יום שני, 01 ביוני 2020, ט' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

הגבר הכעסן

כשיש לגבר אגו פגוע, אזי הוא עלול מאד להרחיק לכת על מנת לשקם את האגו שלו חזרה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אלעד קויאטק

אלעד קויאטק הינו חוקר בענייני מגדר ופסיכולוגיה של גברים ונשים מחבר הספרים 'הסוד שמאחורי הבעל/האשה שאיתך'. לתגובות - 052-6751731

כשהכעס מתעורר אצל בני אדם, ביחוד אצל הגברים, הוא מונע על פי הורמונים מסוימים המופרשים בגוף. כשהגברים מזהים יריב שהוא חלש מהם, אותם הורמונים מגרים אצלם את הרצון להיאבק ולהגן על כבודם.

תגובת כעס נגדית מצדך על כעסו של בעלך, בדרך כלל רק תגרה ותעודד אותו להמשיך לכעוס. מדוע? כי הוא לא מרגיש מאוים ממך ולכן כשאת צועקת עליו חזרה, ההורמונים שלו מתגייסים לעזרתו על מנת להגן על כבודו, והכל תחת העננה של מידת הכעס שמלבה ומגבירה את פעולת ההורמונים הללו והופכת את הבעל למשהו שקרוב מאד לחיית פרא. בעצם מה שאת עושה כשאת משיבה בכעס, הוא הזנת הכעס של בעלך ושפיכת חומר בערה נוסף למדורה שכבר ממילא בוערת בו. יתרה מזאת, ישנו מחקר מטורף שטוען, שכשהגבר מנהל ויכוח כעסני עם כעסן אחר, עד כדי שהוא מגיע לרמות כעס גבוהות, הוא חש עונג גדול והוא מרגיש צורך פנימי להמשיך לכעוס! כשרמות הטסטוסטרון מופרשות בכמות גדולה כתוצאה מכעס, הרי שפרצופים כועסים מאיימים נותנים גירוי לכעסן להתעמת עמהם והוא מרגיש סיפוק אדיר בכך ש"הוא מכניס להם". ההסבר לכך הוא משום שהכעס הוא כלי התגרות של הגבר כנגד זה העומד מולו המהווה כעין איום עליו ועל כבודו (גברים, מה לעשות).

עכשיו תוכלי להבין יותר עד כמה חשוב שתשלטי בעצמך כשבעלך כועס ולא תגררי גם את לרדת לרמות האלו ולהשיב לו בכעס. כשאת תגיבי לכעס של בעלך בצעקות או במבטים מאיימים, את עלולה לגרום להגברת הכעס שלו עליך, לגרום לו איבוד שליטה, והגרוע מכל, הוא אפילו ירגיש נעים עם הכעס שלו בשלב מאוחר יותר של הוויכוח הקולני שלכם.

כדאי שבשעה שבעלך כועס תתרחקי ממנו. אל תרגיעי אותו, אל תעני לו ואל תנסי להצדיק את עצמך. תני לו לפרוק ולהתבשל בעצמו. כדאי שתברחי לאיזה חדר תוך כדי העמדת פנים של נפגעת... תוך כדי שאת אומרת: "אני לא מאמינה שאתה מתנהג אליי ככה" בטון של אישה המומה אבל לא עצבנית. אל תלחמי בו, הציגי את עצמך כפגועה, נבגדת, תני לו הרגשה רעה שבסיטואציה הזאת הוא נכשל בתור בעל, תדעי לעורר אצלו נקיפות מצפון כמו שרק אישה יודעת. כשאת תתנהגי בצורה 'נשית' של אחת שלא יכולה לסבול בעל כעסן ושהדבר פוגע בך ומצער אותך, ואת מראה קצת קשיחות נשית של אישה שפגעו לה ברגשות וצריך לפייס אותה, אזי את מתמודדת עם הסיטואציה עם 'אופי' ולא עם ברוטאליות.

היזהרי מאד לא להקצין עם ה'מיני' ניתוק הזה! בעלך מגלה חרטה? טיפס על עץ גבוה מידי? רוצה לרדת? התחרט? אל תמצצי לו את הדם. היי נוחה להרצות. אם הוא מתנצל, קבלי את ההתנצלות שלו. התנצלות אחת מספיקה, לא צריך אלף התנצלויות וגם לא מכתב התנצלות.

ראיתי ספרים שנקטו גישות קיצוניות יותר לדרכי התמודדות עם בעל כעסן או ביקורתי, תחת הכותרת של "להחזיר לו". אמנם שללתי אותן על הסף. וזאת משום שלדעתי אישה שתתפוס את הגישה הלוחמנית כדי 'להחזיר לבעלה', תצא שכרה בהפסדה. וזאת משום שרוב הגברים סובלים מתסמונת ה'אגו המנופח', ובדרך כלל המח של הגבר מנווט אותו לשמור על כבודו ומעמדו והוא מכין את הגבר להתנהלות לוחמנית כנגד כל העומד מולו. גישה של תוקפנות תגרום לגבר שלך לרצות להחזיר לך ולבטל אותך כליל. כשיש לגבר אגו פגוע, אזי הוא עלול מאד להרחיק לכת על מנת לשקם את האגו שלו חזרה, ובחלק מהמקרים הוא גם יסכן את כל הזוגיות שלו איתך על מנת לשמור על כבוד עצמו. ישנם גברים שהרחיקו לכת עד כדי גירושים ופירוק הבית, למרות שבתוך תוכם הם לא רצו בכך, אך האגו שלהם לא נתן להם להוריד את הראש.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
ואם הוא לא מתנצל?
ננסי גרו | 16:47   07.03.20