יום חמישי, 02 ביולי 2020, י' תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

ריבית המשכנתאות

כדאי לדעת: ריבית המשכנתאות היום בכלל וריבית מסלול הפריים בפרט מאד נמוכות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

בשל המצב שנוצר, קרו למעשה שני דברים: הריבית שאנו מקבלים על החסכונות שלנו נשחקה כמעט לגמרי, ובמקביל, התחילה התעוררות ברכישות נדל"ן - הן על ידי משקיעים והן על ידי זוגות צעירים - שניצלו את הריבית הנמוכה והצליחו לקבל משכנתאות עם החזר חודשי נמוך ובר השגה.
אבל, בחיים כמו בחיים, מה שיורד – בסוף גם עולה. והרבה לווי משכנתאות, לא מבינים שלמעשה שליש בממוצע מהמשכנתה שלהם, שנלקח במסלול הפריים מהווה עבורם סיכון מאד גדול.
גם הבנקים מבינים שישנו סיכון גדול בזה, אבל במקום לבוא ולהזהיר את הלווים בצורה גלויה, הם פשוט מחתימים אותם על מסמך לקוני שהלווים כביכול קיבלו הסבר לסיכון.
אז מה כל כך מסוכן בפריים? מכיוון שהוא נמצא בשפל היסטורי וישנו סיכוי שמכאן הוא רק ילך ויעלה, הסיכון הטמון בעליית ריבית הפריים הוא עלייה בגובה ההחזרים החודשיים. למי שלא כל כך מבין איך, הנה דוגמה מספרית:
נניח ולקחנו משכנתה של 900,000 שקלים, ומיקסמנו את מסלול הפריים (שניתן לקחת ממנו עד שליש מגובה המשכנתה) לסכום של 300,000 שקלים. נניח שקיבלנו במסלול זה פריים מינוס 0.6% כלומר 1.15% (נכון להיום ריבית הפריים עומדת על 1.75%). ההחזר החודשי שנשלם רק על מסלול זה מדי חודש יהיה 1,151 שקלים לתקופה של 25 שנים.
במידה וריבית הפריים תעלה ב-1.5%, שזה תרחיש הגיוני שיכול לקרות במהלך של שנה או שנתיים, ההחזר החודשי רק במסלול הזה יעלה מ-1,151 שקלים ל-1,369 שקלים, כלומר עלייה של 218 שקלים, עליה של כמעט 20% רק במסלול הזה. נכון שעל פניו, אף משפחה לא תקנה פחות אוכל אם ההחזר שלה יעלה ב-215 שקלים, אבל זו יכולה להיות רק ההתחלה. ותרשו לי לזרוק כאן נתון: בתחילת שנות ה-2000 ריבית הפריים היתה למעלה מ-10%, כך שתרחיש כזה בהחלט יכול לקרות. אמנם זה לא יקרה בן-לילה אבל יכול לטפס לשם בשקט בשקט.
שלא תבינו אותי לא נכון, אני לא נגד המסלול הזה וללקוחות שלי אני בהחלט משלב את המסלול הזה ביחד עם עוד מספר מסלולים, אבל אני כן לוקח בחשבון שאם אני נמצא מול זוג, שיכולת ההחזר החודשי שלו היא גבולית ביחס למשכורות ששניהם מכניסים, אני בהחלט לא לוקח את המקסימום שליש שניתן לקחת בפריים.
ומה עושים אם כבר מינפנו את עצמנו ולקחנו את כל מה שיכולנו במסלול זה?
משכנתה זה לא פרוייקט של 'שגר ושכח' ואחת לשנה חייבים לבחון ולבדוק אותה בדגש על היציבות בהחזרים החודשיים שלכם. אם שמתם לב שמגמת ריבית הפריים היא בעליה, פנו מיד לבנק ותבדקו אפשרות להמיר מסלול זה במסלול אחר.
שנה טובה ובהצלחה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: