אבו גוש: 285 דונם חדשים

ועדת הגבולות הגיאוגרפית של משרד הפנים תאפשר את הרחבת היישוב * לראש המועצה כבר יש תוכניות לשטחים החדשים * ומי מרגישים מקופחים?

בשורה משמחת ליישוב אבו גוש. במקביל, ועדת הגבולות הגיאוגרפית של משרד הפנים קיבלה החלטה לאפשר את הרחבת היישוב על פני שטח משמעותי של כ-285 דונם. יצוין, כי ההחלטה של ועדת הגבולות זקוקה לאישורה של שרת הפנים איילת שקד.

בהחלטת הוועדה צוין כי "הוועדה התרשמה כי מצוקת הדיור אינה יכולה למצוא את עיקר פתרונה בחלופות אחרות מלבד ביישוב. החלטת ממשלה קבעה את הצורך בתכנון מותאם לאוכלוסייה זו תוך שימוש במוסד הוותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור, מ.ש.) ואף בחריגה מתחום תוכנית כוללנית… הבקשה כוללת שטחים שהדיון התכנוני בהם הסתיים. חלות על שטחים אלה תוכניות מאושרות מהיררכיות שונות ונקבע כי ייעודם ישונה לשימושים אורבניים מגוונים. מן התכנון המפורט שהושלם בתמ"לים סביב היישוב, עולה תמונה של בחינת פיתוח מאוזן אל מול השטח הפתוח והשלמת הדיון בנושאי פיתוח אלה".

ראש המועצה המקומית אבו גוש, סלים ג'בר, בירך על ההחלטה: "זכינו בהגדלה של היישוב בזכות יחסים טובים עם שכנינו שבמטה יהודה. היה משא ומתן מכובד וזו התוצאה. יש לנו תכניות מגוונות לשטחים אלה: כ-2,000 יחידות דיור, אזור תעסוקה, תיירות, הייטק ומוסדות חינוך. זה המקום להודות למטה יהודה ולכל הגורמים במשרד הפנים שהיו שותפים למהלך הזה".

מנגד, החליטה אותה ועדה שלא לאפשר את הרחבת גבולות היישוב החרדי קריית יערים במבואות ירושלים. יש לציין כי מדובר בבקשה להעברת 1,000 דונם מהמועצה האזורית מטה יהודה למועצה המקומית קריית יערים.

בהחלטת הוועדה נכתב בין השאר: "הוועדה התרשמה כי ביישוב מתגוררת אוכלוסייה שלה חלופות דיור מתוכננות מחוץ ליישוב ואף בתחומי המחוז. היישוב הוקם כמוסד ולא נערכה לו תוכנית בראייה מתכללת להפיכתו ליישוב צומח. עיקר הגידול בשנים האחרונות נבע מהקמה של שכונות חדשות והגירה אל היישוב".

ראש המועצה המקומית קרית יערים, יצחק רביץ: "קיבלנו בתדהמה את החלטת הוועדה שלא נותנת לנו אפילו מטר לבנייה ואילו לשכנים מאבו גוש כן ניתנו שטחים על אותם שטחים בדיוק. אנחנו המלצנו ותמכנו לתת שטחי בנייה גם לשכנים מאבו גוש אבל לא שיערנו שאותנו ישכחו ויזניחו כאן עשרות אלפי אנשים מהמגזר החרדי. לא ייתכן שבמקום אחד יגורו אנשים עם מרחבים ירוקים ובתים של 200 מ"ר ובקרית יערים משפחות יצטופפו בבתים של 100 מ"ר לעשר נפשות, ללא פארקים וללא מבני ציבור. לשם השוואה – ביישובים שסמוכים לנו על כל דונם גרה משפחה אחת. אצלנו בדונם אחד מתאכלסות מאות נפשות. זה מצב לא בריא. הילדים שלנו לא שווים פחות. אנחנו קוראים לשרת הפנים איילת שקד שלא לקבל את המלצות ועדה זו, להקשיב לתושבי קרית יערים שמשוועים לבנייה ולפיתוח ולהפוך את ההחלטה הרעה והנוראית הזו. יש לנו כאן מרחבי בנייה שיכולים לסייע מאוד לתושבים".