יום שבת, 15 באוגוסט 2020, כ"ה אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

הימים הראשונים בגן הילדים

לפני שנתמקד בהסתגלות של ילדינו וכיצד ניתן לרכך ולהתכונן לכניסת ילדינו לגן, נעצור רגע ונבדוק עם עצמנו מהו שינוי עבורי? כיצד אנו מגיבים לשינויים? מה מקל עלינו כשעלינו לעבור שינויים?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

דליה עיני

הכותבת הינה מדריכת הורים, המתמחה בהורות לילדים לקויי למידה וקשיי קשב וריכוז, יועצת זוגית ומשפחתית ומנטורית ליחסים וזוגיות. טלפון: 052-8623936

daliaeini87@gmail.com

החופש הגדול עומד להסתיים. כל כך חיכינו לרגע הזה, לחזור לשגרה המבורכת, אבל ככל שסוף החופש מתקרב, הורים רבים חשים רגשות מעורבים לגבי כניסתם של ילדם לגן, בין אם מדובר במסגרת ראשונה, בגן חדש או פשוט לחזור לגן אחרי חופשה ארוכה. התחלות חדשות תמיד מלוות בהתרגשות, בחששות ובתקופת הסתגלות לילד וגם להורים.
השינויים והמעברים מאתגרים את הילדים אך גם אותנו ההורים. לפני שנתמקד בהסתגלות של ילדינו וכיצד ניתן לרכך ולהתכונן לכניסת ילדינו לגן, נעצור רגע ונבדוק עם עצמנו מהו שינוי עבורי? כיצד אנו מגיבים לשינויים? מה מקל עלינו כשעלינו לעבור שינויים?
לתחושות שיש לנו, ההורים, יש תפקיד חשוב באופן בו אנחנו תומכים בילדים שלנו. רצוי להקשיב לחששות ולמחשבות שמטרידות אותנו.
אנו, ההורים, משדרים לילדנו מסרים שונים (לפעמים לא במודע) והילד יכול לקלוט את החששות שלנו, הציפיות, ההתלבטויות וכו' ולכן רצוי שנהיה מוכנים ונבין ראשית מה המשמעות של השינוי עבורנו ההורים. היכולת שלנו להיפרד ממצב מוכר ולהסתגל למצב חדש, תלויה בכלים שפיתחנו במשך השנים. כשילד הולך לגן, לא מדובר באירוע חד פעמי שעלינו לעבור, אלא בתהליך. האופן שבו נתמודד עם התהליך יכול להשפיע על ילדנו ועל האופן בו הוא מגיב לשינויים. הילד הינו מעין מראה לתחושות שלנו. אם הוא רואה מולו אנשים שבטוחים במעשיהם ויודעים מה עושים, הרי שיחשוב שיש על מי לסמוך ויתנהג בצורה רגועה יותר. ניתן גם לשוחח עם הורים שעברו את חוויית הפרידה מהילד בגן ולהיעזר בתובנות שלהם, כדי לחזק את תחושת הרוגע והביטחון.
חשוב לפתח יחסי אמון ותקשורת פתוחה וטובה עם הגננת והצוות שיסייעו לכם לתקשר את השינוי עם הילד וכך לסייע בהשתלבותם גם אם לא יהיה קל בהתחלה. כניסה לגן הילדים מהווה שינוי משמעותי בחיי הילד. חשוב לזכור כי הקושי להיפרד הוא טבעי ומובן ואמור להשתפר במהלך התקופה הקרובה.
ההסתגלות למסגרת חדשה יכולה להתבטא בדרכים שונות:
קושי להיפרד מההורה בבוקר, הפרידה מלווה בבכי רב.
קושי בשינה ביום (בגן) וגם בבית. קושי להירדם והתעוררויות רבות בלילה.
חוסר תיאבון בגן.
חיפוש רב יותר של קירבת ההורים והיצמדות אליהם בשעות שבהן נמצאים ביחד.
אין תשובה לשאלה "כמה זמן ייקח". אצל כל ילד הקצב ותקופת ההסתגלות למסגרת החדשה יהיו שונים. יש ילדים שבתוך מספר ימים מסתגלים ונפרדים מההורים בקלות בבוקר  ויש כאלה שזקוקים ליותר זמן וסבלנות.
הורה שמאמין שלילד יש חוסן נפשי וכוחות להתמודד עם השינוי, מגדיל את הסיכוי להשתלבות טובה יותר בגן. לעומתו, הורה החושש שילדו יתקשה, ההורה מרחם על ילדו, חש רגשי אשמה ומגדיל את הסיכוי שלילדו יהיה קושי להשתלב.
תהליך ההסתגלות לגן הוא הדרגתי ושונה מילד לילד ובכל זאת, ישנם מספר דברים שניתן לעשות כדי להקל ולסייע בהצלחת התהליך.
ההכנה מראש
: כדאי להתחיל את תהליך ההכנה לכניסה לגן מספר ימים לפני תחילת השנה. קיימו שיחה עם הילד בהתאם לגילו, ספרו לו על הגן החדש, השתדלו לשדר סקרנות לגבי המקום החדש, שדרו לו הרבה אופטימיות ושמחה, הפכו את הגן לכמה שיותר מוכר עבורו. חשוב לערוך מפגש מקדים בגן עם הגננת, המשחקים והילדים. ההשתתפות במפגש היכרות חשובה מאוד, הצוות והמקום צריכים להיות מוכרים לילד לפני תחילת השנה. ניתן לקנות ספרים המספרים על המעבר לגן ('ליאור בכה כשאמא הלכה' מאת שולה מודן, 'ילד קטן הלך לגן' מאת י"ד קמזון, 'נעמי ואפרוח לא' מאת אבירמה גולן, 'לאמה - לימה רוצה את אימא' מאת אנה דיודני ועוד). הרבה מאוד ילדים בוכים בפרידה בגן. זה לא אומר שלא טוב להם בגן. זה פשוט אומר שהפרידה קשה להם. חשוב לעשות את ההסתגלות בצורה הדרגתית בהתאם ליכולות הילד.
הפרידה מהילד בהתחלה היא לזמן קצר מאוד ובמשך הימים, פרק הזמן של הפרידה יתארך. הפרידה היא רגע קשה, אך לעולם אין 'להיעלם' לילד מבלי להגיד לו שלום, גם אם הוא משחק יפה ואתם יודעים שהמילה "ביי" תעורר דרמה סוערת. כדאי לקצר את רגע הפרידה. אל תחזרו שוב ושוב גם אם הילד בוכה. זה מאריך את רגע הפרידה. הילד מבין שיש כאן דבר בעייתי והדבר יוצר אצלו בלבול וחוסר ביטחון. במידה והילד בוכה, העבירו אותו לאחד מאנשי הצוות, הזכירו לעצמכם לחוש ביטחון ואמון בצוות שבחרתם עבורו וסמכו על הילד שיש לו את הכוחות להתגבר. מומלץ לקבוע מראש טקס פרידה שחוזר על עצמו כגון – נגיע לגן, נתלה את התיק, תיתן לי חיבוק, נשיקה וכו'.
השתמשו במשפטים קצרים וקבועים, הסבירו לילד שתחזרו בסוף היום לקחת אותו הביתה. החשיבות של הטקס הקבוע והחזרה עליו מאוד מרגיעים. זה נותן לילד ביטחון ומאפשר לו באופן הדרגתי לעבד את תהליך הפרידה.
חפץ מעבר: בגיל צעיר ניתן לבחור עם הילד חפץ כלשהו בבית. החפץ צריך להיות משמעותי לילד, משהו שהוא אוהב ומכיר: בובה, שמיכה וכו'. חפץ מעבר עוזר לילד להירגע ויאפשר פרידה קלה ובעיקר תחושה של בית ושייכות ברגעים שקשה להם במקום החדש.
זמן לשגרה ולא לשינויים: אם התחלתם גן חדש או כל מסגרת אחרת, אל תתחילו בשינויים כמו גמילה ממוצץ או בקבוק. תנו לילד את כל הדברים שהוא רגיל אליהם. את השינויים רצוי לעשות כשתרגישו שהוא מתאקלם. כל אחד מן התהליכים האלה הוא סוג של פרידה בפני עצמה ולכן רצוי שלא להעמיס על הילד מספר פרידות בו זמנית, אלא לאפשר לו להתמודד עם כל שינוי בנפרד.
מתן מקום לפחדים וחששות: חשוב לצייר תמונה חיובית של הגן, אך יחד עם זאת לאפשר להביע רגשות ולא לבטל את התחושות הפחות נעימות ולאפשר להן מקום בשיח עימו. תנו לילדים שלכם להבין כמה אתם סומכים עליהם ומאמינים שיוכלו להתגבר על כל קושי. 
חשוב שאנו, ההורים, נזכור שההשתלבות במסגרת חדשה יכולה להיות לא פשוטה  עבור ילדנו, אך עם זאת, הגן הוא מקום בו ילדכם ילמד לתפקד בסביבה שונה מזו המוכרת לו, יתמודד עם אתגרים חדשים, ילמד להכיר את כוחותיו ואת יכולותיו,  דברים שיפתחו את עצמאותו ומסוגלותו העצמית, את יכולותיו המוטוריות, השכליות, השפתיות, הרגשיות והחברתיות.
בהצלחה לכל הילדים בשנת הלימודים החדשה!

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: