיטת רגל.
הגעתי עם הבנק להסכמה עקרונית להוריד להם את ההחזר החודשי במשכנתא בכ-310 שקלים ועל המשכנתה הקיימת לקחת הלוואה נוספת ל-15 שנים בכדי שבני הזוג יפרעו את כל ההלוואות היקרות והרבות שלקחו, כך שבסופו של התהליך, ההחזר החודשי של בני הזוג יהיה כ-4,800 שקלים כל חודש.
כשחזרתי וישבתי שוב עם בני הזוג והראיתי להם את התוצאות לקחנו החלטה קשה אך ישימה: סוגרים חודש ללא מינוס. פרסנו את כל ההוצאות השוטפות והבנו כיצד להתנהל ברמה השבועית וברמה החודשית.
"תאמין לי, שרון, בהתחלה זה נראה שאין מוצא והכל סוגר עליך, אבל עם פעולות פשוטות מדהים לראות שהפתרון לא רחוק כל כך", אמרה לי אפרת, אשתו של טל בסיומו של התהליך.
ברגעים הקשים אנשים חוששים לפנות לייעוץ משום שהם חושבים שאין פתרון אלא לקחת עוד ועוד הלוואות ואולי ככה הבעיה תיפתר. לצערי, זה לא עובד ככה.
העצה שלי לכל אותם אנשים: משק הבית שלכם צריך להתנהל כמו כל עסק: מעקב שוטף של חשבון הבנק ותזרים המזומנים, וכשאתם נתקלים בבעיה, אפשר ורצוי ליצור קשר עם יועץ משכנתאות שיוכל לתת לכם מגוון פתרונות יצירתיים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: