יום שני, 28 בספטמבר 2020, י' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 054-430-0186

זוגיות ומשפחה במבשרת ציון

"ושמחת בחגך": משפחה, חגים ומה שביניהם

אנו בעיצומם של מועדי חודש תשרי * אווירה חגיגית, תחושה של חופש ומשפחתיות * המפגש המשפחתי יכול להיות מרגש ומשמח, אך יכול לעורר לא מעט מתח וחוסר נוחות בקרב בני המשפחה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

דליה עיני

הכותבת הינה מדריכת הורים, המתמחה בהורות לילדים לקויי למידה וקשיי קשב וריכוז, יועצת זוגית ומשפחתית ומנטורית ליחסים וזוגיות. טלפון: 052-8623936

daliaeini87@gmail.com

החלק הכי חשוב בכל חג הוא כמובן ארוחת החג. ההשפעות שמלוות את הארוחה הזאת הן כמויות אדירות של אוכל ומפגש עם אנשים שאת חלקם אנו פוגשים רק באירועים משפחתיים.

ביום יום המפגשים שלנו עם בני המשפחה הגרעינית ועל אחת כמה וכמה עם המשפחה המורחבת, היא מוגבלת יחסית: כל אחד שקוע בענייניו והמפגשים מוגבלים לשעות הצהריים או הערב עם המשפחה, ולארוחת שישי עם המשפחה המורחבת.

החגים מזמנים לנו מפגשים משפחתיים אינטנסיביים, אשר לאו דווקא מתאימים לנו, ומפגישים אותנו גם עם החלקים הפחות מוצלחים בדינמיקה המשפחתית ויחסינו עם האנשים שיהיו בארוחת החג.

החגים מחדדים ומדגישים היטב שאלות שמרחפות באוויר גם בימי חול סביב חלוקת תפקידים, מנהגים, שליטה וקביעת הטון, ולכן טמון בהם פוטנציאל לקונפליקט.

איכות האירוח, בחירת המתנות, אצל מי לעשות את החג, מידת העזרה... כל אלו ודברים רבים נוספים מהווים לא פעם מקור להשוואה ותחרות בין בני המשפחה המייצרים לחץ, קינאה ונחיתות או קיפוח. במקרים אחרים התחרות מתנהלת מתחת לפני השטח אך מייצרת תחושות של מתח ואי שקט המביאה לחיכוכים, שעל פניו נדמים לשטותיים ומיותרים, אך למעשה מכסים תחושות קשות של תחרות.

 

אז כיצד ניתן לצלוח בשלום את הקשיים המתעוררים בחגים ב"משפחות הכי טובות"?

חשוב לערוך תיאום ציפיות עם עצמכם ועם הסביבה ולהחליט מראש על כמות הארוחות המשפחתיות ומינוני האורחים.

ארחו בהתאם למשאבים שלכם, הכלכליים, הנפשיים והפיזיים. אל תיקחו על עצמכם יותר ממה שאתם יכולים לעמוד בו.

חשוב לדעת לבקש עזרה מבני משפחה, לפחות לחלק מהמשימות כמו קניות, בישולים, שטיפת כלים ועוד.

שאלות רגישות: משום מה, דווקא בארוחות החג ובמפגשים המשפחתיים בתקופה זו, שאלות רגישות כמו "מתי נראה אותך עם חבר?", "מתי את מתכוונת להיכנס להיריון?", " מתי תתחתן?", מקבלות אצל חלק מהמשפחה תחושה של לגיטימיות לשאול אותן. הנשאלים מגיבים לא פעם בהדיפה, התחמקות או הסתגרות, אשר מעוררים מצד השואל עלבון או האשמה, ואווירת השיחה נעכרת. כדי למנוע מצבים אלו, חשוב רגע לבדוק עם עצמכם, מה נכון ומתאים. מצד שני, ייתכן ושאלות מעין אלו יהיו אף מכוונות כלפיכם. התכוננו מראש לשאלות מסוג זה והכינו תשובה אשר מציבה גבול באופן ידידותי ולא פוגע.

חשוב לזכור: להיות יחד בשולחן זה לחגוג את עצם היותנו משפחה. זוהי הזדמנות להעביר את הערכים החשובים לנו, לילדנו ולהוות עבורם מודל לחיקוי. הארוחה המשפחתית, כיום, היא ההזדמנות להתחבר ולתקשר אחד עם השני.

בעידן הנוכחי בו כמעט הכל הפך להיות וירטואלי והקשרים החברתיים ממעטים להיות במרחב הפיזי המשותף, זוהי הזדמנות עבור ילדנו לתרגל ולקיים תקשורת עם ילדים ומבוגרים אחרים.

נסו ליהנות ממה שיש: ברוח הפסיכולוגיה החיובית - כשאנחנו מחפשים דברים חיוביים ומתרכזים בהם, אנחנו גם יכולים לראות אותם, והרגשתינו משתפרת.

שנה טובה וחג שמח!

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: