יום שישי, 10 באפריל 2020, ט"ז ניסן ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

יש כסף, אין משכנתה

חסכתם שקל לשקל, הגעתם לרף ההון העצמי הנדרש ונתקלתם בסירוב מהבנק | מדוע?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

"היי, מדבר אורן מהמשכנתאות, צר לי לומר שהבנק עבר על הניירת שלכם ועל סמך הנתונים הבנק לא יכול לתת לכם משכנתה".
ככה התחילה הפגישה של מירב ואלעד (שמות בדויים) בבנק, אחרי שהמתינו יותר משבוע שהבנקאי יתאם איתם פגישה.
אלעד התחיל עבודה חדשה לפני כשלושה חודשים, ומירב עמדה לסיים את חופשת הלידה ולחזור למקום עבודתה. אחרי ארבע שנים בהן גרו בשכירות, ולמרות זאת הצליחו לחסוך שקל לשקל והגיעו לרף המינימלי של ההון העצמי הנדרש לדירת חלומותיהם. הם שכרו את שירותיו של מתווך וביקרו בחמש דירות שונות עד שמצאו את הדירה שהתאימה בדיוק לצרכים שלהם. ואז, בישורת האחרונה לפני החתימה על חוזה הרכישה, כשבאו לבנק לברר על משכנתה, קיבלו את הבשורה היבשה הזו שלמעשה הורידה לטימיון את כל ההשקעה שעשו עד כה.
הבוס של אלעד המליץ לו ליצור איתי קשר בכדי שאנסה לעזור לו. נפגשתי עם בני הזוג, ולאחר שהבנתי את הצרכים הפיננסיים שלהם מהמשכנתה, התחלתי במשא ומתן מול הבנקים. מטבע הדברים פניתי לבנק שבו הם קבעו פגישה ונענו בשלילה. "הסברתי לאלעד שאין לו מספיק ותק במקום עבודתו ולמירב אין הכנסות כרגע ולכן הבנק אינו יכול לאשר להן את המשכנתה", אמר לי הפקיד בטון קר.
מה שנכון נכון. אם מסתכלים על תמונת המצב העכשווית שלהם, באמת קשה לתת משכנתה על בסיס נתונים שכזה. אבל לצערי, הבנק לא השכיל לראות את התמונה הרחבה. הרי מירב תחזור לעבודה ותרוויח את אותה המשכורת, ואילו אלעד ימשיך לצבור ותק ובמקום העבודה החדש, כך שאין שום סיבה לבנק לחשוש. קיבלנו מכתב ממקום עבודתה של מירב שמאשר את חזרתה לעבודה בסיום חופשת הלידה ובמקביל הצעתי לבנק, שלתקופה הקרובה יכניסו בני הזוג את אחד ההורים כערב למשכנתה, עד שאלעד יצבור ותק של לפחות שנה. "לאחר שיצבור ותק תעסוקתי, נוכל להוציא את הערב מהמשכנתה היות ובני הזוג יהיו מסוגלים לשלם את ההחזר החודשי של המשכנתה בכוחות עצמם", אמרתי בבנקים שאיתם ניהלתי משא ומתן.
כל התהליך של קבלת האישור למשכנתה עם הערב לקח כשבוע (השלמת תלושי שכר, מצב עובר ושב בנקאי וכדומה), ולמזלם של בני הזוג, הדירה, שממנה התלהבו ואותה רצו לרכוש, עדיין היתה זמינה עבורם. 
לצערי, אני נתקל בלא מעט מקרים כאלה: הפקיד לא הבין את העסקה עד הסוף ולכן לא נתן אישור... הסניף לא ידע לתת פתרון יצירתי למצבים מורכבים ובמחי יד ניפץ לעוד זוג צעיר את החלום הישראלי להיות בעלים של דירה.
הפתרון? פשוט. בעסקה הכי חשובה של משק הבית, מומלץ ואף כדאי להיעזר ביועץ משכנתאות שילווה יחד עם בני הזוג את כל התהליך: הבנת הצרכים, תיאום הציפיות מהמשכנתה, ניהול משא ומתן יעיל מול הבנקים וליווי עד לקבלת כספי המשכנתה.
או כמו שמירב אמרה לי בסוף התהליך "אם רק הייתי נעזרת בך לפני, הייתי חוסכת לעצמי לא מעט עוגמת נפש ולחץ מיותר...". ת'כלס? צודקת.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: