יום רביעי, 30 בספטמבר 2020, י"ב תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זמן פיננסים במבשרת ציון

שרון ימטוביץ

הקפאת משכנתה

יום בהיר אחד נוחתת עליך בשורה כזו ומהר מאד אתה מתחיל להבין את ההשלכות שלה * לאחת ההשלכות קוראים "איך אני ממשיך לשלם משכנתה?"

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שרון ימטוביץ'

הכותב, שרון ימטוביץ', הוא יועץ משכנתאות מנוסה. לשיחת יעוץ ניתן ליצור קשר 050-8784790 או דרך שליחת הודעה ברשת הווטסאפ

"מה שלומך שרון? זוכר אותי? זה אבי (שם בדוי), נעזרתי בשירותיך אי שם ב-2011 ללקיחת משכנתה". בטח שאני זוכר. זוכר כל כך טוב שאפילו נקבתי בסניף שבו הוא ואשתו חתמו על המשכנתה... תוך כדי השיחה איתו אבי סיפר לי שאחרי ארבע שנים שעבד בסטארט אפ בהייטק, הוא קיבל לפני שבועיים הודעה שהסטארט אפ עומד להיסגר והחברה מפטרת את כל עובדיה. מצב לא נעים. יום בהיר אחד נוחתת עליך בשורה כזו ומהר מאד אתה מתחיל להבין את ההשלכות שלה. לאחת ההשלכות קוראים "איך אני ממשיך לשלם משכנתה?". איך מצליחים לשלם משכנתה רק עם משכורת אחת? איך מסתדרים עם כל ההוצאות מסביב?

דבר ראשון כשזה קורה מומלץ לבצע הערכת מצב: הכנסה המשותפת היתה כ-24,000 שקלים כאשר המשכורת של אבי היוותה קצת יותר מ-13,000 שקלים, ואם זה לא מספיק, עוד חצי שנה הבת שלו עתידה לחגוג בת מצוה והכל כבר כמעט סגור מבחינת האולם והחשש הגדול ביותר הוא איך עומדים בכל התשלומים הללו?

אחרי שקיבלתי את תמונת המצב דווקא הייתי אופטימי. למזלו של אבי, מרגע שלקח את המשכנתה ב-2011 הוא עמד בכל ההתחייבויות שלקח על עצמו: לא חרג ממסגרת העובר ושב, ושילם בזמן את המשכנתה, ולכן ניגשתי ישר לבנק שבו מתנהלת המשכנתה שלו והצגתי את הסיפור המלא בפני הפקידה.

"אני באמת רואה שהוא לקוח מצוין שמשלם את כל ההלוואות ללא כל פיגור. איך אתה רוצה שנמשיך מכאן?" היא שאלה אותי. הסברתי לה שכרגע אבי מחפש עבודה חלופית ואני מניח שעם הביקוש למקצוע שלו, תוך חודשיים–שלושה הוא ימצא עבודה חדשה, עם הכנסה פחות או יותר זהה למה שהיתה לו עד עכשיו. "בואי נאפשר לו הקפאת משכנתה לשלושה חודשים, בכדי שההחזרים החודשיים לא יעיקו עליו ונחדש את התשלומים על המשכנתא מיד בתום התקופה הזו", ביקשתי. לאחר יומיים חזרה אליי הפקידה עם בשורה חיובית אבל עם כוכבית קטנה שהתקופה המדוברת תגרור הצמדות וריביות כמקובל. ברור, חשבתי לעצמי, הרי אין באמת מתנות חינם מהבנק, נכון?

עדכנתי את אבי שהבנק אישר לו הקפאת משכנתה באופן חריג לתקופה של שלושה חודשים. והוא מצידו השני של הקו שחרר אנחת רווחה "ממש לא הצלחתי לעצום עין בלילות מאז שזה קרה, תדע לך שזה נותן לי חמצן פיננסי משמעותי".

במצבים כאלה הכי חשוב זה לא לאבד את העשתונות, להבין את המצב שבו אתם נמצאים ולפנות לקבל עזרה מאיש מקצוע – ומהר. הדבר האחרון שהבנק ירצה לעשות זה לפתוח בהליכי פינוי משפחה מביתה, אך אם לא תהיה לו ברירה – הוא יעשה זאת. הקיפאון והביישנות במצב שכזה יכולים להיות מאד הרסניים כלפי תא משפחתי ולכן מומלץ מאד להיעזר באיש מקצוע שיידע לתת לכם את הפתרון הנכון עבורכם בסיטואציה הנוכחית, שבה אתם נמצאים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: