יום שלישי, 28 בינואר 2020, ב' שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

עונת הניתוחים הפלסטיים החלה

החופש הגדול הוא גם עונת השיפוצים הקוסמטיים | בני נוער רבים יגדשו את חדרי הניתוחים הפלסטיים בחופשה זו | מה כדאי לנו ההורים לעשות | כיצד לתכנן ועל מה לדבר איתם לפני

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורית יוסף

המרכז לתקשורת אמפתית, לתקשורת בין אישית במשפחה, במערכת החינוך ובעסקים. מנחה מטעם הרשות הלאומית למאבק בסמים ובאלכוהול. לפניות 054-5993200 ובדף הפייסבוק של המרכז.

orityosef2@gmailcom

"מגיל 15 הבת שלנו משגעת אותנו לעשות ניתוח פלסטי באף המושלם שלה. ניסינו לדחות זאת לגיל 18, אחרי הבגרויות, לפני הצבא, בתקווה שתשנה את דעתה. אך היא ממש התעקשה ואף חסכה סכום כסף נכבד. השנה, בגיל 16 אין לנו את תירוץ הגיל הצעיר. מה עושים?", משתפים הורים למתבגרת. 
אין ספק שכמות המנותחים בגיל העשרה גדל. מדובר בגילאים בהם ילדים רגישים במיוחד לנושא דימוי גוף, לחץ חברתי והסטטוס שלהם. הם אינם מסתירים את תכניות השיפוץ. ההחלטה על ניתוח פלסטי מונעת מגורמים אלה וזהו צעד שחייב להתבצע ברגישות מיוחדת מצד ההורים ומצד הרופא המנתח. 
אז הם מחליטים ומה תפקידינו כהורים?
מקשיבים – כשילד ניגש עם רצון לניתוח תקשיבו לו. ייתכן שהוא מרגיש חסר ביטחון בחברה. ייתכן שלועגים לו על אוזני ה'דמבו' שלו. אולי בכלל מדובר בטרנד שכולם מדברים עליו אז גם היא/הוא רוצה. כך או כך חשוב להקשיב לפני שהודפים. מבינים מה יושב שם ורק אז מביעים דעה.
גיל – ילדים בדרך כלל מתחילים לדבר מוקדם על ניתוחים. תנו לנתונים לעבוד בעד עצמם. אם הילד רוצה ניתוח אף, עליו להבין שניתוח זה ניתן לעשות לאחר גיל 16 שבו הפנים מפסיקות לצמוח. כנ"ל לבדוק את הגיל ממנו ניתן לעשות ניתוח אוזניים וכו'. לפעמים השיחה צריכה להסתיים בזה שנצטרך להמתין לגיל בו ניתן לעשות את הניתוח ואז נשוחח עליו שוב. 
עלות – ההבדל אם מדובר בניתוח פלסטי לצורך תיקון מום מולד או צלקת שפוגמת בתפקוד, שהרי השיחה בנושא שונה. ישנה השתתפות קופות החולים. כאשר אין ביסוס רפואי, העלות גבוהה. חשבו ביחד כיצד מגיעים לסכום זה ומתי. אולי עד הגיל בו יכול לעשות ניתוח יחסוך באופן קבוע? תחליטו אם משתתפים במימון ובכמה. דברו על הדברים. ייתכן ואם מדובר בלחץ חברתי, ייתכן שהצעיר/ה יבחרו שלא לעשות, אם יודעים שייצא מכיסם הפרטי. שווה לבדוק. 
דימוי עצמי ולחץ חברתי – כשאנחנו מקשיבים, אפשר להבין מה הביא לסיבה לניתוח. אם מדובר באף מושלם והצעירה מבקשת לעשות, אולי זה בגלל שכל החברות מדברות על ניתוח כזה או אחר והיא רוצה להיות חלק מהחוויה. גם אם נכון הדבר, המליצו לה להמתין לקיץ הבא, לתת לה להגיע לבשלות רגשית בה היא יכולה לחשוב פחות תחת לחץ חברתי. אל תשללו את הרגשות, זה בטח לא יועיל.
לשתף במחשבות את המנתח – לעיתים הרופא המנתח הוא זה שיכול להגיד את הדברים יותר יעיל מאשר מה שאנחנו ההורים יכולים להגיד. הוא הגורם המקצועי. ייתכן שבהחלט ימליץ להמתין עוד שנה כדי לתת לבשלות הרגשית לקבוע, או לתת למבנה הפנים להתעצב לחלוטין ולא למהר. לעיתים שיחה כזו (גם אם בתשלום) שווה את התוצאות. 
סיכונים – על הצעיר להבין שלא מדובר הליך פשוט. בכל ניתוח יש מידה של סיכון וחשוב ללמוד את הסיכונים ביחד. גם אם לא נשכנע, חשוב שיהיה חלק מהתהליך. 
שביעות רצון - חשוב מאוד לקחת בחשבון את הסיכון הגדול מכולם, חוסר שביעות רצון. חשוב לדבר על הדברים מראש. מה אם התוצאה אינה זו הרצויה. אם מדובר בצעיר/ה שחוסר שביעות רצון הוא דבר שבשגרה. היו זהירים כפליים בהחלטה. מדובר במהלך מאוד משמעותי ולכן כדאי להמתין לבשלות. 
לסיכום: כהורים חשוב מאוד להיות סבלניים למהלך זה, בין אם מדובר בגחמה של גיל או צורך אמיתי. התייחסות צריכה להיות דומה. הזמינו את הצעיר לשוחח על הנושא. תקבעו פגישה עם מספר רופאים לצורך חוות דעת. בקשו לראות תוצאות. קראו את האותיות הקטנות שהצעיר אינו רואה. בדקו את התנאים התברואתיים במרפאה. דברו עם הצעיר על הסיבות, הסיכונים, ההחלמה והתוצאות. היו שם בשבילו, בדיוק כשצריך. בהצלחה. 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: