יום שלישי, 07 ביולי 2020, ט"ו תמוז ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

במלה אחת בודדה...

על משמעותן של מילים אומללות הנאמרות בשעת כעס

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אלעד קויאטק

אלעד קויאטק הינו חוקר בענייני מגדר ופסיכולוגיה של גברים ונשים מחבר הספרים 'הסוד שמאחורי הבעל/האשה שאיתך'. לתגובות - 052-6751731

ישנו צד אפל של גברים מסוימים שהוא 'ההומור הפוגעני והעוקצני'. בעלך חושב שזאת רק בדיחה ואילו את, נפגעת עד עמקי נשמתך. בניגוד להומור המתון והמעודן של נשים, הרי שלגברים יש הומור פוגעני ומתגרה יותר. בעלך באמת אוהב אותך, אך כמו חלק מהגברים, הוא אוהב לעקוץ לפעמים. כשבעלך יאמר לך איזו עקיצה שלדעתו היא מצחיקה, ואת לעומת זאת חושבת שהיא פוגענית, אל תמהרי להגיב בכעס או בנפגעות. פשוט תביני את הראש שלו, סנני את הדברים הפוגעים ונסי להשאיר רק את המסר שהוא מנסה להעביר לך והפנימי אותו. בעיקר בשעת כעס, חלק מהגברים יחפשו נואשות איזושהי נקודת חולשה בך או משהו שקשור למראה החיצוני שלך, ומבלי לחשוב פעמיים יעקצו אותך באמירה פוגענית, כי כעת הם עסוקים בלפגוע. זה לא באמת מעיד על כך שהם לא אוהבים את בנות זוגם או שהנקודה שבה הם עקצו באמת מפריעה להם, הם פשוט משתמשים בכללי משחק של גברים שלא עבדו על עצמם מספיק.
הרמב"ם כותב שעל הבעל לאהוב את אשתו כגופו ולכבדה יותר מגופו. הביאור הוא כזה. לגבי כבוד, אין לבעל בעיה בדרך כלל לכבד את אשתו יותר ממנו, אין לו בעיה שהיא תיסע על אוטו יותר טוב משלו, או שהיא תקנה בגדים יותר יקרים מאשר הבגדים שלו. לגבי הכבוד העצמי שלה, שמתבטא בגשמיות, בדרך כלל אין בעיה לגברים לתת לנשים שלהן יותר מאשר הם דואגים לעצמם.
לגבי האהבה, האדם תמיד אוהב את עצמו לפני שהוא אוהב את האחרים. אי אפשר לבקש מגבר שיאהב את בת זוגתו יותר מאשר את עצמו. זה לא ריאלי. הדרגה הגבוהה ביותר היא להגיע למצב שאדם אוהב את אשתו כמו שהוא אוהב את עצמו, אבל שיאהב אותה יותר מעצמו, לא שייך.
שכשבעלך רב אתך בגלל שפגעת בו או הכעסת אותו או העלבת אותו, בשעת הכעס והעלבון הוא אוהב את עצמו יותר ממך. ייתכן שהאגו והכבוד שלו נפגעו עד כדי כך שכרגע רק ה'אני' שלו מעניין אותו. היצר הרע שלו מנווט את המוח שלו לעשות כל מה שאפשר להציל את כבודו האבוד שנרמס (לטענתו) כתוצאה ממך, והוא מנווט את כל מחשבתו אך ורק כדי לפגוע בך. יש גברים שיגידו דברים איומים ונוראים לבנות זוגותיהן, כי כרגע הם עסוקים בלהקטין ולהשפיל את מי שפגע בכבודם.
כמעט ברוב ככל הפעמים אין הגבר הכועס מתכוון ברצינות לדברים הפוגעים שהוא אומר לך בשעת מריבה אך דעי לך. לבעלך אסור לדבר כך. אלימות מילולית היא דבר שמאד פוגע ומכאיב, ועל כך בעלך צריך לעבוד, חייב מישהו לבוא ולהסביר לו על כך. אמנם כרגע, שאת נמצאת במצב של בדיעבד, שכבר הדברים נאמרו, עלייך להפריד בין מילים הנאמרות בשעת כעס ובין מילים שנאמרות בשעת שלום.
כשאת ביחסים טובים עם בעלך, ברגעים מלאי רומנטיקה ואהבה, אזי בעלך אוהב אותך כגופו, הוא רואה אותך, את המעלות שלך, ולכן הוא משבח אותך על הדברים האמתיים שהוא מרגיש באותו מצב של 'אוהבה כגופו'. אך כשמתחילה מריבה ביניכם והוא במצב של כעס עלייך, הוא לא רואה אותך, הוא רואה את עצמו, את כבודו האבוד, ולכן הוא פוגע בך במילים קשות שהוא מתאמץ לייצר. 
הכלל הוא כזה: פגיעות קשות של גבר הנאמרות בשעת כעס נובעות בעיקר בגלל אהבת הגבר את עצמו, הרבה יותר מאשר שנאת הגבר את אשתו. זה כלל עמוק מאד! קראו אותו שוב ונסו להבין אותו לעומק.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: