יום שלישי, 29 בספטמבר 2020, י"א תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

טיפים לחופשה המשפחתית

איך יוצאים לחופשה משפחתית עם הילדים בלי לאבד את השפיות ומצליחים גם ליהנות!

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

דליה עיני

הכותבת הינה מדריכת הורים, המתמחה בהורות לילדים לקויי למידה וקשיי קשב וריכוז, יועצת זוגית ומשפחתית ומנטורית ליחסים וזוגיות. טלפון: 052-8623936

daliaeini87@gmail.com

הקייטנות כבר הסתיימו, הסבתות כבר התעייפו ובכל האטרקציות כבר היינו. אז מה עושים כעת? משפחות רבות בוחרות למלא את השבועיים האחרונים של חודש אוגוסט בחופשה משפחתית. עבור משפחות רבות, החופשה מעלה רגשות מעורבים. מצד אחד, זהו זמן לבלות ביחד ולצבור חוויות משותפות, מעצבות ומגבשות. מצד שני, חופשה משפחתית יכולה להוביל למתחים, ריבים, מחלוקות ותסכול.
כל הורה מנוסה יודע, שאם לא מתכננים את החופשה כראוי, עלולים הילדים לאבד את סבלנותם, בשלב כלשהו ובעקבותיהם גם ההורים. יש לזכור שפער בין ההורים לילדים עשוי להוביל לראייה קצת שונה של דברים בחופשה ולכן חשוב להיערך ולתכנן את החופשה מראש.
להלן מספר הצעות שעשויות להפוך את החופשה המשפחתית לזמן איכות נעים ומהנה:
שתפו את הילדים בהכנה ובתכנון החופשה: הילדים של היום הם אשפי אינטרנט ויכולים לסייע במציאת מידע רב על מקומות בילוי, מסעדות ואטרקציות נוספות. שיתוף הילדים בהכנות לקראת החופשה המשפחתית מעניק להם תחושת אחריות שגורמת להם להיות מעורבים יותר במהלך החופשה וכך הם יעצימו את חווית ההנאה וההתעניינות. תנו להם אחריות גם במהלך החופשה, בהתאם לגיל הילד וליכולותיו. ילד שיש לו אחריות, לרוב יתגלה כאחראי ויעסוק במילוי התפקיד ולא בהצקות לאחיו ואחיותיו. 
הכינו את הילדים לקראת הנסיעה: היציאה מהשגרה, גם אם לחופשה, מהווה שינוי, ולכן יכולה לגרום לתחושה של חוסר ודאות וחוסר יציבות, תחושות שעלולות ליצר אצל ילדים מסוימים תחושה לא נעימה, העלולה לגרום להם לחוש חוסר שקט ועצבנות. לכן, חשוב להכין את הילדים מראש לכמה זמן נוסעים, מה המסלול, ואופי הטיול. גם במהלך החופשה ספרו לילדים בכל בוקר מה התוכניות ליום הקרוב, הראו להם תמונות של הנופים, האטרקציות והאתרים בהם תבקרו באותו יום. בתכנון הנסיעה, חשוב להוסיף פעילויות ואתרים שיתאימו לכולם. רצוי לשלב מגוון פעילויות שהינם מתאימות לכולם ושכל אחד מהמשפחה יכול לקחת בהם חלק.
צריך להכיר בכך שהכנסתם של למעלה משני אנשים לכלי רכב סגור ליותר מ-30 דקות, עלולה להיות קשה לכל המעורבים, לגרום למתחים, ריבים והצקות בין הילדים. אל תמעיטו בערכה של נסיעה! חשוב לשים לב למרחקים בחופשה. במידה שהנסיעות המתוכננות הינן ארוכות, עשו הפסקות בדרך. לילדים אין סבלנות בנסיעות ארוכות, לכן השתדלו לעשות הפסקות רבות ולהימנע מנסיעות מיותרות. במידה ואין ברירה ולפניכם נסיעה ארוכה, מומלץ להיערך מראש מבחינת סדר הישיבה, אוכל, ונשנושים לדרך. כמו כן,  קחו אתכם משחקים וחפצים האהובים על ילדכם, אשר הילד קשור אליהם, במיוחד אילו שיגרמו לו ביטחון. בחרו איתם לפני הנסיעה כמה משחקים האהובים עליהם, רצוי כאלה שאינם תופסים מקום רב כגון: חוברות צביעה, מדבקות, טושים וכו'.
נסיעה משותפת עם חברים להם ישנם ילדים בגילאים דומים לילדים שלכם, אשר יכולים להיות שותפים לאופי הטיול המתוכנן, יכולה להיות יתרון חברתי עבורכם ועבור ילדיכם. חופשה כזאת מאפשרת לילדים שלכם לבלות עם ילדים בחופשה וכך לא תצטרכו להעסיקם כל היום. במידה וילדכם מתקשה במיומנויות חברתיות, ייתכן שהאווירה השונה תעזור לו ליצור קשר עם ילדים בני גילו וכן זאת יכולה להיות עבורכם הזדמנות לתווך לילדכם מצבים חברתיים וללמד אותו לווסת את עצמו כשדברים לא מסתדרים לפי התכנון שלו.
חופשה משפחתית מחזקת ובונה את התא המשפחתי.
פעמים רבות למרות שתכננו, ארגנו וחשבנו שבדקנו והכנו לפני החופשה את הכול כמו שצריך, משהו עלול להשתבש: פתאום גיליתם בהמשך הטיול שלא ארזתם מספיק בגדים, שכחתם לקחת משהו, הצימר לא ניראה כמו בתמונה... וכך עוד דברים שעלולים להפוך את החופשה למפח נפש. כאן יש לנו את האפשרות להחליט כיצד ואיזה משקל אנו בוחרים לתת לזה. במידה שנבחר להתמקד ולהסתכל על החיובי ולהחליט שלמרות זאת, אנחנו לא מוכנים לתת לזה 'להרוס' לנו את החופשה ואנחנו נהנים מהזמן שאנו ביחד ובוחרים להסתכל על הטוב והחיובי.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: