יום שלישי, 02 ביוני 2020, י' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

הלילה הזה כולנו מסובין

ניקיונות. בישולים. הזמנות. מתנות. כיסאות. מי יושב ליד מי? איך מעסיקים את הילדים? כמה הכנות לחג אחד. אז איך עוברים את החג בהנאה אחרי כל ההכנות? וסבלנות לילדים זכרתם ברשימת הקניות?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורית יוסף

המרכז לתקשורת אמפתית, לתקשורת בין אישית במשפחה, במערכת החינוך ובעסקים. מנחה מטעם הרשות הלאומית למאבק בסמים ובאלכוהול. לפניות 054-5993200 ובדף הפייסבוק של המרכז.

orityosef2@gmailcom

כולנו רוצים ליהנות מחג החירות ואחת הדרכים הטובות לכך היא בהורדת הילוך והתבוננות על "החלק המלא של הכוס", ולא על הפער בין הרצוי למצוי, אז בואו נתחיל:

זמן ביחד – זכיתם להיות בין חוגגים. זוכרת לפני כמה שנים שהתנדבתי ב'קו חם' לחבר בין אנשים בודדים למשפחות לאירוח. כמה לא מובן מאליו. תודו על ה'יש'. תשמיעו לילדים שלכם את הטוב שיש במשפחה ולא קיטורים על המפגש.

מי שטרח – זכרו שיש מי שטרח מאוד לקראת הערב הזה. פרגנו במילה טובה, הושיטו יד ועזרו להפוך את הערב למיוחד.

הגיעו בזמן – זכרו שהכבישים עמוסים בערב החג. תכננו את הזמן כך שתצאו לפני הפקקים, שכן חצי מהתסכול מתחיל בשל איחורים. חשבו זמן עצירות בדרך בנסיעה עם ילדים. חשוב שתגיעו רגועים לארוחה.

נשמו עמוק – רגילים לוויכוחים? נשמו עמוק. אתם כבר מכירים את הנפשות הפועלות. היו אלו שמרגיעים. זכרו, החג ייגמר, האווירה תישאר.

ארוחה – פסח נחגג בשעון קיץ  והסעודה בשעה מאוחרת יחסית, מה שגורם לרעב ועצבנות יתר. ואם כך אצלכם, מה קורה עם ילדים וקטנטנים? הקפידו שיאכלו מעט לפני הארוחה, כך יהיו נינוחים יותר בזמן הסעודה.

והגדת לבנך –  ההגדה נועדה למען הדור הצעיר. כדי שירגישו שייכים תנו להם תפקידים, הזמינו אותם לקחת חלק בקריאה, בשירה. תנו לצעירים לספר כיצד חגגו בגן את החג, הם נרגשים מהחווייה. הפגינו סובלנות, זהו שיעור נפלא.

האפיקומן – קבעו כללים לחיפוש האפיקומן כדי שלא תצטרכו לשפץ את הבית בסיום החג. הגבילו ותחמו אזורים. והכי חשוב, זכרו שישנם גילאים שונים, היו הגונים עם כולם.

איפה הילד – גרושים?   לילדים להורים גרושים קשה עם חסרונו של ההורה השני. ישנה תחושת ריק גדולה. שדרו להם שאתם בסדר, ושתיפגשו אחרי החג. ספרו כיצד תחגגו. תשמחו בשבילם על ההזדמנות לבלות זמן עם ההורה השני. לא פחות חשוב זה לא לערוך להם ועדת חקירה אחרי האירוע: עם מי הוא/היא הגיעו? מה אמרה הסבתא עליכם וכו'. הילד לא צריך להרגיש נוח תחת חקירה צולבת זו. לעיתים מכיוון שהוא חושש לפגוע הוא מייפה דברים, משקר. אל תכניסו אותו למצב זה.

סידור השולחן – לא, אני לא מתכוונת לעריכת השולחן, אלא על מקומות הישיבה. חשוב שלא לשים ילדים קטנים ותוססים ליד דודה נרגנת, מבוגר עצבני. רצוי שיישבו בשולחן במקום ממנו יוכלו לצאת ולשוב בקלות מבלי להפריע לאחרים. לאפשר להם להניח מעט משחקים בפינת החדר אליה יוכלו לגשת כדי להירגע ולשחק בזמן שהאחרים עדיין אוכלים.

מי יותר מוצלח – כחלק ממנהגי החג הוא 'לבחון' את האחר.  הילד של מי קורא את ההגדה בלי טעויות.  כמה הוא חכם/מוכשר ועוד. היו נדיבים ברגישות כלפי הורים וילדים אחרים. מילה טובה לעולם נכונה כלפי כולם.

מתבגרים – אגלה לכם סוד קטן. מתבגרים לא נהנים ממפגש זה. חלקם הגדול היו מעדיפים להישאר בבית. הם לא אוהבים ש'חוקרים אותם'. ממש לא בא להם לספר לכם איך הולך להם בבית הספר. מה שבעינינו 'מנומס' בעיניהם זו חפירה של ממש. מספיק להשמיע שכיף לפגוש אותם.

לסיכום: פרופורציות זוהי מתנה נפלאה לכולנו. כדי שהחג יהיה מקסים אין צורך לצאת מגדרנו כדי שהשולחן יהיה הכי מעוצב, עם הכלים הכי יפים והמאכלים הכי מושקעים ואז להגיע לשולחן סחוטים כלימון וחסרי סבלנות. עשו בהתאם למידת היכולת שלכם לארח. אין צורך להגזים בכלום. שימרו על אווירה נינוחה ותהיה זו ארוחה נפלאה. בידיים שלנו להפוך  את החג ליותר נינוח. להחליט שאנו נהנים אותו ולא נותנים ל'רעשים הקטנים' להפוך לרעש גדול. זה בהחלט בידיים שלנו. אנו לא נהיה אחראים למעשים של אחרים, אך נבחר את תגובותינו.

חג שמח.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: