יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

מה קרה לנו?

יכולתי לבוא ולתאר איך צריכה להיראות הזוגיות האמתית וכמה היא תהיה נפלאה ומתוקה | לצערי, אנחנו חיים בעולם הרבה יותר מורכב וחייבים להתעסק בהישרדות והגנה עצמית

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אלעד קויאטק

אלעד קויאטק הינו חוקר בענייני מגדר ופסיכולוגיה של גברים ונשים מחבר הספרים 'הסוד שמאחורי הבעל/האשה שאיתך'. לתגובות - 052-6751731

מצד אחד האהבה שבין בני זוג, קשר מהותי אשר בין גבר לאשה, היה צריך להיות מאד פשוט, מאד כנה, מאד טהור. האהבה הינה אושר עילאי אשר הייתה צריכה להסב לאנושות אושר מופלא בלתי פוסק. אמנם לצערי כיום אנחנו רואים את ההיפך הגמור. קשר זוגי בימינו הפך להיות (אם בכלל פעם היה אחרת...) מושא לכאב, שיברון ואכזבות. אנחנו לא מתחילים קשר, ובדרך כלל, גם לא ממשיכים קשר, עם מטען בסיסי טהור. 
שימו לב למה שקורה היום בחלק גדול של הדפוס הזוגי. משחקי שליטה, משחקי אגו, חוסר אמון, משחקי כבוד והרבה חשדנות. חלק גדול מבני או בנות הזוג כיום, הופכים כל דבר שזז או לא זז לכלי נשק. הרגש הופך לנשק שעל ידו קל יותר לפגוע במי שמאוהב בי, כי כך אני מרסק אותו. היחסים המיניים שצריכים להוות שיא הקרבה והאיחוד הופכים לכלי נשק של אחד מבני הזוג שמייבש את הצד השני.
נשים מפחדות להתאהב בגברים וגברים מפחדים להתאהב בנשים. האהבה והאמון לא באים בקלות. כל אחד מפחד שהוא ירוסק על ידי הצד השני אם ימסור את ליבו בידיו. ובפרט אם הלב כבר נשרט פעם אחת...
מרוב פחד להיראות חלשים בפני הצד השני, שאנחנו לא מאמינים לו שיקבל אותנו כמו שאנחנו, אז אנחנו עובדים הרבה על הסתרות והעמדות פנים. התפיסה כיום היא, שחשיפה וגילוי הלב הינן נחלתן של שוטים המוכנים לסכן בעצמם את זוגיותם ואף את אישיותם. החשיפה מכניסה אותך לסכנת עלבון וביזיון מהצד השני שלא יקבל אותך כפי שאתה. לפחות בתוך נבכי ליבו הוא ילעג לך על חולשותיך וחסרונותיך על אף שהוא יציג אחרת כלפי חוץ.
תסתכלו על אחוזי הגירושין שעולים משנה לשנה, מספרים שלא הכרנו לפני עשרות שנים, בו בזמן שהיועצים הזוגיים הולכים ומתרבים...
אז מה קרה לנו? סביר להניח שמדובר בתפיסות חברתיות קלוקלות, בדמיון מעוות ומציאות מדומה, שהמדיה מכרה לנו. זו קובעת לנו קביעות חברתיות, ומניחה עבורנו הנחות עבודה בסיסיות, שמחלחלים לראשם של בני האדם במכלול החברתי. משם מחלחלים הדברים לדיון ושיח שבין בני האדם, בתוספת תבלינים שכל אחד מביא מהבית ומכניס ומעצים ומפלפל מעצמו על הבסיס הרעוע הזה ומוסיף רעיונות חדשים. ואז כמובן שכל רעיון מופץ במהירות ברשתות החברתיות... וכך מלבים את הרעל מבלי האומץ לבוא ולסנן, להבחין בין טוב לרע, ולדחות דעות רעות הצידה. ישנם גם את ההורים החביבים שמלמדים את בניהם או בנותיהם את ענייני הזוגיות לגבי גברים ונשים בעולמינו, ולא בהכרח מהזווית החיובית והטהורה של האהבה. אלא ממה להיזהר וממה להישמר.
דעות קדומות וסטריאוטיפים מגדריים עוברים לקדמת הבמה. כתבות על גירושים נכתבות השכם והערב. פסקי דין של עורכי דין לענייני גירושים מתפרסמים בכל מיני אתרים למיניהם. גברים מחפשים את הנשים מהסרטים ונשים מחפשות את הגברים מהרומנים ומהאגדות.  כך נוצרה לנו מציאות של גברים ונשים שלא מאמינים האחד בשני שיוצרים כל מיני קשיים ומגבלות ביחסים הזוגיים.
צריכים להכיר את נשות וגברי הדורות החדשים, לדעת איך להתמודד וממה להיזהר. אין הרבה ברירות. יכולתי לבוא ולתאר את גן העדן, איך צריכה להיראות הזוגיות האמתית וכמה היא תהיה נפלאה ומתוקה, אבל לצערי אנחנו לא שם. אנחנו חיים בעולם הרבה יותר מורכב וחייבים להתעסק בהישרדות והגנה עצמית. גם התחום הזוגי הוא סוג של קרב הישרדות. אבל אם תקראו את העצות שבפינה שלנו, תוכלו לעבור את ההתמודדות הזאת בצורה נכונה ואף תלמדו ליהנות ממנה. פשוט צריך להכיר את הנפשות הפועלות בדורנו אנו ולהתאים את עצמינו לאותן נפשות ודעות על מנת לעבור את העולם הזה בשלום באופן כללי ואת חיי הנישואין באופן פרטי.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: