יום שני, 01 ביוני 2020, ט' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

משנה מקום

אחד מהפרויקטים המוכרים להורים רבים בתקופת הקיץ הינו מעבר דירה | לעיתים מדובר במעבר בין יבשות, ההופך למאתגר כפל כפליים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אורית יוסף

המרכז לתקשורת אמפתית, לתקשורת בין אישית במשפחה, במערכת החינוך ובעסקים. מנחה מטעם הרשות הלאומית למאבק בסמים ובאלכוהול. לפניות 054-5993200 ובדף הפייסבוק של המרכז.

orityosef2@gmailcom

"אנחנו חוזרים לארץ אחרי שליחות בת ארבע שנים. הילדים שלנו חוזרים לארץ לבית חדש, חברים חדשים. הפרידה קשה שכן יהיה קשה מאוד לפגוש חברים ישנים, על גבול הבלתי אפשרי. כמו כן, יהיה מאוד מורכב להכיר להם את המסגרות, שכן אנחנו צריכים להתחיל תהליכים רבים במקביל בעצמנו. איך מתחילים? מה עושים כדי לעשות את הנחיתה קלה יותר?", שואלים הורים לשלושה ילדים בגילאים שונים - מחטיבה ועד גן. 
שינויים מסוג זה מהווים הזדמנות נפלאה לילדים שלנו לפתח יכולות חברתיות חדשות. עבודה על הביטחון העצמי שלהם, על היכולת לפתח כישורים חברתיים. כיצד נוכל לעזור להם להתמודד עם מעבר? 
להלן מספר טיפים למעבר קל יותר:
אמפתיה
– הקשיבו לילד. זהו מה מלחיץ/מרגש/מפחיד אותו. אם ילד מדבר בהתרגשות, הקשיבו. חזקו את התרגשותו זו. אם חושש, הכילו את החשש, תבררו ממה בעיקר חושש. חשוב שלא לתת מיד עצות, דעה, ביטול רגש. הוא צריך לעבד אותו. תנו לו להתבטא, להביע את רגשותיו, חששותיו מבלי להדוף אותן באמירה של "זה לא יהיה כך...". שבו, הקשיבו בלי מתן עצות. הזמינו אותו להציע פתרונות, ייתכן שהן יקלו עליו.
הביאו זווית ראייה – תתחילו משינוי במבט שלכם לנושא. החשש שלכם ישפיע על ההתאקלמות שלהם. ייתכן שהילדים שלכם שמחים על הזדמנות חדשה לשינוי אך החשש שלכם ישנו את תפיסתם בהתאם.  
הביטחון שלכם, הביטחון שלו – ילד בשלב זה זקוק לתחושת ביטחון של ההורים במעבר. דברו חיובי על המעבר. העלו  תהיות מעולמכם, כמו: "מעניין מי יהיו השכנים החדשים שלנו. אני מאמין/ה שתהיה לי חבר/ה חדש/ה מהבניין לצעוד בערב...". ילד שומע שגם לנו יש מחשבות לגבי הקשרים שלנו. 
זיכרונות ילדות – ספרו על חוויות שלכם ממעבר דירה בילדות/התבגרות. מצאו נקודות טובות שהועילו למעבר. 
תחושת ודאות – אתם לא יודעים אם יהיו להם חברים והיכן. אך בהחלט אתם יכולים לספר על מתקנים בקרבת הבית, מקומות בילוי חדשים, תנועות נוער ועוד הנמצאים בקרבה לבית. קחו אותו לראות את המקום. ספרו לו על משפחה חדשה שעברה לבניין ויש שם ילד בגילו. מידע זה מרגיע.
המסגרת החדשה – רצוי לספר לו על היום בו ניגשתם לרשום אותו למסגרת הלימודית והרשמים החיוביים שהיו לכם כשביקרתם במקום, דבר שראיתם ואהבתם, הדרך בה קיבלו אתכם, מאור הפנים. 
העולם הישן – במידה והמרחק אינו משמעותי מאוד, הזמינו את הילד להיות בקשר עם עולמו ה'ישן', לבקר חברים, להמשיך להיפגש, להזמין חברים מהעבר אליו הביתה.
עיצוב הפינה שלו – נכון שאנו אוהבים שהדברים ייראו מדוגמים בבית החדש, ובכל זאת הזמינו את הילד לעצב פינה משלו, בחדר שלו. פעולה זו תיתן לו להרגיש שייך וזוהי דרך נפלאה לתת לו להתעסק בחיבור, שכן עד עכשיו נפרד מחפצים, כדאי שיהיה עסוק בחיבור.
פרידה – לעיתים מעבר דירה נובע משינויים במשפחה. מעבר זה מורכב יותר. הילד עובר כמה טלטלות בעת ובעונה. חשוב שיבין איך ייראה סדר יומו כאשר עובר מבית אחד לשני. איפה יהיה המקום שלו בכל בית. חשוב מאוד לא להעמיס עליו רגשות שלנו בזמן זה. יש לו עומס משלו. חשוב לא לעסוק בהאשמות כלפי ההורה השני שזה 'באשמתו', שכן זה מטען רגשי כבר ולא פייר לחלוטין לילד ולא משנה גילו.
לסיכום: מעבר דירה הוא תהליך מורכב בכל גיל. לעיתים הוא מפתיע לטובה משנדמה. ככל שנעשה את התהליך נכון בתקופה זו יהיה לילדים קל יותר להתאקלם ובמהלך השנה, כשאנחנו פחות פנויים בשל אילוצי עבודה וכו', זה יהיה פשוט יותר. מעבר קל ובהצלחה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: