יום שישי, 05 ביוני 2020, י"ג סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

הגבר האבהי

כבר מגיל קטן אנחנו עדים לחלוקה מגדרית הקיימת בין בנים לבנות אשר נוצרת על ידי ההורים עצמם, כנראה בגלל התפיסות החברתיות הקיימות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אלעד קויאטק

אלעד קויאטק הינו חוקר בענייני מגדר ופסיכולוגיה של גברים ונשים מחבר הספרים 'הסוד שמאחורי הבעל/האשה שאיתך'. לתגובות - 052-6751731

לאחר שבני הזוג חווים את חוויית הלידה של ילד חדש במשפחה, מתחולל משהו במערכת הרגשית של הגבר, בכך שרמות הטסטוסטרון (ההורמון המייצג בעיקר את המין הגברי, האחראי על התוקפנות, האומץ, הביטחון, והיצר המיני) נמוכות אצלו מאד ביחס לרגיל, והן חוזרות למסלולן רק כעבור כחודש וחצי מלידת התינוק. אצל גברים שהמשיכו באופן פעיל את טיפולם בתינוק והיו מעורבים יותר, נתגלה שרמת הטסטוסטרון הייתה נמוכה יותר מאשר גברים שלא היו שותפים אקטיביים בגידול התינוק, שאצלם הייתה רמה גבוהה יותר של ההורמון הנזכר.

בדרך כלל לאחר הלידה, הורמון האוקסיטוצין והפרולקטין אצל נשים עולה ברמה חדה. זהו הורמון הגורם לנשים חיבה וקשר הדוק מאד לתינוקם החדש. הוא גם מעורר את חלב ההנקה (שהוא בעצם הענקה בלתי תלויה ופוסקת לתינוק). מה שמעניין הוא, שבמחקר, שערכה פרופ' רות פלדמן מהמחלקה לפסיכולוגיה והמרכז לחקר המוח באוניברסיטת בר אילן, נמצא שוויון כמעט מוחלט בין הורמון האוקסיטוצין (לאוקסיטוצין השפעה חזקה על המוח, אשר גורמת למח להשפיע על הגוף לחוש פחות חרדתי, להיות יותר רגוע ולתת אמון מלא בסובבים) בקרב הגברים, שרשם עלייה חדה לאחר הלידה, לאותם מדדים כמעט של אוקסיטוצין שנמצאו אצל הנשים. מה שמראה שהבעל האבהי, לפחות בתחילת הדרך, הוא 'נשי' ורך יותר. מחקרים דומים של הפסיכולוגית אן סטורי וד"ר קתרין וין אדוארדס, הראו תוצאות דומות לגבי הורמונים אחרים של גברים שהיו בעלייה ניכרת והשתוו כמעט למדדי ההורמונים הנשיים. תהליך זה חל אצל הגברים בערך עד כשלושה שבועות שלאחר לידת התינוק.

אמנם המציאות כיום היא, שנשים רבות מבכות על כך שהבעל שלהן לא מספיק מעורב בגידול וטיפול הילדים ולא ממש מעורב רגשית עם ילדיו. עליכן לדעת שבין במודע ובין בתת מודע, גברים בדרך כלל מייעדים את הטיפול האינטנסיבי בתינוק לבנות זוגן. זו תפיסה אמונית כזאת הקיימת, בין אם נסכים לה או לא. אם נרצה להסביר את התופעה, אולי נשער שהדבר נובע מהעובדה שלגבר יש יעדים וחזון של מימוש עצמי, וייתכן ש'עול' גידול הילדים מהווה בפניו איום. ישנו קונפליקט המצוי מאד בין זוגות של ה'גבר המפרנס' לעומת ה'אמא' שבמשרה מלאה. כיום, הודות לתעמולה הבלתי נגמרת של שוויון זכויות, נשים רבות דורשות 'שוויון זכויות' בבית  - גם גידול הילדים, בעיקר בתינוקות, שבאה לידי ביטוי בעיקר סביב הנידון הידוע – מי יקום לתינוק הבוכה בלילה.

לעומתן, הגבר הפעיל ששורה רוב שעות היום מחוץ לבית, חש בחוסר שוויוניות כשהוא נוטל חלק גם בסדר יומו הרציף שמחוץ לבית וגם בטיפול האינטנסיבי בילדים. בדרך כלל גבר יעזור בטיפול הילדים, בפרט אם תבקשי, אך הוא לא יתמסר.

הסבר נוסף לתופעת ה'מובנת מאליה' של הבעל כלפי אשתו בטיפול בילדים, נובעת בין היתר מן העובדה שהאינסטינקטים של האם למצוקות בנה, בפרט תינוקה, הינם מהירים הרבה יותר מהאינסטינקטים של הגברים. את רגישה לכל שבריר של רעש ומצוקה של תינוקך, כל בכי הכי קטן של התינוק מקפיץ אותך ומגביר בך את הצורך לברר את פשר הבכי, בו בזמן שבעלך, כשהוא ניעור, בדרך כלל הוא אדיש יותר ו'לוקח את הזמן' לאט יותר עד שהוא ניגש.

כבר מגיל קטן אנחנו עדים לחלוקה מגדרית הקיימת בין בנים לבנות אשר נוצרת על ידי ההורים עצמם, כנראה בגלל התפיסות החברתיות הקיימות.

בדרך כלל ברור לכל זוג הורים שלילדה קטנה קונים בובות (זוכרים את 'ברבי'?) ולבן הקטן קונים כלי מלחמה, חיילים, או מכוניות ומשאיות צעצוע עם שטיח כביש. גם כדורגל לא מזיק לפעמים. ההתעסקות של בנות קטנות עם בובות כבר מגיל קטן, מביאה לידי ביטוי את ה'טיפול המיועד' אשר אותה בת עתידה לחוות בתור אימא או בתור אחראית לאחיה הקטנים. היא כרגע במיני טירונות לקראת קורס הקצונה האמתי.

בדרך כלל נספחים לבובות הללו גם עגלות. ישנן בובות עם מוצצים, עם טיטולים, ועם מערכת בגדים להחלפה. כמו כן, מצורפים לבובות הללו הרבה כלים נלווים, כמו כלי מטבח צעצוע, ומיטות שינה כאלה ואחרות. ישנן בנות קטנות שכל כך מאמינות בבובה שלהן, שהן אפילו נזהרות לקרוא להן סיפור לפני השינה. והבנים? הם איפה שהוא בחדר הסמוך עסוקים בלירות אחד על השני, או בלהתנגש זה בזה במשאיות צעצוע. אם זאת לא הבדלה מגדרית מקטנות, אזי תגידו לי מה כן. כמו כן, בדרך כלל ההורים יוצאים מנקודת הנחה שהבנות צריכות יותר תמיכה רגשית מאשר הבנים, מה שגורם לבנות הקטנות לשדר לתת המודע שלהן את ענין ההענקה הרגשית, האכפתיות, והתמיכה. דבר שהן עתידות להשתמש בו בעתיד בתור אימהות.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: