יום שני, 28 בספטמבר 2020, י' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

גברים ונשים

גברים ונשים, נוצרו כדי ליצור שלמות | כל אחד ואחת מהם מחפש את מה שחסר בו אצל האחר

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אלעד קויאטק

אלעד קויאטק הינו חוקר בענייני מגדר ופסיכולוגיה של גברים ונשים מחבר הספרים 'הסוד שמאחורי הבעל/האשה שאיתך'. לתגובות - 052-6751731

ישנם הבדלים בין גברים לנשים שהם הבדלים סטטיסטיים בלבד, דהיינו שבדרך כלל רוב הנשים הם כך ורוב הגברים אחרת. אך כמו בכל כלל יש יוצא מן הכלל, ולא פעם אנו נגלה גברים שהם 'נשיים' יותר ונשים שהן בעלי תכונות 'גבריות' יותר. ייתכן שהדברים נובעים מכך שההשפעה ההורמונלית המולדת, המובדלת, שבין שני המינים, הינה רק סיבה אחת לעיצוב האישיות. היא אמנם המנחה והמנווטת את בסיס האישיות, אך מתבקש מאוד לומר שגם תפיסות תרבותיות שונות משפיעות על הבדלים בין גברים לנשים. כמו גם, מצבים שונים בחיים, תקופות הילדות, דמויות ההורים, החברות בכיתה, דעות ותפיסות עולם, שהם גם כן מרכיב גדול באישיות הזכר והנקבה המשפיעה על התכונות של כל אחד ואחת מהם. מצבים חברתיים שונים גורמים לנו לטפח תכונות מסוימות ולהדחיק תכונות אחרות. ייתכן מאד שאם היינו מגדלים ילד קטן בחברת בנות כמה שנים טובות, הוא היה מתאפיין בתור גבר מאד 'נשי', משום שאת התכונות המעודנות הטבועות בו הוא לא היה מתבייש להסתיר בקרב בנות, לעומת חברת בנים תחרותית, שבה הוא היה נאלץ להסתיר את הפגיעות שבו. גם המקצוע שבו האיש או האישה בחרו לעסוק בו, הוא מרכיב המעצב את אישיותם. למשל, נשים שהן יותר בתחום הניהול והארגון, או בתחום השיפוט, או בתחום השיטור והצבא הן בדרך כלל קשוחות, החלטיות, הגיוניות ומניחות את האינטואיציות הנשיות שלהן בצד. 
השינויים הבולטים שישנם בין גברים ונשים, נוצרו כדי ליצור שלמות. הם נוצרו משום שגם האיש וגם האישה רוצים שלמות, וכל אחד ואחת מהם מחפש את מה שחסר בו אצל האחר. התכונות החסרות שבי יושלמו על ידי בן או בת זוגתי, וגם אני אוכל להשלים את בן או בת הזוג על ידי התכונות המאפיינות רק אותי. 
הגבר, שהוא בדך כלל הכוחני יותר, אשר עסוק במלחמות עצמיות עם עצמו על התקדמותו בחיים, מחפש בבת הזוג שלו משהו שהוא שונה ממנו מבחינה מנטאלית. כשגבר מחפש אישה לחיים, הוא רוצה משהו ששונה ממנו לגמרי מבחינת תכונות האופי הגבריות שלו. הוא מחפש משהו שיצנן אותו, ירגיע אותו, שישרה לו סביבה נעימה שתגן עליו מהסערות שבחוץ.
ולכן אצל רוב הגברים, נשיות מתבטאת ברוך, עדינות, נעימות, רוגע, שהם ההפך הגמור מעולם הכוח, התחרות והאגו. הנשיות עבור הגבר היא פינה שקטה לברוח אליה. וכך הגבר מוצא את השלמות, על ידי האישה ה'נשית הקלאסית' המחפשת להשלים אותו ולא להתחרות בו. אישה עם קוטביות גברית, היא לא השלימות אותה הוא חיפש. במקום להתרפק על הרוך והעדינות הנשית אותה הוא חיפש כל כך הרבה זמן כדי לברוח מעולם הגברים האופף אותו, הוא מגלה עוד גבר בגוף של אישה שהוא צריך להתמודד מולו ולהילחם כנגדו. 
גברים לא רק שלא ישמחו לחיות עם נשים 'גבריות', אלא הם גם כל הזמן ינסו לשנות אותן, הם יעירו להן כל הזמן. כל זה נובע מכך שזאת לא הדמות שהגברים העלו בדמיונם שתהיה החצי השני שלהם.  
ההבדלים בין גברים לנשים הינם תהומיים, ומי שמחפש שוויון ביניהם צריך לדעת איזה שוויון מתבקש שיהיה מבחינה חברתית ואיזה שוויון לא שייך כלל וכלל מחמת ההבדלים המולדים.
ברור שמבחינה חברתית השוויון הוא נצרך ברמת התגמול והמעמד. גם נשים צריכות להשמיע את דעותיהן, להצביע בבחירות, להשתכר כמו גברים, לקבל הזדמנויות שוות בחברה, ולהציג את כישוריהן. עליהן להיות מוצגות כברייה שווה בין שווים בקרב הגברים בהיבט השכלתני, היוזם, היוצר והחושב.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: