יום שני, 17 בפברואר 2020, כ"ב שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

לישון אצל חבר

לינה אצל חברים היא חוויה שהחופש הגדול מספק. מתי להתחיל? איך מכינים את הילד? וכיצד כהורים מתמודדים עם עצמאות זו של הילד?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורית יוסף

המרכז לתקשורת אמפתית, לתקשורת בין אישית במשפחה, במערכת החינוך ובעסקים. מנחה מטעם הרשות הלאומית למאבק בסמים ובאלכוהול. לפניות 054-5993200 ובדף הפייסבוק של המרכז.

orityosef2@gmailcom

"הבן שלי מבקש לישון אצל חברים. אני דוחה את זה על הסף בשלב זה. הוא סובל מחרדות  וקשה לו לישון מחוץ לבית. אני מבינה שצריכה לתת לו להתנסות אך ממש לא יודעת כיצד לנהוג", משתפת אותי אם לצעיר בן שמונה, שהוא בנה הבכור.
שינה אצל חבר היא חוויה מרגשת, נותנת תחושת חופש ושחרור. תחושה של בוגר. בנוסף, מהווה רענון למוכר ולידוע. ילדים מתחילים לבקש לישון אצל חברים כבר בגילאי ארבע-חמש. אלו שיש להם אחים בוגרים יותר מתחילים לרצות לחקות את האחים שלהם. בגילאי בית הספר הדבר נעשה משמעותי יותר. 
מדריך להורה המשחרר המתחיל:
מתי?
תלוי בבשלות הילד ומידת העניין שלו. העריכו כמה הילד מסוגל לשהות מחוץ לבית. בדקו כמה אתם בשלים למהלך זה. כשהורה אינו בשל למהלך, יהיה לו קשה לשחרר את הילד. הילד יזהה את החרדה של ההורה והדבר ישפיע על התנהלותו. יציאה זו ללינה צריכה להיות רגועה ונינוחה גם בצד של ההורים ועם מוכנות להקפצות באמצע הלילה. חשוב גם עבורכם וגם עבור הילד לדעת מי המבוגר האחראי בבית החבר. כך תהיו רגועים יותר.
כיצד מתחילים? הציעו לילד תחילה שיישאר אצל עד השינה ואז לחזור הביתה (כמובן בתיאום עם הורי הילד השני). לינה אצל קרובי משפחה יכולה להיות התנסות ראשונה בחוויה, ותאפשר לבחון את בשלות הילד וההורה. 
למה לישון אצל חבר? הילד זקוק לבחון את הנפרדות שלו מהבית. הוא מרגיש בטוח להתרחק מאיתנו ועדיין להרגיש בטוח בקשר. לינה זו מאפשרת לו התנסות זו. הזמינו אותו לקחת חפץ, תמונה או ספר שעשויים להיות עבורו כשיתגעגע. 
הורים גרושים – ילד המחלק את השבוע בין שני בתים לעיתים ירגיש לא נוח לרצות לישון אצל חבר. עודדו אותו אם רואים שמבקש זאת. צרו מצב שאפשר לדבר על הרצון מבלי נקיפות מצפון שדווקא בתורכם הוא רוצה לישון אצל חבר. זה לא בגללכם, זה למענו. 
הילד רצה והתחרט? ילדים רוצים אך בפועל פעמים רבות ברגע האמת הם מבקשים לחזור הביתה (עייפות, פחד מהלא מוכר, מנהגי שינה שונים ועוד). אין צורך לעשות להם הכנה מראש לזה שאתם תגיעו אם צריך, כי זה כמו להכין אותם לכישלון. פשוט ברגע האמת תפעלו. כן, גם אם באמצע הלילה. תעשו את זה פעם, פעמיים ותראו שהילד שלכם יהיה נינוח יותר ובטוח. רק עשו זאת בנינוחות, לא בכעס. הבינו שהאכזבה בצד של הילד גדולה מזו שלכם. 
אין העבר מעיד על ההווה – הילד מבקש (שוב) לישון אצל חבר אחרי שלפני שבוע לא הצליח? עודדו. חשוב שלא לומר לו שאתם לא מוכנים כיוון שלא עמד בזה בפעם הקודמת. עצם הבקשה שלו מראה שהוא מסוגל לנסות שוב. מקסימום תוקפצו שוב. הוא לא עושה דווקא, הוא באמת מבקש לגדול. 
ומה עם החבר? גם הילד שאצלו אמור היה הילד לישון, מתוסכל. הוא התכונן ללינה משותפת זו. חשוב לתת גם לו את תשומת הלב. להודות על החברות, על הרצון לארח ולקוות שינסו שוב בקרוב.  
לסיכום: שינה אצל חבר היא חלק מהמסלול לעצמאות. זוהי הזדמנות מצוינת לתרגל זאת. אתגר זה מחזק את בטחונו העצמי של הילד. כהורים עלינו לשחרר את הילד ולאפשר נפרדות זו. אפשר להתחיל במשפחה ואחר כך אצל חברים. היו נינוחים ככל שניתן, זוהי הצידה שתשלחו את הילד לשם. היו סובלניים אם תקראו. הבינו שהאכזבה של הילד מספיק גדולה ואין צורך במילה מיותרת של ההורה. פרגנו לו על הניסיון. זכרו שזהו תהליך של כולכם. בהצלחה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: