יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

רשימת מטלות

מה יש לעשות כדי שלא ישתנו תנאי המשכנתה לרעתכם?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

בדקתם, למדתם, גלשתם, הייתם בפורומים שונים באינטרנט, ולבסוף הצלחתם לקבוע את תמהיל המשכנתה שנראה לכם מתאים ניהלתם משא ומתן על תנאי המשכנתה והחלטתם איזה בנק ייתן לכם את המשכנתה. מ-צ-ו-י-ן... עשיתם צעד גדול מאד לקביעת עתידכם הכלכלי.
כעת הבנק נותן לכם אישור קבוע למשכנתה לאחר שבדק את כל הנתונים הפיננסיים שלכם (משכורות, עובר ושב ועוד). האישור של הבנק כולל גם אישור לתנאי המשכנתה (ריביות וכו'), תקף ל-24 ימים. כלומר, ישנם 24 ימים אשר בתוכם נכללים סופי שבוע, חגים וכו' לסיים את כל המטלות אשר נתן לכם הבנק כתנאי לקבלת כספי המשכנתה.
ישנה חשיבות גדולה מאד לסיום התהליך וקבלת הכסף במסגרת 24 הימים. לאחר 24 הימים יכול הבנק לשנות את תנאי המשכנתה. בזמן שינוי הריביות (לרוב לרעת הלווים), הבנק כבר יודע שסיימתם חלק גדול מהתהליך, יש לכם תאריך יעד למתן הכסף למוכרים, ואין לכם כוח להתחיל מהתחלה את כל התהליך בבנק אחר.
כלומר: אחרי 24 ימים, הבנק יכול לשנות את התנאים ואתם לקוח שבוי. מצב לא טוב.
כדי להימנע ממצב זה אני מציע לכם לנקוט בפעולות הבאות לפי הסדר. ראשית בצעו את הפעולות שזמן הביצוע שלהן אינו תלוי רק בכם:
א. ודאו שלשני בני הזוג יש תעודת זהות כולל ספח. אם חסר, השלימו במשרד הפנים. ישנם רבים שמסתמכים על רישיון הנהיגה כתעודה מזהה. הבנק דורש תעודת זהות + ספח לכל אחד מהלווים.
ב. תאמו עם שמאי של הבנק ביקור בדירה. אם שמאי אחד מהרשימה אינו זמין, עברו מיד לשמאי הבא. זיכרו שלשמאי לוקח 3-4 ימי עבודה כדי להכין את השמאות. 
ג. צרו קשר עם חברת ביטוח אותה בחרתם מראש והגישו הצהרות בריאות ואת תנאי המשכנתה לצורך קבלת ביטוח חיים וביטוח מבנה. לחברת הביטוח לוקח מספר ימים להכין את פוליסות הביטוח ולהעבירו אליכם. 
ד. החתימו את המוכרים בנוכחות עורך הדין שלהם על מסמכי השעבוד. המוכרים נותנים לכם ייפוי כוח לרשום הערת אזהרה על הדירה שלהם.
ה. בקרו ברשם המשכונות ובטאבו וקחו משם את המסמכים הדרושים. שימו לב מומלץ בחום לשלם את כל העמלות באינטרנט לפני הביקור בטאבו וברשם המשכונות. הביאו עמכם את הקבלה המודפסת.
ו. ליד משרדי הטאבו יש בדרך כלל משרד של נוטריון. תוכלו לשאול על כך את השומר בטאבו. החתימו אצל הנוטריון את המסמכים הדרושים. שני בני הזוג צריכים להיות נוכחים בעת חתימת הנוטריון. חתימתכם אצל הנוטריון מאפשרת לבנק לרשום הערת אזהרה לטובתו במידה ולא עשיתם זאת אתם.
הבנק דורש לסיים את כל 'טופס הטיולים' שלו ב-24 ימים. עם קצת נחישות תוכלו לסיים זאת בזמן קצר יותר. זה המקום שוב להדגיש שכל איחור בקבלת הכסף עקב אי מילוי דרישות הבנק עלול לעלות ביוקר: או בעליית הריבית או חלילה, בהפרת החוזה מול המוכרים.
לעיתים אנו חושבים שהבאנו הכל ורק מול פקיד הבנק מסתבר שחסר משהו. דאגו לא להגיע ביום האחרון כדי שתוכלו לתקן ריג'קטים, במידה ויהיו.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: