יום רביעי, 29 בינואר 2020, ג' שבט ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

"ילדים זה שמחה"

רובנו חולמים על הרגע שבו נהפוך להורים - אז למה קשה להיות הורים? | על ההורות במאה ה-21, המציבה בפנינו אתגרים רבים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

דליה עיני

הכותבת הינה מדריכת הורים, המתמחה בהורות לילדים לקויי למידה וקשיי קשב וריכוז, יועצת זוגית ומשפחתית ומנטורית ליחסים וזוגיות. טלפון: 052-8623936

daliaeini87@gmail.com

הורות היא המקצוע השכיח בעולם, ובעיני רבים התפקיד החשוב מכולם. לעיתים הורים אף מגדירים את ההורות כ"תפקיד חיי". ההורות במאה ה-21 מציבה בפנינו אתגרים רבים. רובנו חולמים על הרגע שבו נהפוך להורים, על הרגע המרגש בו יצטרף לחיינו התינוק שלנו, החיים החדשים שיצרנו.
הורים רבים מצפים ומתכננים, זמן רב לפני הלידה, את היום בו יהפכו למשפחה ויחזרו הביתה עם התינוק החדש. הולדתו של כל ילד מעניקה משמעות חדשה לחיינו והופכת אותם לשונים מאלו שהיו לפני כן. אנו חשים אחריות רבה לילד שלנו ומשנים את סדר העדיפויות שלנו בהתאם.
עד לפני שנים ילדים נתפסו בתור 'נכס' כלכלי להוריהם. כבר מגיל צעיר הילד נועד לבצע מטלות שונות ולסייע בפרנסת הבית. בתקופות אלו היה ברור באופן מובהק מגיל קטן, מה תפקיד ההורים ומה מקומו של הילד.
מבנה המשפחה הפטריארכלי העניק עוצמה לראש המשפחה שעמד, לרוב, בראש הפירמידה ונתפס כבעל השררה והסמכות הבלתי מעורערת כלפי אשתו וילדיו. 
כל זה השתנה באופן קיצוני עם ההתפתחות המוסרית והטכנולוגית של העולם המודרני. ההורות היום הינה מורכבת ומאתגרת עבורנו מבעבר. בניגוד להורים שלנו, אנחנו מגדירים פעמים רבות את עצמנו דרך ההורות שלנו. ההורות הפכה להיות קריירה נוספת שבה אנו מגשימים את עצמנו ובוחנים את הצלחתנו.
כיום, כהורים טובים או לפחות כמי שמנסים להיות כאלה, אנחנו עסוקים מאוד באושרם של ילדינו. אנחנו רוצים הכול בעבורם, שיצליחו, שיהיו מאושרים, שמחים בחלקם, שיהיו להם חברים...
אנחנו מנסים לגדל את הילדים שלנו הפוך מהאופן שבו גידלו אותנו: "לא פינקו אותנו", אז אנחנו נפנק. "לא הרעיפו עלינו חום", אז אנחנו מרעיפים אהבה ומחבקים, ומתוך רצון לא 'לקלקל' יחסים, אנו בוחרים להיות חברים של הילדים ולא הוריהם. מתקשים להעמיד גבולות ואז מאבדים את יכולת הסמכות ההורית שלנו. משימת ההורות הייתה תמיד משימה קשה, כיום היא קשה שבעתיים.
בהסתכלות היסטורית ניתן לקבוע שתפקיד ההורה מסתבך והולך. ההורה המודרני חווה פער גדול בין מה שהוא מצפה מעצמו להיות, לבין מה שהוא מרגיש שהוא מסוגל לבצע בפועל. הוא חש סתירה פנימית הולכת ומחריפה, שלעיתים יוצרת תחושה של מצוקה וחוסר אונים.
ההורה של היום יודע יותר מהוריו, אך מרגיש פחות בטוח מהם. בעוד שהציפיות החברתיות מההורים לא פחתו ואולי אף גדלו, על אף שהורים משקיעים כיום יותר מאי פעם בלהיות 'הורים טובים', תחושת הביטחון העצמי שלהם קטנה מבעבר.
הורים מרגישים כיום שאינם מצליחים לחיות את האידיאלים הסותרים של תרבותנו, על מהות ההורה הטוב - להיות הורה משקיע אך גם איש קריירה מצליח, להיות הורה דמוקרטי - אך גם מחנך תקיף בהצבת גבולות, לתת מעצמי לילדים - אך גם לפתח בהם את הרגישות והנתינה שלהם כלפי האחר.
אכן, הורות היא משימה לא פשוטה, מעבר לאחריות הרבה הכרוכה בה, היא מורכבת ומחייבת אותנו ללהטט בו זמנית בהרבה כדורים מבלי להפיל אף אחד כמובן, ותוך כדי כך להיות שקולים, נחמדים, אוהבים, מכילים ואם אפשר גם יצירתיים, והכי חשוב ליהנות מכל זה - כי ילדים זה שמחה.
ילדים מעניקים לנו רגשי אושר רבים מאין כמותם וביכולתנו להגדיל ולהרחיב אותם, וזאת על ידי הבחירה של העמדה מול ההתמודדות והאתגרים הניצבים בפנינו בתפקידנו כהורים.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: