יום שני, 17 בפברואר 2020, כ"ב שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

עוברים את החופש הגדול

בכל שנה החופש הגדול תופס אותנו בהפתעה | חלקנו רוצה להדחיק וחלקנו הכי שמח שיש | מרגישים שנגמר המרוץ סביב הזנב

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורית יוסף

המרכז לתקשורת אמפתית, לתקשורת בין אישית במשפחה, במערכת החינוך ובעסקים. מנחה מטעם הרשות הלאומית למאבק בסמים ובאלכוהול. לפניות 054-5993200 ובדף הפייסבוק של המרכז.

orityosef2@gmailcom

"אני מתה מפחד. בשנה שעברה הבת שלנו העבירה אותנו קיץ מהגיהינום. היינו מתעוררים באמצע הלילה ומגלים שהיא איננה בבית, אחרי שנכנסה לישון. תמיד התנגדה לזמן משפחה ומתכננת תוכניות משלה. והיא בסך הכול הייתה בת 15. איך ייראה הקיץ הזה? היא צעירה מכדי לעבוד ובוגרת בשביל מסגרות. אני לא אעמוד בעוד קיץ כזה. יש לה אחים צעירים יותר ולנו יש עבודה במהלך הקיץ", מתלוננת אימא למתבגרת.
חשש זה הוא לגמרי טבעי ויחד עם זאת עלינו לזכור שגם המתבגרים צמחו בשנה. מה שהיה בשנה שעברה, לא מחייב שכך יהיה גם השנה. אין צורך לחזור על הסיפור. 
קודם כל תנשמו. קחו את הקיץ כהזדמנות. תבחרו לעבוד על הקשר עם המתגברים, לחבר בין האחים, לחזק את הקשר, ההקשבה, הכבוד, העצמאות, שיתוף הפעולה.
כך תעשו זאת:
סיעור מוחות – שבו עם כל ילד. סכמו אתו את השנה שהייתה: מה הצליח לו, מה היה רוצה לשנות בשנה הבאה וכיצד רוצה לבלות את החופש הגדול. מה היה רוצה להשיג. הקשיבו, בלי לומר מילה. במידה ושמעתם על תכניות שאינן עומדות בקנה אחד עם מה שאתם מאפשרים, אל תגיבו עד שיסיים לדבר. תגיבו לאט, בנחת. התחילו ממה שמקובל. לגבי הדברים שפחות, השמיעו שאתם צריכים לחשוב על הנושא. במידה שצריך להתייעץ עם ההורה השני אמרו זאת שתבחנו את הנושא ותחזרו עם תשובה. אין טעם להתחיל במלחמה כבר. היו חכמים, לא רק צודקים. 
טיימינג – נהלו שיחות אלה כשישנה פניות להקשבה בשני הצדדים, כך הילד ירגיש שדעתו נחשבת ומצד שני לא ינצל את חוסר שימת הלב שלכם להשיג דבר שפחות רצוי. היו ברורים כשדבר אינו עולה בקנה אחד עם הערכים/הסכמה שלכם. המליצו לבחור סוג בילוי שונה במקום זה שרצה. 
חופשה משפחתית – עדכנו. תנו פרטים מתי מתכננים לצאת לחופשה, כדי שיוכל להיערך בהתאם ולא יעשה תוכניות בדיוק באותם תאריכים. הזמינו אותו לבדוק את הפעילויות ביעד לחופשה. תנו לו להרגיש שייך לבחירות. 
צרכים שונים – לפני בילוי משפחתי בדקו שמותאם לכולם: החל מבחירת סרט שיתאים לכולם או התפצלו. החליטו מתי זה ממש הכרחי שכולנו נהיה ביחד (בזמן ארוחה למשל). מחשבה זו מסמלת כבוד לבני המשפחה וגורמת לרצות ל'זמן ביחד' יותר רחב. הציעו לוותר בתורות כשניתן. למתבגר קשה להסתכל מעבר ל'אני'. היו רגישים. 
זמן איכות – ילד צריך זמן בנפרד מהאחים שלו. הקצו זמן איכות זה לכל אחד. בזמן זה התייחסו אליו, לא להטיף, לא להשוות לאחים. זכרו, זהו זמן איכות משותף. זה כל כך ממלא אותם.
תכנון תקציב – תכננו את התקציב לחופשה: אלו פעילויות בתשלום ואלו ניתן לעשות בחינם. היכן ניתן לבקש את עזרת הילדים ובתמורה לכסף שנחסך ניתן לעשות פעילות נוספת במשותף. 
זמן מסך – הגדירו כללים שבהם אתם מאפשרים לשבת מול המסכים. אם הילדים מספיק גדולים להישאר בשעות הבוקר בבית, הקציבו זמן מסך, אלו תכניות בוחרים לראות ומה תעשו כשתחזרו. אם לא תזמינו אותם להיות אתו, הוא יהיה עם החברים שלו. 
זמן חברים – חשוב לחזק את החברויות, עודדו בילויים משותפים ועודדו ללא סלולריים. תתאמו שיסיים משחק מול החברים פחות או יותר כשאתם מגיעים. 
כללים – אתם צריכים לקום בבוקר. דברו על זמן שינה סביר שיאפשר לכם לתפקד ביום שלמחרת. הגדירו מינון מתי וכמה מותר תוך התחשבות בצרכים של שאר בני הבית. 
לסיכום: חשבו על החופש הגדול כשאתם הייתם ילדים. רציתם לרבוץ ליד הטלוויזיה, רציתם זמן שלא לעשות בו כלום. כולנו כך. גם הילדים. הקפידו על כללים כדי שיתאימו לכולם. והכי חשוב, זהו זמן למלא מצברים בחוויות משותפות. הקיץ הוא זמן נפלא לבניית הקשר שיעבוד עבורנו כל השנה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: